تصنیف اموال

فرار از تنصیف اموال

Rate this post

فرار از تنصیف اموال:

قاعدتا فرار از تنصیف اموال از ناحیه مردها صورت می گیرد و آنطور که باید و شاید از ناحیه مراجع قضائی ترتیب اثر داده نمی شود.

فرار از تنصیف اموال چگونه است؟

فرار از تنصیف اموال زوج برای زوجه زمانی است که زوج بخواهد برای عدم دسترسی زوجه به نصف اموال، قبل از درخواست طلاق از سوی خود و یا قبل از درخواست تنصیف اموال از سوی زوجه، اموال خود را به صورت واقعی یا صوری به غیر منتقل کند.

در این صورت بعد از صدور حکم تنصیف اموال زوج، عملاً مالی موجود نیست که زوجه بخواهد آن را تملک کند. در نتیجه برفرضی که حکم تنصیف اموال صادر شده باشد، عملاً ضمانت اجرایی وجود ندارد.

چه راهکاری برای جلوگیری فرار از تنصیف اموال وجود دارد؟

در چنین شرایطی زوجه می‌تواند برای جلوگیری از فرار زوج از تنصیف اموال و انتقال آن به غیر، همزمان با دادخواست تنصیف اموال زوج، درخواست صدور دستور موقت برای جلوگیری از نقل و انتقال را از دادگاه درخواست کند و یا این که در قالب شکایت کیفری پس از وجود دلایل و مقررات کافی به عنوان فرار از دین، در دادسرای محل وقوع جرم شکایت کند و وی را مورد تعقیب کیفری قرار دهد.

فرار از تصنیف اموال

مجازات فرار از تنصیف اموال چیست؟

براساس قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب سال ۱۳۹۴؛ انتقال مال به دیگری به هر نحو بوسیله مدیون با انگیزه فرار از ادای دین به نحوی که باقیمانده اموال برای پرداخت دیون کافی نباشد، موجب حبس تعزیری یا جزای نقدی درجه شش یا جزای نقدی معادل نصف محکوم‌به یا هر دو مجازات می‌شود. و در صورتی که منتقل‌الیه نیز با علم به موضوع اقدام کرده باشد در حکم شریک جرم است.

در این صورت عین آن مال و در صورت تلف یا انتقال، مثل یا قیمت آن از اموال انتقال گیرنده به عنوان جریمه اخذ و محکوم‌به از محل آن استیفاء خواهد شد.

رای وحدت رویه در ارتباط با تنصیف اموال مرد:

رای وحدت رویه شماره ۷۷۹ مورخ ۱۳۹۸/۰۵/۱۵:

«با توجه به ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده، جمع شرط تنصیف دارایی، با اجرت ‌المثل کارهای زوجه مندرج در تبصره الحاقی به ماده ۳۳۶ قانون مدنی (یا نحله بدل از آن) ضدیت ندارد

بنابراین دادگاه می تواند مرد را در صورت وجود شرایط ،مندرج در بالا، علاوه بر اجرت المثل به تنصیف اموال هم محکوم نماید
تنصیف اموال و مستثنیات دین:

در تنصیف اموال، مستثنیات دین رعایت نمی شود و مرد نصف اموال را بدهد.
تنصیف اموال بعد از فوت:

در صورت فوت مرد نصف اموال به زن تعلق نمی گیرد و ظرط تنصیف اموال این است که درخواست طلاق از ناحیه مرد باشد.

تصنیف برفرض قانون

قانون فرض می‌کند که هر زوجی، از نظر مالی و سایر موارد به‌طور مساوی در پیوند زناشویی سهم دارند، اگر زمانی ازدواج خاتمه یابد، قانون کلی اینست که هر دوی زوج سرمایهٔ خالص خود را به‌طور مساوی قسمت کنند، و فرقی نمی‌کند چه کسی هزینه آنرا پرداخته یا بنام چه کسی بوده‌است. تقسیم اموال خانوادگی، به این معناست که دارائی ها و بدهی ها را، هردو بین خود تقسیم کنند.

