طلاق توافقی

مضرات طلاق توافقی

۴.۳/۵ - (۲۴ امتیاز)

مضرات طلاق توافقی را میتوان از جنبه های گوناگون مورد بررسی قرار داد که برخی از آن متوجه خود زوج هستند و برخی دیگر از مضرات طلاق توافقی بعد وسیع تری دارند و میتوان آن ها را به دامنه آسیب های اجتماعی متصل کرد .البته به طور کلی هر هنجار و لغزشی در بنیان خانواده میتواند جزئی از تابع آسیب ها اجتماعی باشد چرا که خانواده کانون تعالی همه جانبه مرد و زن و جایگاه پرورش و تربیت فرزندان است و هر آسیبی به اساس خانواده و ارزش های آن میتواند پیامدی اجتماعی را به دنبال داشته باشد .

رسالت طلاق توافقی در این است زمانی که زوجی به هیچ عنوان امکان سازش در بین آن ها وجود ندارد و دلایل جدی و توجیه پذیری را برای پایان دادن به زندگی مشترک خود دارند گزینه طلاق توافقی پیش روی آن ها قرار داشته باشد تا بیشر از این در جریان کش مکش های دادرسی طلاق غیر توافقی به روح و روان و اعتبار آن ها لطمه وارد نشود و اگر فرزندی در این میان وجود دارد در اثر نزاع های احتمالی طلاق عادی آسیب روحی نبیند .

 

ما آمادگی داریم تا برای کلیه پرونده های طلاق و برای تمامی نقاط کشور پیگیری لازم را برای شما انجام دهیم و در احقاق حق شما، نهایت تلاش خود را خواهیم کرد. وکلای ما در سریعترین زمان ممکن و طی ۱۰ روز پرونده طلاق توافقی را به سرانجام می رسانیم

مضرات طلاق توافقی برای زوجین

طی سالهای اخیر  روال آسان تر و سریع تر بین مباحث طلاق در طلاق توافقی است باعث شده زوجینی با اختلافات و مشکلات جزئی و قابل حل با فکر کردن به راحتی طلاق توافقی از تن دادن به یاد گرفتن مهارت زندگی شانه خالی کنند و طلاق را که اخرین راه حل است به عنوان بهترین راه حل در نظر بگیرند این خود یکی از مضرات طلاق توافقی میباشد .

مسئله دیگر این است که بسیاری از زوجین پس از طلاق توافقی از تصمیم خود پشیمان میشوند چرا که این تصمیم معمولا سریع اتفاق می افتد و زوجین در شرایط روحی مناسبی نیستند  و حتی در برخی از پرونده ها خانواده های زوجین از این تصمیم مطلع نیستند و متاسفانه زوج احساس میکنند که بهترین تصمیم را گرفته اند و بعد ها دچار پشیمانی میشوند که این هم خود یکی از مضرات طلاق توافقی میباشد .

 

مضرات طلاق برای کودکان را در نظر بگیرید

مسری بودن طلاق توافقی نیز خود یکی دیگر از مضرات طلاق توافقی است . جریان طلاق غیر توافقی معمولا بسیار زمان بر تر است و دوندگی ها و دردسر های خاص خود را دارد و همین امر باعث شده است که زوجین کمتر به طلاق به عنوان راه حل مشکلات فکر کنند و و یا حتی بوده اند زوج هایی که در جریان طلاق عادی به علت به طول کشیدن با پا در میانی بزرگ تر ها و بیشتر فکر کردن درباره تصمیم خود به سازش رسیده اند و از تصمیم خود منصرف شده اند اما طلاق توافقی چون در زمان کوتاهی اتفاق می افتد این فرصت را به زوج نمیدهد که آنطور که باید تصمیم خود را به صورت همه جانبه تحلیل کنند و ممکن است بعد ها پشیمان شوند .

اما این روند سریع و آسان طلاق توافقی باعث میشود کسانی که آن را تجربه کرده اند و از تصمیم خود پشیمان نیستند آن را به اطرافیان خود نیز پیشنهاد کنند و سرایت دهند و همین امر باعث افزایش آمار طلاق توافقی میشود .

