رابطه نامشروع

مدارک اثبات خیانت در دادگاه

۴.۶/۵ - (۱۵ امتیاز)

مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد

اثبات خیانت همسر در این موردنیاز به داشتن مدارک و شواهدی است که توسط قاضی و دادگاه موردقبول واقع شود. از مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد

۱. شهادت فرد خیانت‌کار

یکی از راه‌های اثبات خیانت همسر و مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد ، شهادت و اعتراف خود مرد است. البته این اعتراف باید در برابر قاضی و دادگاه و یا شاهدان معرفی شده باشد. به‌طور مثال شما نمی‌توانید در دادگاه اعلام کنید که همسرتان در پیش روی شما به خیانت اعتراف کرده است چرا که این ادعا سندیت قانونی نداشته و درصورتی‌که قابل اثبات نباشد ارزشی ندارد و حتی همسر شما می‌تواند به جرم افترا از شما شکایت کند؛ بنابراین لازم و واجب است که خود مرد در حضور دادگاه و قاضی به خیانت اعتراف کند.
۲. اثبات ازدواج مجدد بدون رضایت همسر

اگر متوجه شدید که همسر شما بدون آنکه از شما اجازه بگیرد و رضایت شما را خواستار شود، ازدواج مجدد کرده یا زنی را به صیغه دائم یا موقت خود درآورده است، با ارائه شناسنامه مرد و یا مدرک صیغه نامه می‌توانید از او شکایت کنید. البته در این مورد باید توجه داشته باشید که نمی‌توانید از برقراری رابطه جنسی و یا به‌عنوان زنا از همسر خود شکایت کنید. دلیل این مورد این است که به‌خاطر ازدواج رسمی و صیغه شرعی، رابطه جنسی شرعی محسوب شده و جرمی بر طرفین وارد نیست.

۳. اثبات روابط نامشروع یا زنا

یکی از سخت‌ترین راه‌های اثبات خیانت همسر، اثبات رابطه نامشروع او است. از مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد در صورت برقراری رابطه نامشروع، شهادت چهار مرد عاقل و بالغ، یا سه مرد و دو زن عاقل و بالغ است درصورتی‌که وقوع چنین روابطی را خود مشاهده کرده باشند. ازآنجایی‌که معمولاً زنا و روابط نامشروع در خفا و حریم شخصی صورت می‌گیرد، این کار تقریباً غیرممکن است. اما اگر در حضور چنین شاهدانی رابطه نامشروعی صورت گرفت با شهادت آن‌ها می‌توانید خیانت همسر خود را اثبات کرده و از او شکایت کنید.
۴. ارائه پیام و مستندات خیانت تلفنی

در موارد خیانت همسر، یکی از سؤالاتی که پیش می‌آید این است که آیا اسکرین‌شات پیام‌ها و چت‌های رد و بدل شده بین مرد و فرد سوم و همچنین مکالمات ضبط شده آن‌ها می‌تواند در دسته مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد قرار بگیرد یا خیر. در این مورد باید خاطرنشان کنیم که چنین مدارکی ارزش قانونی ندارند و صرفاً با ارائه این مدارک به دادگاه و قاضی می‌توانید درخواست پرینت پیام همسر خود را ارائه دهید تا بتوانید مدارکی قانونی و محکمه‌پسند را جمع‌آوری کنید. البته این‌گونه مسائل نیز به تشخیص قاضی و دادگاه قابل پیگیری هستند و در غیر این صورت تأثیری در حکم نهایی نخواهند داشت.

دفتر وکالت در تهران

در صورتی که درگیر پرونده اثبات خیانت در دادگاه هستید می توانید پیگیری آن را وکلای حق گرا بسپارید اثبات خیانت نکات ریز و درشتی از جنبه های حقوقی دارد که دانستن هر یک می تواند روند اجرای پرونده را کاملا متفاوت نماید لذا اگر تمایل داشته باشید وکلای ما آمادگی دارند تا پرونده شما را در دادگاه در دست بگیرند .  همچنین شما می توانید با ارسال سوالات خود را در خصوص سایر موارد حقوقی از جمله بذل مهریه در طلاق توافقی، نیاز به حضور در جلسات دادگاه  و کلاً هر گونه سوالی که در مورد امور خانواده داشته باشید در سایتهای این گروه ( hagh-gara.ir و haghgara.com )، به صورت رایگان از مشاوره وکیل های حق گرا بهرمند شوید و یا جهت مشاوره با شماره تلفن های ذیل و یا وشماره ۰۹۳۶۴۶۸۸۸۶۱ تماس بگیرید .پیش از هر اقدامی، از مشورت با وکلای مجرب حق گرا غافل نشوید.

