طلاق

انصراف از طلاق توافقی

۵/۵ - (۳ امتیاز)

توافق در انصراف از طلاق توافقی

طلاق توافقی، برخلاف آن چه که در تبلیغات نادرست یا بعضاً فیلم­ ها و سریال­ ها نشان داده می­شود که زن و مرد در کمتر از دو ساعت، طلاق خود را ثبت می­کنند، هم­ اکنون فرآیند نسبتاً زمان­بری دارد. همان­طور که از نام طلاق توافقی پیداست، در این نوع از طلاق زن و شوهر بر جدایی اتفاق نظر داشته و پیش از رفتن به دادگاه تکلیف همه چیز از مهریه و نفقه گرفته تا حضانت فرزند را مشخص می­کنند. چنین توافق­ هایی معمولاً به آسانی به دست نمی ­آید و با کوچک­ترین حرف یا رفتاری، ممکن است هر یک از زن و مرد بخواهند از توافق صورت گرفته عدول کنند، انصراف از طلاق توافقی دهند و به اصطلاح زیر همه چیز بزنند. در ادامه آثار این پشیمانی را بررسی می­کنیم.

انصراف از طلاق توافقی قبل از صدور گواهی عدم سازش

رأیی که دادگاه در خصوص طلاق توافقی صادر می­کند، گواهی عدم سازش نامیده می­شود. تا پیش از صدور این گواهی، زوجین موظف هستند که مراحل مشاوره طلاق توافقی را پشت سر بگذارند و از مرکز مشاوره، گواهی عدم انصراف از طلاق تواققی بگیرند. هم چنین حسب مورد ممکن است دادگاه گواهی عدم بارداری و گواهی بکارت را از زوجه مطالبه کند که نتایج آن نیز باید به دادگاه ارائه شود.

در روز جلسه دادگاه نیز، طرفین باید توافقاتی را که از پیش میان خود داشته­ اند، به دادگاه اعلام کنند. چنان چه هر یک از زن و مرد در این مراحل از طلاق پشیمان شوند (انصراف از طلاق توافقی دهند)، امکان ادامه کار وجود نخواهد داشت. به عنوان مثال خودداری زن یا مرد از شرکت در جلسات مشاوره مانع بزرگی برای طلاق توافقی خواهد بود که منجر به انصراف از طلاق توافقی خواهد شد.

انصراف از طلاق توافقی پس از صدور گواهی عدم سازش

قانون حمایت خانواده ۱۳۹۱، مهلت سه ماه را برای مراجعه به دفتر ازدواج و طلاق برای زن و مرد معین کرده که این مهلت پس از صدور گواهی عدم سازی آغاز می­شود. بنابراین حتی پس از صدور گواهی مزبور، باز هم امکان پشیمانی و انصراف از طلاق توافقی و برهم­ خوردن تمام توافق­ های انجام ­شده، وجود دارد.

باید توجه داشت امکان تجدیدنظرخواهی و فرجام­ خواهی از خود گواهی عدم سازش نیز وجود دارد که البته معمولاً برای جلوگیری از چنین اعتراض­ هایی، طرفین با توافق، حق تجدیدنظر و فرجام را از خود ساقط می­ کنند که این موضوع در رأی دادگاه انعکاس می­یابد.

خودداری زن از ثبت طلاق توافقی

با توجه به این که قوانین کشور ما، حق طلاق را در اختیار مرد قرار داده­ اند، وی چه به صورت توافقی یا غیرتوافقی می­تواند اقدام به طلاق کند. در طلاق توافقی نیز، پس از گرفتن گواهی عدم سازش، مرد می­تواند به دفتر ازدواج و طلاق رفته و بدون حضور همسر خود، طلاق را ثبت کند.

البته به موجب ماده ۳۵ قانون حمایت خانواده ۱۳۹۱ در این موارد، ابتدا یک هفته به زوجه مهلت داده می­شود تا در دفترخانه حاضر شود. پس از آن، سردفتر به هر دو طرف اطلاع می­دهد که برای اجرا و ثبت صیغه­ طلاق، به دفترخانه بیایند. در صورت مراجعه­ شوهر و عدم مراجعه­ زن، صیغه طلاق جاری و ثبت خواهد شد.