مضرات طلاق توافقی چیست ؟

مضرات طلاق توافقی چیست ؟ قانون جدید طلاق توافقی اصلاحاتی دارد که در آن برخی از موارد حذف و برخی دیگر افزوده شده اند که در مضرات طلاق توافقی نیز میتوانند تاثیر گذار باشند . قانون جدید طلاق توافقی در مراحل مختلف دستخوش تغییر شده است برای مثال دادخواست طلاق توافقی که در دفتر خدمات قضایی صورت میگیرد در قانون جدید طلاق توافقی مدیران این دفتر خدمات تنها در صورتی حق ثبت دادخواست طلاق را دارند که زوجین گواهی مشاوره یا غربالگری را در دست داشته باشند که این امر میتواند از مضرات طلاق توافقی بکاهد چرا که ممکن است زوجین در طی جلسات مشاوره به توافق و سازش مشترک برسند و از طلاق منصرف شوند .

مورد دیگر این است که مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش که قبلا سه ماه اعتبار داشت اکنون مدت اعتبار آن شش ماه است . این مورد هم به نوبه خود میتواند از مضرات طلاق توافقی بکاهد به این صورت که زوجین عجله کمتری برای ثبت طلاق داشته باشند و بیشتر در مورد تصمیم گرفته خود فکر کنند .

 


بیشتر بدانیم : فرار از صحنه تصادف در چه شرایطی جرم است ؟


 

مضرات طلاق توافقی برای زنان و مردان

مضرات طلاق توافقی برای زنان و مردان باید مورد توجه قرار گیرد . در قانون جدید طلاق توافقی باید به دو نکته توجه شود . نکته اول اینکه زوجیت مرد و زن باید اثبات شود . به این معنی که به عنوان زوج در زیر یک سقف زندگی کرده باشند و . . . نکته دوم اینکه دادگاه باید تمام تلاشش را برای برقرار صلح بین زن و شوهر و منصرف کردن آن ها از تصمیم به طلاق انجام دهد و اگر این تلاش ها به سازش دوباره منتج نشد در رای ذکر گردد که تلاش لازم برای امکان سازش مجدد صورت گرفته است .

به طور کل تغییر چشم گیر یا بخصوصی در قوانین طلاق توافقی ایجاد نشده است اما الزام مشاوره قبل از طلاق توافقی از مهمترین آن ها است که این جلسات از حالت سوری خارج شوند و تاثیر گذار تر و جدی تر تشکیل شوند و با مشاوره  طبتوان تنش های ایجاد شده بین زوج ها را حل و فصل کرد و راهکار هایی برای مشکلات پیش روی آن ها قرار داد که خود این مشاوره تاثیر مستقیم بر مضرات طلاق توافقی خواهد گذاشت .

نکته ها و مضرات طلاق توافقی

نکته ها و مضرات طلاق توافقی را میتوان در موارد زیاد به هم ارتباط داد . چرا که مسائلی در خصوص طلاق توافقی وجود دارند که در صورت آگاهی نداشتن میتوانند به ضرر شما تمام شوند . قبل از هر اقدامی به عنوان آخرین راه حل به مشاوره خانواده بیندیشید نه طلاق چرا که مراجعه به مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی میتواند چاره هایی که از دید شما پنهان هستند را با درایت خود پیش پای شما قرار دهد . افراد متخصصی که در این مراکز حضور دارند بارها و بارها شاهد زندگی هایی با مشکلات ریز و درشت بوده اند و تجربه و علم آنها میتواند راهگشای زندگی مشترک شما باشد .

اما اگر با این تفاسیر بازهم تصمیم به جدایی دارید بهتر است با مشاوره طلاق از حقوق خود در این مورد آشنا شوید . برای مثال اگر در دوران عقد بخواهید طلاق توافقی بگیرید با گرفتن گواهی دوژیزگی میتوانید به طور کل نام همسرتان را از شناسنامه حذف کنید اما اگر به اشتباه گواهی عدم بارداری بگیرید دیگر امکان حذف نام نمیباشد و این یکی از نکته ها و مضرات طلاق توافقی میباشد .