مدارک لازم برای اثبات خیانت زن

اثبات خیانت همسر در دادگاه نیاز به مدارک قانونی و قابل‌قبول ازنظر قاضی دارد. مدارک لازم برای اثبات خیانت زن و مرد تفاوتی با یکدیگر ندارند و همان‌طور که در بخش قبل توضیح دادیم برای اثبات خیانت زن نیز با ارائه همان مدارک می‌توانید از فرد خیانت‌کار شکایت کنید.

در صورت ارائه مدارک لازم برای اثبات خیانت زن و مرد، مجازات زیر بسته به نوع خیانت، ممکن است برای فرد خاطی تعیین شود:

مجازات خیانت به همسر

هرگونه رابطه جنسی خارج از روابط زناشویی با فرد غریبه، در حد بوسه و در آغوش کشیدن باشد، رابطه‌ای نامشروع تلقی می‌شود و مجازات آن برای زن و مرد در صورت اثبات خیانت همسر از یک تا نود و نه ضربه شلاق، بسته به تشخیص قاضی و دادگاه، به‌صورت تعزیری است.
اگر روابط جنسی طرفین از حدود اولیه خارج شده و به زنا برسد، در صورت این‌که شاکی بتواند برای اثبات خیانت همسر مدارک و مستندات قابل‌قبول را به دادگاه ارائه دهد، با تشخیص قاضی فرد خاطی ممکن است به تبعید، سنگسار، تراشیدن موی سر و یا حتی قصاص محکوم گردد.
در صورت ارائه مدارک لازم برای خیانت زن به شوهر یا مرد به همسر خود، فرد شاکی می‌تواند حق طلاق را اتخاذ کند.
اگر فرد شاکی نتواند در اثبات خیانت به همسر، مدارک کافی و موثقی به دادگاه ارائه دهد، طرف مقابل می‌تواند به جرم تهمت و افترا اعاده حیثیت کرده و با توجه به تشخیص قاضی شاکی را محکوم کند.
در مواردی که مرد یا زن از طریق برقراری تماس‌های تلفنی و یا چت کردن با فرد غریبه به همسر خود خیانت کرده باشند، قاضی با توجه به پرینت قانونی مکالمات و پیام‌های طرفین تشخیص می‌دهد که آیا این موارد در جایگاه خیانت نامشروع قرار می‌گیرند یا خیر. در صورتی‌که این مکالمات و چت‌ها خیانت به حساب آیند، فرد خاطی با توجه به تشخیص قاضی از یک تا نود و نه ضربه شلاق جریمه می‌شود.

بیشتر بدانیم : حکم خیانت مرد متاهل

تصورات نادرست در اثبات خیانت به همسر

برخی افراد به دلیل عدم آگاهی از شرایط و قوانین خیانت زن و مرد، اقدام به شکایت از همسر خود می‌کنند. برخی افراد تصور می‌کنند که می‌توانند با خائن خواندن همسر خود از مهریه و نفقه سلب مسئولیت کنند. حتی در برخی موارد پیش‌ آمده است که زن با تصور این‌که می‌تواند در صورت اثبات خیانت همسر حق حضانت فرزندان را داشته باشد و پدر را از دیدار با فرزندان محروم کند، از همسر خود به‌عنوان فردی خیانت‌کار شکایت می‌کند. علاوه بر آگاهی از مدارک لازم برای اثبات خیانت زن به شوهر و بالعکس، باید بدانید که چه مواردی در مجازات فرد خاطی لحاظ نمی‌شوند:

تصورات نادرست در اثبات خیانت به همسر

مهریه یکی از موارد واجب است که مرد باید پرداخت کند و پرداخت آن هیچ ربطی به اثبات یا عدم اثبات خیانت همسر ندارد. ازآنجایی‌که مهریه امری است که در عقدنامه ثبت شده است؛ بنابراین تنها منوط به نکاح و ازدواج است و به کیفیت زندگی طرفین ارتباطی ندارد حال اگر دعوا و جنجال باشد یا خیانت در هر صورت مرد موظف به پرداخت مهریه است.
نفقه نیز از مواردی است که در حیطه حق‌وحقوق زنان در عقدنامه و نکاح اهمیت بسیاری دارد. مرد در صورت اثبات و ارائه مدارک لازم خیانت زن به شوهر نیز نمی‌تواند از زیر بار پرداخت نفقه شانه خالی کند. این تصور غلط که مهریه و نفقه به زنان خائن تعلق نمی‌گیرد باعث شده که برخی افراد برخلاف اصول اخلاقی همسر خود را در شرایطی ساختگی قرار دهند و به ایشان تهمت خیانت بزنند.
نه‌تنها برای مردان، بلکه مواردی بسیار در میان زنان بوده است که برای اتخاذ حق حضانت فرزندان و جلوگیری از دیدار پدر با آن‌ها، شوهر خود را به خیانت متهم کرده‌اند. در این رابطه نیز باید بدانید که حتی اگر ثابت شود مرد به همسر خود خیانت کرده است، حق حضانت و دیدار از او سلب نخواهد شد مگر در مواردی که مشخص شود مرد شرایط موجه اخلاقی برای ارتباط با فرزندان خود را ندارد.

بیشتر بدانیم : نحوه اثبات سفید امضا

طلاق در صورت اثبات خیانت زن به شوهر

همان‌طور که می‌دانید، حق طلاق با مرد است مگر آنکه در عقدنامه خلاف آن قید شود؛ بنابراین اگر مردی مدارک لازم برای اثبات خیانت همسرش را به دادگاه ارائه داده، اما این مدارک برای اثبات شکایت او کافی نباشد و قاضی تشخیص خیانت ندهد مرد همچنان می‌تواند از همسرش طلاق بگیرد.

طلاق در صورت اثبات خیانت زن به شوهر

البته همان‌طور که پیش‌تر توضیح دادیم، در این صورت نیز موظف به پرداخت مهریه و نفقه است چرا که حتی اگر زن به زنا نیز محکوم شده باشد از دریافت حق و حقوق خود مانند مهریه محروم نخواهد شد. البته بعضی افراد همسر خود را تحت‌فشار قرار داده و می‌گویند اگر مهریه و نفقه را ببخشد از او شکایت نخواهند کرد که البته این مورد غیراخلاقی است، اگرچه تصمیم بر عهده طرفین است.
سخن پایانی

واژه خیانت اگرچه غمگین و ناگوار به نظر می‌رسد؛ اما دور از ذهن نیست. متأسفانه امروزه روابط زناشویی به دلیل خیانت زن و مرد و برقراری روابط نامشروع با فرد غریبه از هم گسسته می‌شود. دادگاه‌های خانواده هرروزه شاهد افزایش میزان خیانت و طلاق در روابط زن‌وشوهری هستند. برخی افراد تصور می‌کنند که اثبات خیانت همسر امکان‌پذیر نیست و در صورت وقوع چنین عمل غیراخلاقی، تنها می‌توانند زانوی غم بغل بگیرند و یا با شرایط کنار بیایند. آگاهی شما از حقوق خود به‌عنوان همسر، به شما کمک می‌کند چنین حوادث تلخی را بهتر پشت سر بگذارید و از شرایطی که موجب آزار روحی شما شده است راحت‌تر خارج شوید. خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان لند اسپا به اشتراک بگذارید

یکی از چالش هایی که امروزه بسیاری از زوجین در زندگی مشترک خود با آن رو به رو هستند، خیانت است. به طوری که گاهی این چالش به جایی می رسد که افراد به دنبال اثبات خیانت در دادگاه و جدایی از همسر به علت خیانت هستند.