شرط تصنیف اموال زوج

در ایران، آنچه در صورت پذیرش مرد، در ضمن عقد نکاح اسلامی به‌طور پیش‌فرض قید می‌شود، شرط تنصیف اموال زوج است؛ و در خصوص تقسیم اموال زوجه در هنگام طلاق، «در شروط چاپی»، ضمن عقدِ نکاح چیزی قید نشده‌است. توزیع اموال، تقسیم اموال در صورت مرگ یا انحلال یک ازدواج است، و در مورد اموالی صورت می‌گیرد که در مالکیت متوفی بوده یا در حین ازدواج به دست آمده باشد.

گروه وکلای حق گرا با پیگیری های مستمر و به موقع در مورد پرونده های موکلین در زمینه اختلافات و دعاوی حقوقی و کیفری و خانواده و ثبتی سعی دارد که یک تیم قوی و با بهره مندی از علم نوین حقوقی با مشاوره های خود شما هموطنان گرامی را در مواجه شدن با مشکلات در پیشنهاد یک راه درست حقوقی و قانونی راهنمایی و هدایت کند و با امکانات مشاوره های حقوقی و کیفری آنلاین و مشاوره های تلفنی و مشاوره های حضوری در تهران با منشور اخلاقی مسئولیت پذیری رضایت هموطنان را به دنبال خواهد داشت

 

فرار از پرداخت حق التنصیف جرم می باشد؟

از آنجایی که در شرط گفته شده “تا نصف دارایی موجود” پس فروش اموال قبل از دادخواست طلاق برای فرار از پرداخت جرم محسوب نخواهد شد و هر آنچه که باقی مانده باشد بر اساس آن شرط تنصیف را محقق خواهند کرد. همچنین ذکر این نکته لازم است اگر دادگاه رای طلاق با نصف دارایی را صادر کند اما زوج نسبت به ثبت طلاق اقدام نکند زن نمی تواند از نصف دارایی استفاده کند چون دریافت نصف دارایی به ثبت و جاری شدن طلاق منوط می شود.

متقاعدسازی قاضی جهت صدور حکم تنصیف از حساسیت بالایی برخوردار است. این موضوع حقوقی نیز به مانند سایر مسائل حقوقی دارای پیچیدگی هایی است که به آسانی نمی توان در ارتباط با آن حکم مطلوب را گرفت. برای رسیدگی به امور تنصیف اموال بهتر است قبل از انجام هر کاری با وکیل پایه یک دادگستری مشاوره حقوقی انجام داد تا از زوایای مختلف موضوع بررسی شود و راه حل مناسبی دریافت کرد.

موسسه حقوقی وکلای حق گرا این امکان را برای کاربران فراهم کرده است تا باز طریق طرح سوال در دو سایت haghgara.com , hagh-gara.ir به صورت ۲۴ ساعته سوالات خود را با وکلای مجرب گروه حق گرا مطرح و جواب سوالات و مشکلات حقوقی خود را در مورد حق التنصیف دریافت کنند.

راه های جلوگیری از پرداخت حق التنصیف چیست؟

مردی که دادخواست طلاق را تقدیم دادگاه کرده و زوجه حق التنصیف را مطالبه کرده است باید در دادگاه ثابت کند که زن در وظایف زناشویی خود کوتاهی کرده است یا ناسازگاری دارد. اگر مرد بتواند ثابت کند که زوجه تمکین نمی کند حق التنصیف به زوجه پرداخت نخواهد شد.

همچنین اگر هیچگونه دارایی در زمان زندگی زناشویی زوجین به دارایی های آنها اضافه نشده باشد حق التنصیف به زوجه تعلق نخواهد گرفت. از آنجایی که به دارایی اشاره شده است اگر زوج بدهی مالی داشته باشد آن را از حق التنصیف کم خواهند کرد. به عنوان مثال اگر دادگاه تشخیص دهد که زوجین در زندگی مشترک یک میلیارد تومان با همدیگر به دارایی های خود اضافه کرده اند اما زوج ۳۰۰ میلیون تومان بدهکار است اول بدهی را کسر خواهند کرد بعد از مقدار باقیمانده سهم زن را از دارایی خواهند داد.