[WD_Button id=3114]

مضرات طلاق توافقی برای زنان

نکته دیگر در مورد طلاق توافقی این است که با توجه به بائن بودن طلاق توافقی امکان برگشت به موارد بخشیده شده مانند مهریه وجود ندارد . اگر زن در زمان عده بخواهد در مورد موارد بذل کرده تجدید نظر و رجوع کند طلاق به طلاق رجعی تبدیل میشود و همزمان مرد هم حق رجوع به زندگی زناشویی را دارد . نکته دیگر این است که رجوع به موارد توافق یافته در طلاق توافقی فقد برای زمان عده است و زنانی که عده ندارند ( باکره و یائسه ) حق رجوع ندارند . نکته بعد این است که رای دادگاه مبنی بر طلاق و موارد قید شده در آن قابل تجدید نظر هستند اما زوج میتوانند این امکان را در دادگاه حذف کنند و رای قطعی و غیر قابل تصحیح شود .

نکته بعدی در طلاق توافقی این است که در صورت رجوع به زندگی در دوران عده و ثبت رجوع به زندگی میتوانید با گرفتن شناس نامه جدید طلاق را از شناس نامه خود پاک کنید . نکته ها و مضرات طلاق توافقی بسیاری وجود دارد که موارد رجوع از مهم ترین آن ها میباشند چرا که ممکن است طلاق توافقی یک تصمین آنی باشد و دچار پشیمانی در موارد بذل شده یا به طور کل تصمیم به جدایی شوید پس بهتر است اطلاعات کافی در مورد نکات طلاق توافقی را داشته باشید .

مضرات طلاق برای بچه ها

مضرات طلاق برای بچه ها را حتما با چشمان باز ببینید .طلاق توافقی چطوریه ؟ طلاق توافقی همانطور که گفته شد طلاقی است که زوجین در تمام موارد به توافق میرسند و در دادگاه توافقات خود را ثبت و تصمیم به جدایی میگیرند . این طلاق فوایدی مانند کاهش نزاع خانوادگی ، کاهش آسیب روحی به زوج و فرزندان ، اتلاف وقت کمتر و طبیعتا هزینه کمتری را دارد اما مضرات طلاق توافقی نیز قابل توجه هستند که یکی از آن ها افزایش امار طلاق میباشد همچنین در این نوع طلاق ممکن است زوجه برای اتمام هرچه سریع تر زندگی مشترک تمام حقوق خود را بذل کنن تا توافق همسر را کسب کند اما بعد ها پشیمان شود و فرصت رجوع نیز از دست رفته باشد .

طلاق توافقی چطوریه ؟

اگر برای شما سوال است که طلاق توافقی چطوریه ؟ میتوانید با مراجعه به مشاوره خانواده و روانشناسی اطلاعات کافی را دریافت کنید یا اگر در جریان طلاق توافقی قرار دارید و نمیخواهید از حقوق خود قافل شوید میتوانید با گرفتن وکیل در تمام مراحل از کمک او استفاده کنید و حتی نیاز به حضور خود شما نباشد طلاق توافقی اگر به دلیل عصبانی و احساسات و مشکلات سطحی و زود گذر باشد عواقبی جز ضرر و پشیمانی به بار نخواهد آورد نبود آگاهی از نکات آن نیز مضرات طلاق توافقی را چندین برابر خواهد کرد .

 

طلاق توافقی چقدر زمان میبرد

طلاق توافقی چقدر زمان میبرد ؟ طلاق توافقی به طور کل پروسه زمان بری نمیباشد و حتی در نوع سریع آن با گرفتن وکیل در ۷-۱۰ روز انجام میشود . در پاسخ به این سوال که طلاق توافقی چقدر زمان میبرد باید گفت که بر حسب موقعیت مکانی این زمان متغییر میباشد برای مثال این زمان در تهران با شهرستان ها متفاوت است و حتی روند طی آن در یک شعبه ممکن است از نظر زمانی با شعبه دیگر فرق داشته باشد اما به طور کل حدودا یک تا سه ماه از زمان ثبت دادخواست تا ثبت طلاق ممکن است طول بکشد .