همانطور که می دانید زندگی مشترک بر پایه اعتماد متقابل شکل می گیرد و زمانی که یکی از زوجین خیانت کند، این زندگی به طور کلی ممکن است که زیر سوال برود. البته در مواردی نیز، افراد همسر خود را می بخشند و زندگی مشترک را حفظ خواهند کرد.

اما در مقابل افرادی وجود دارند که پس از مشاهده خیانت از طرف همسر خود به مراکز مشاوره مراجعه می کنند و می پرسند که چگونه باید خیانت همسر را در دادگاه اثبات کنند یا اثبات خیانت شوهر در دادگاه چگونه است؟ و مدارک لازم برای اثبات خیانت چیست؟اگر شما نیز یکی از این افراد هستید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

بیشتر بدانیم : خیانت در زندگی زناشویی و طلاق به خاطر رابطه جنسی نامشروع

آیا خیانت حد و مرز به خصوصی دارد؟
حد و مرز خیانت به همسر چه تاثیری در اثبات آن در دادگاه خواهد داشت؟
راه های اثبات خیانت همسر در دادگاه چیست؟

اثبات خیانت در دادگاه
تعیین حد و مرز جهت اثبات خیانت در دادگاه

زمانی که به هر طریقی اطلاع پیدا می کنید که همسر شما خیانت کرده است، ابتدا باید حد و مرز آن را مشخص کنید. زیرا خیانت مسئله ای است که به شکل های مختلف رخ می دهد. به عنوان مثال ممکن است که رابطه همسر شما با شخص ثالث تنها به قرارهای ناهار و شام ختم شده باشد.

در مقابل شاید آن ها حتی قرار ازدواج گذاشته یا حتی تا رابطه جنسی پیش رفته باشند. به همین دلیل پیش از تصمیم به ترک همسر یا بخشیدن او باید بررسی کنید که این خیانت تا چه حد پیش رفته است. شاید می پرسید که چه اهمیتی دارد؟

در این رابطه باید بدانید که:

شاید همسر شما آنطور که تصور می کنید خیانت نکرده است و شما درگیر سوءظن هایی شده اید. همچنین ممکن است که او قرار ازدواج گذاشته باشد و هر دو حالت در تصمیم به ترک زندگی مشترک یا ادامه آن بسیار تاثیر دارند.

به همین دلیل در ادامه در رابطه با تاثیر حد و مرز خیانت جهت اثبات آن در دادگاه توضیحات بیشتری را ارائه می دهیم.
تاثیر حد و مرز در اثبات خیانت در دادگاه

در رابطه با خیانت، احساسی برخورد نکنید و پس از اینکه احساسات خشم، دلخوری، شرم و تحقیر شما آرام شد، جهت جدایی یا بخشش همسر خود تصمیم بگیرید. اگر در این زمان تصمیم به جدایی گرفته اید و دلیل شما خیانت است، باید جهت اثبات آن در دادگاه حد و مرز را مشخص کنید.

زیرا:

در صورتی که این خیانت به رابطه جنسی ختم نشده باشد، همسر شما با شخص ثالث ازدواج کرده باشد یا حتی رابطه جنسی بدون ازدواج بین آن ها اتفاق افتاده باشد، قوانین به خصوصی برای هر یک از این شرایط وضع شده است.

تعیین حد و مرز خیانت همسر به شما کمک می کند که بر اساس قوانین مختلف نسبت به اثبات آن در دادگاه اقدام کنید. زیرا این عمل نه تنها از نظر مجازات، بلکه از لحاظ اثبات نیز سطوح مختلفی دارد. حال شاید می پرسید که چگونه حد و مرز خیانت همسر خود را تشخیص دهید؟

در این رابطه باید بدانید که:

بهترین راه مراجعه به مشاوران متخصص در زمینه زندگی زناشویی است. به طوری که اگر به مرکز همدل مشاور مراجعه کنید و از راهنمایی های مشاوران ما بهره مند شوید، به راحتی حد و مرز خیانت همسر خود را تشخیص داده و نسبت به اثبات آن در دادگاه اقدام می کنید.