شرایط کارشناسی و ارزیابی حق التنصیف چگونه می باشد؟

دادگاه الزاما باید میزان دارایی مشترک زوجین که بعد از شروع زندگی مشترک به دست آمده است را مشخص کند و برای ارزش گذاری به کارشناس ارجاع می دهد. اینکه برای تحقق شرط حق التنصیف چه مقداری از دارایی به زوجه داده شود دادگاه مواردی همچون مقدار زمانی که زوجین با هم بودن، وضعیت مالی آنها و میزان مشارکت زوجه در به دست آمدن آنها در نظر خواهد گرفت.

زوج در پرداخت حق التنصیف نمی تواند به مستثنیات دین استناد کند. مثلا اگر زوج خانه ای در زمان زندگی مشترک خریداری و دادگاه تعیین کرده جزو شرط نصف اموال است زوج نمی تواند به استناد مستثنیات دین از آن نام ببرد چون در شرط تنصیف محدودیتی برای این موضوع وجود ندارد و باید از همان خانه سهم زوجه را پرداخت کند.

بیشتر بدانیم : مستثنیات دین جیست ؟ و طلبکاران چه اموالی را نمی توانند توقیف کنند  

آیا میتوان حق التنصیف را به صورت اقساطی پرداخت نمود؟

همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد حق التنصیف یعنی نصف دارایی موجود، پس از مقدار دارایی که دادگاه برای زوج در نظر خواهد گرفت موجود است و زوج باید آن را به زوجه تحویل دهد. در چنین مواردی مگر اینکه زن و شوهر بر روی آن توافقی داشته باشند در غیر اینصورت باید حق التنصیف یکجا به زوجه تحویل داده شود. همچنین بر اساس ماده ۱۱۱۹ زن و شوهر می تواند هنگام عقد این شرط را تغییر دهند به عنوان مثال به جای این شرط درج کنند اگر طلاق از سوی زوج یا زوجه بود شرط تنصیف پا برجا باشد.

از آنجایی که تحقق شرط تنصیف در زمان طلاق دارای شرایط گوناگونی است نیاز است برای دریافت نتیجه بهتر حتما مشاوره حقوقی انجام داد. کاربران سایت حق گرا می توانند با کمترین هزینه با بهترین وکلا ارتباط برقرار کنند.

آیا حق التنصیف جز محکومیت های مالی محسوب می شود؟

در واقع باید گفت نصف دارایی دین نیست که زوج مدیون کسی باشد بلکه این شرطی است که زوج در هنگام عقد آن را پذیرفته است و در صورتی که شرط محقق شود باید نسبت به انتقال نصف دارایی اقدام کند. اگر دادگاه حکمی صادر کن که بر اساس آن زوج مقداری از دارایی خود را به عنوان حق التنصیف به زوجه بپردازد این یک حکم است و چون بحث مالی نیز برای آن پیش می آید اگر حکم را نادیده بگیرد قانون دارایی او را به اسم زوجه انتقال خواهد داد.

سوالات رایج

+ اگر از شوهرم طلاق بگیرم می توانم نصفی از دارایی او را ببرم؟

در صورتی که دادخواست طلاق از طرف زوجه باشد هیچ سهمی از دارایی به زوجه تعلق نخواهد گرفت و شرط تنصیف محقق نخواهد شد.

+ در صورت تحقق حق تنصیف چه مقدار از اموال شوهر به زن داده می شود؟

در تعیین مقدار دادگاه تصمیم گیری خواهد کرد که از مقدار دارایی که در زمان زناشویی به دست آورده اند چقدر به زن داده شود.

+ اگر ارثی به مرد برسد می توان آن را جزو دارایی های مشترک قرار داد؟

خیر ارث جزو حق التنصیف نخواهد بود.

یک پیام بگذارید