کوتاه بودن زمان طلاق توافقی خود از مضرات طلاق توافقی میباشد  چرا که امکان برگشت از تصمیم به طلاق را به حداقل میرساند . مضرات طلاق توافقی به طور عمده به همین سریع بودن روند و سهل بودن پروسه طلاق توافقی برمیگردند که زوجین آن را راه حلی برای مشکلات خود بر شمرده اند و این خود نشات گرفته از عدم فرهنگ سازی و نبود قوانین محکم تری در مورد طلاق توافقی میباشد

موارد مورد توافق در طلاق توافقی

طلاق توافقی طلاقی است که شما و همسرتان در مورد مسائل خود هیچ اعتراضی ندارید و با یکدیگر بر سر آن ها توافق کرده اید . این مسائل عبارتند از:

طلاق توافقی

 

معمولا پس از صدور حکم طلاق توافقی، شوهر هیچ اجباری برای آمدن به محضر ندارد و چون این طلاق با توافق طرفین صورت می‌گیرد، به لحاظ قانونی رفتن به محضر هم باید با توافق طرفین باشد و نمی‌شود توافق طرفین را با الزام همراه کرد، بنابراین برای حل این مشکل شاید بهترین راهکار این باشد که طرفین الزام رفتن به محضر را نیز جزیی از تعهدات خود در دادخواست ذکر کنند تا در نهایت در حکم دادگاه منعکس شود. در این صورت می‌توان الزام شوهر را به آنچه خود تعهد داده است، از دادگاه درخواست کرد.

 

بررسی معایب طلاق توافقی

طلاق توافقی به طلاقی گفته می‌شود که در آن زوجین برای جدایی به سازش می‌رسند؛ و کشمکشی برای پرداخت حقوق مالی زن، حضانت فرزند و… بین آن‌ها وجود ندارد.

این طلاق سریع‌ترین و راحت‌ترین نمونه طلاق است؛ و اغلب زوج‌ها از این روش برای جدا کردن مسیر زندگی‌شان استفاده می‌کنند. اما طلاق توافقی ممکن است معایبی را نیز به همراه داشته باشد. برخی از مهم‌ترین معایب طلاق توافقی را در ادامه جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم. البته همان‌طور که گفتیم اگر پرونده طلاق تفاهمی شما با دادنیک باشد این معایب به حداقل می‌رسد.

شتاب‌زدگی در طلاق توافقی

یکی از بزرگ‌ترین معایب طلاق توافقی عجولانه و شتاب‌زده عمل کردن زوجین است. با توجه به اینکه برای جدایی توافقی زن و مرد باید با هم سازش کنند، امکان دارد که زوجه تمام حقوق مالی خود مانند مهریه و نفقه را ببخشد تا از همسرش جدا شود؛ اما پس از مدتی از این کارش پشیمان شود؛ و راهی برای جبران آن نداشته باشد.

حتی مرد نیز ممکن است به خواست همسرش از او جدا شود؛ و بعد از مدتی متوجه امکان برگشت به زندگی مشترک و اصلاح مشکلات باشد؛ بنابراین سریع پیش رفتن مراحل طلاق توافقی و آسان بودن جدایی به این روش می‌تواند حرکات عجولانه و شتاب‌زده زوجین را به همراه داشته باشد.

ترویج طلاق توافقی

طلاق توافقی با هدف این در نظر گرفته شده که تنش و کشمکش را بین زوج‌ها کاهش دهد. با این وجود سرعت انجام پرونده‌های طلاق توافقی باعث شده که زوج‌هایی که مشکل شدیدی ندارند هم سریعاً برای جدایی اقدام کنند. برای اینکه درباره طلاق توافقی به درستی تصمیم بگیرید؛ و بعد از انجام روند طلاق پیشمان نشوید، بهترین راه مشاوره گرفتن از وکیل طلاق توافقی است.

وکیل طلاق نکاتی که برای پیشبرد پرونده‌های طلاق باید بدانید را در اختیارتان قرار می‌دهد و فرصت این را دارید که درباره درست یا نادرست بودن طلاق و انجام آن بیشتر فکر کنید. در صورتی که پس از فکر کردن همچنان اصرار به جدایی داشته باشید، با کمک بهترین وکیل طلاق توافقی می‌توانید پرونده خودتان را به سرانجام برسانید.