حال پس از اینکه حد و مرز خیانت مشخص شد، زمان اثبات آن رسیده است. در این زمان راه های مختلفی متناسب با نوع خیانت وجود دارد که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

باید بدانید:

که عواقب قانونی خیانت به همسر گاها میتوانند بسیار سنگین باشند.
راه های اثبات خیانت همسر

حال که قصد جدایی از همسر خیانت کار خود را دارید و می خواهید که این عمل او را در دادگاه اثبات کنید، باید با روش های مختلف این کار آشنا باشید.

در این رابطه باید بدانید که راه های اثبات خیانت همسر در دادگاه بر اساس رابطه جنسی نامشروع به دو دسته تقسیم می شود.:

اثبات رابطه جنسی نامشروع و زنا توسط همسر در دادگاه

زمانی که شما متوجه خیانت از طرف همسر خود شدید و تشخیص دادید که این خیانت به رابطه جنسی نامشروع ختم شده است، جهت اثبات آن در دادگاه راه های بسیاری همچون موارد زیر پیش روی شما خواهد بود:

اقرار همسر و شخص ثالث به خیانت و برقراری رابطه جنسی نامشروع: دقت داشته باشید که همسر شما و شخص ثالث باید ۴ مرتبه اقرار کنند که در دادگاه اثبات شود.
شهادت افراد: در این رابطه باید بدانید که اگر همسر شما و شخص ثالث به رابطه جنسی نامشروع خود اقرار نکردند، باید ۴ مرد عادل یا ۳ مرد و دو زن عادل برای برقراری رابطه زنا بین آن دو در دادگاه شهادت بدهند که این خیانت اثبات شود.
علم قاضی: اگر همسر شما و شخص ثالث به برقراری رابطه جنسی نامشروع اقرار نکردند و حتی کسی جهت اثبات آن شهادت نداد، در این زمان بر اساس علم قاضی مبتنی بر گواهی پزشکی قانونی و بسیاری موارد دیگر، خیانت همسر شما در دادگاه اثبات خواهد شد.
وجود قراین مرتبط با برقراری رابطه جنسی نامشروع بین همسر و شخص ثالث: در این رابطه باید بدانید که تنها وجود فیلم، عکس و صوت دلیلی جهت اثبات خیانت نخواهند بود بلکه باید علم قاضی نیز این موضوع را تشخیص دهد.

نکته مهم در رابطه با اثبات رابطه جنسی نامشروع همسر

بسیاری از افراد تصور می کنند که سوگند و قسم در حضور قاضی و در صحن دادگاه جهت اثبات خیانت کافی خواهد بود، در صورتی که چنین نیست و رابطه جنسی نامشروع با سوگند اثبات نمی شود.

بنابراین:

تنها با استفاده از یکی از روش های گفته شده توانایی اثبات خیانت همسر خود را در دادگاه خواهید داشت.

اثبات خیانت کم تر از رابطه جنسی توسط همسر در دادگاه

در بسیاری از موارد خیانت ها به رابطه جنسی نامشروع ختم نشده است و در این زمان شما باید جهت اثبات چنین خیانتی از راه های دیگری اقدام کنید. البته دقت کنید که مهم ترین مسئله در پذیرش این نوع از خیانت ها تنها علم قاضی خواهد بود و بقیه راه ها جهت افزایش علم قاضی قابل استفاده هستند.

در اینجا روش های اثبات خیانت همسر بدون رابطه جنسی نامشروع، را ذکر می کنیم که با استفاده از آن ها جهت جدایی از همسر بی وفای خود، به راحتی اقدام کنید.

اثبات خیانت در دادگاه
بررسی و پرینت تماس ها و مکالمات همسر و شخص ثالث

یکی از راه های اثبات خیانت در دادگاه این است که اگر همسر شما با شخص ثالث تماس تلفنی برقرار کرده باشد، پرینت آن را به دادگاه ارائه دهید.
البته این کار در صورتی امکان پذیر است که قاضی دادگاه مربوطه، حکمی مبنی بر پرینت تماس های تلفن همسر به مخابرات ارسال کند.
بررسی و پرینت پیامک های رد و بدل شده بین همسر و شخص ثالث

بسیاری از خیانت ها به روش پیامکی به وجود می آید. به همین دلیل یکی دیگر از راه هایی که خیانت همسر در دادگاه اثبات می شود، این است که پرینتی از پیامک های تلفن همراه او به دادگاه ارائه دهید.