خودداری مرد از ثبت طلاق توافقی

برای ثبت طلاق توافقی، حضور مرد در دفترخانه ضروری است و چنانچه وی به هر دلیلی حضور پیدا نکند، حضور زن به تنهایی کافی نخواهد بود. در این حالت اگر مهلت سه ماه مراجعه به دفترخانه سپری شود، گواهی عدم سازش اعتبار خود را از دست می­دهد و تمام توافقات در خصوص مهریه، نفقه و … نیز به دنبال آن فاقد اثر قانونی می­گردد.

به عبارت دیگر برای تحقق طلاق، باید از نقطه صفر تمام مراحل را دوباره از سر گرفت و از دادگاه مجدداً گواهی عدم سازش گرفت. به منظور جلوگیری از سوء­استفاده و لجباری احتمالی آقایان، خانم­ ها می­توانند وکالت بلاعزل از شوهر خود بگیرند تا بتوانند بدون نیاز به مراجعه وی، خود به دفترخانه رفته و به وکالت از او صیغه طلاق را جاری کنند.

براساس ماده ۳۶ قانون حمایت خانواده ۱۳۹۱، این وکالت می­تواند به موجب سند رسمی به زن اعطا شود یا در جلسه دادگاه و ضمن صدور گواهی عدم سازش، در ضمن رأی دادگاه قید گردد.

انصراف از طلاق توافقی با کمک وکیل

برای اینکه مراحل طلاق توافقی با سرعت و دقت طی شود، حضور وکلای مجرب حق گرا برای تنظیم متن توافقات طرفین ضروری است. چرا که در انواع مختلف از طلاق، و بسته به اینکه طلاق از چه نوعی باشد، امکان رجوع و پشیمانی نیز متفاوت خواهد بود. به شما توصیه می­کنیم برای اطلاعات بیشتر، مطالب دیگر در سایت haghgara.com در خصوص حقوق خانواده و از جمله طلاق دنبال کنید. هم­چنین پیش از هر اقدامی، از مشورت با وکلای مجرب حق گرا غافل نشوید.

گرچه در طلاق توافقی وجود وکیل طلاق الزامی و واجب نیست، ولی برای حفظ تمام حقوق دو طرف ما به شما پیشنهاد می کنیم از راهنمایی های وکلای مجرب حق گرا در این زمینه بهره ببرید.
سوالات متداول در خصوص انصراف از طلاق توافقی
اگر زن از انجام طلاق توافقی منصرف و پشیمان شود چه اتفاقی می افتد؟

به دلیل اینکه حق طلاق در کشور ما با آقایون است، در صورت انصراف خانم از طلاق توافقی، دفترخانه یک هفته به زن فرصت می دهد تا حضور پیدا کند. در غیر این صورت طلاق از طرف مرد انجام می شود.
اگر مرد از طلاق توافقی منصرف شود چه اتفاقی می افتد؟

برای ثبت طلاق توافقی، حضور مرد در دفترخانه ضروری است و چنانچه وی به هر دلیلی حضور پیدا نکند، حضور زن به تنهایی کافی نخواهد بود. در این حالت اگر مهلت سه ماه مراجعه به دفترخانه سپری شود، گواهی عدم سازش اعتبار خود را از دست می­دهد و تمام توافقات در خصوص مهریه، نفقه و … نیز به دنبال آن فاقد اثر قانونی می­گردد.

 

دفتر وکالت حق گرا

در خصوص مطالب ارائه شده اگر سوالی دارید می توانید از طریق تلفن  ۰۹۳۶۴۶۸۸۸۶۱ یا حضوری با وکیل های موسسه حقوقی حق گرا صحبت کنید و مشکل خودتان را با آنها در میان بگذارید.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص امکان بازگشت به زندگی مشترک و انصراف از طلاق می توانید یا گرفتن مشاوره از وکیل طلاق توافقی با شماره های موجود در وب سایت  حق گرا تماس حاصل فرمایید.

 

یک پیام بگذارید