اگر زن و مرد با هم برای طلاق به سازش برسند؛ اما تمام جوانب این موضوع را در نظر نگرفته باشند؛ احتمال پشیمانی از طلاق و رجوع مجدد مرد پس از جدایی وجود دارد.

 

الزام‌ آور نبودن حضور مرد در محضر

زوج حق طلاق دارد و پس از صدور حکم طلاق، حتی در صورت عدم مراجع زن به محضر مرد می‌تواند همسرش را طلاق دهد. تنها باید یک هفته یا ۷ روز از زمان مراجعه مرد به محضر گذشته باشد و زوجه مراجعه نکرده باشد، تا محضر حکم طلاق غیابی را جاری کند. اما این شرایط برای زن در نظر گرفته نشده، و در صورت عدم مراجعه مرد طلاق به طور کامل انجام نمی‌شود.

برای اینکه زن نیز مانند مرد حق طلاق را دارا باشد، لازم است که زن حق وکالت در طلاق را بگیرد؛ بنابراین در صورت عدم قید وکالت در طلاق و ثبت آن، زن برای جدایی در طلاق توافقی دچار مشکل می‌شود.

تصمیم‌گیری احساسی

زوج‌هایی که به تازگی وارد زندگی مشترک می‌شوند بسیار حساس هستند؛ و زمان نیاز است تا زن و مرد بتوانند اخلاق و رفتار هم را بشناسند و با هم زندگی کنند. در طول این مسیر امکان کشمکش و اختلافات جزئی و گاهی شدید بین آن‌ها وجود دارد. اگر زن یا مرد نتوانند این احساسات را کنترل کنند؛ ممکن است بهترین وکیل طلاق توافقی در تهران را انتخاب کرده و برای جدایی اقدام کنند.

اما تصمیم‌گیری‌های احساسی همیشه با پشیمانی همراه هستند؛ و پس از جدایی زن یا مرد ممکن است حتی در صورت پذیرش اشتباهاتشان نتوانند مجدداً به زندگی مشترک برگردند.

مجموعه دفتر وکالت حق گرا

پیشنهاد می کنیم به منظور آشنایی با حقوق خود قبل از طلاق توافقی با وکیل های ما در گروه حقوقی حق گرا مشورت نمائید تا بعدا پشیمان نشوید

شما می توانید با شماره تلفن واتساپ ۰۹۱۹۹۰۷۵۹۶۶ گروه ما سوالات خود را مطرح نمائید و یا با مراجعه به یکی از نزدیکترین  دفتر وکالت حقوقی حق گرا در شمال ، دفتر وکالت شرق و یا دفتر وکالت حقوقی شعبه غرب  تهران که آدرس آنها در ذیل صفحه آمده مراجعه نمائید

[WD_Button id=3119]

5 دیدگاه در “مضرات طلاق توافقی”

 1. آیا برای طلاق توافقی من و شوهرم میتونیم خودمون اقدام کنیم یا باید وکیل طلاق توافقی بگیریم؟

  1. برای طلاق توافقی، زوج و زوجه میتونن خودشون اقدام کنن، هر چند معمولا حدود ۳ ماه طول میکشه. در صورتی که از وکیل طلاق توافقی استفاده بشه این زمان بسیار کمتر می‌ شود.

 2. ببخشید یه سوال داشتم. من و همسرم، دادخواست طلاق توافقی دادیم و دادگاه هم رای هم صادر کرده، اما بعد از صدور رای همسر من پشیمون شده و میگه طلاق نمیخوام یا مهریه بیشتری به من بده! آیا میتونه چنین درخواستی داشته باشه؟

  1. در طلاق توافقی، طرفین تا لحظه اجرای حکم یعنی اجرای صیغه طلاق می‌توانند از طلاق توافقی صرف نظر نمایند.

 3. الهام هدایتی

  سلام وقت بخیر خواستم بدونم من در دوران عقد هستم و مهریه ام عندالاستطاعه هست
  آیا میتونم در طلاق توافقی اقدام به گرفتن نصف مهریه ام داشته باشم

یک پیام بگذارید