توجه داشته باشید که:

پرینت پیامک همچون تماس ها تنها در صورتی از طرف مخابرات به شما ارائه داده می شود که حکم آن را از طرف قاضی پرونده خود، به این مرکز نشان دهید.
اقرار همسر و شخص ثالث

زمانی خیانت همسر در دادگاه اثبات می شود که او و شخص ثالث نسبت به رابطه خود در صحن دادگاه اقرار کنند.

این آسان ترین روش است اما بسیاری از افراد از انجام آن سر باز می زنند. بنابراین مجبور هستید که راه های دیگر را طی کنید.
شهادت دیگران در رابطه با برقراری رابطه بین همسر و شخص ثالث

همچون اثبات رابطه جنسی نامشروع در رابطه با انواع دیگر خیانت نیز شهادت افراد برای دادگاه قابل قبول خواهد بود.

البته این شهادت شرایطی دارد که باید رعایت شود زیرا در غیر این صورت پذیرفته نخواهد بود.

بیشتر بدانیم : مجازات خیانت در امانت

علم قاضی نسبت به خیانت همسر شما

در رابطه با انواع خیانت ،مهم ترین راه اثبات، علم قاضی است.

به طوری که:

تمامی راه های ذکر شده تنها به افزایش علم قاضی می انجامد و باعث می شود که این موضوع در دادگاه اثبات شود.

در نتیجه

امروزه بسیاری از افراد از طرف شریک زندگی خود با خیانت مواجه می شوند. این امر نه تنها از طرف زنان بلکه از سوی مردان نیز رخ می دهد. به همین جهت دو راه پیش روی فرد خیانت دیده خواهد بود و این است که همسر بی وفای خود را ترک کند یا او را ببخشد.

در این رابطه اگر شما از آن دسته افرادی باشید که قصد ترک زندگی مشترک و همسر خیانتکار خود را دارید، باید با راه های اثبات خیانت در دادگاه آشنا باشید. به همین جهت مراکز مشاوره معتبر در این زمان به کمک شما می آیند..

5 دیدگاه در “مدارک اثبات خیانت در دادگاه”

 1. Del

  من و همسرم به مدت ۸ماهه که به اختلاف خوردیم و من خانه مادرم هستم …همسرم برای برگشتنم هیچ اقدامی نکرده من به مدت ۴ماهه با یه آقایی آشنا شدم تو اینیستا پیامک صحبت کردیم همسرم وارد اکانتم شده اسکرین گرفته از پیامها الان تحدید می‌کنه که میرم شکایت میکنم درخواست پیرینت پیامک هم میدم آیا امکانش هست من چیکار کنم الآن

 2. سلام. خانومی هستم ۲۸ ساله که سه ساله نامزدم … دیروز فهمیدم همسرم که کارمند هست با مادر شاگردش رابطه داشته یعنی پیامکاشونو دیدم که خونشونم رفته ولی مدرکی برای اینکه ثابت کنم رابطه جنسی داشتن ندارم… سوالم اینه ایشون میتونه تمکین بگیره و طلاقم نده؟ من میخوام توافقی نصف مهریه ام رو بگیرم و جدا بشم… اینکار چقدر طول میکشه؟
  پاسخ :

  1. صرف پیامک ابراز علاقه رابطه نامشروع نیست و می تونه تمکین شما رو از محکمه بخواد. در توافق به طلاق زمان کمتر از دو ماه خواهد بود

 3. سامان

  سلام همسرم به من خیانت کرده ومدارک لازم رو دارم اما رابطه جنسی رو نمیدونم چکار کنم لطفا ج بدید

  1. سلام
   در صورتی که مدارک قابل قبول بر اساس موارد مطروحه در مقاله را دارید با شماره ۰۹۱۹۹۰۷۵۹۶۶تماس گرفته و مدارک را جهت بررسی ارسال فرمایید زیرا همانطور که در مقاله آمده است در صورتی که ادعایی کنید که مدرک قابل قبول دادگاه را نتوانید ارائه نمایید خودتان محکوم خواهید شد. حتما با وکیل مشورت نمایید.

یک پیام بگذارید