سرپرستی فرزندان

حضانت یا قیمومیت برای افراد محجور

۵/۵ - (۶ امتیاز)

وظایف اداره سرپرستی

  اشخاص محجور جزو کسانی هستند که از سوی خانواده یا اطرافیان برای آنها در اداره سرپرستی پرونده محجوریت تشکیل داده می شود به همین دلیل آشنایی با وظایف این اداره و چگونگی روند اداری و دیگر مراتب در این مقاله حائز اهمیت است که میتوانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تفاوت حضانت یا قیمومیت :

حضانت :کسی که حضانت فردی را به عهده دارد حق دخالت در امور مالی محجور( صغیر ) را ندارد  و فقط حق  تر و خشک، ونگهداری و تربیت صغیر را به عهده دارد

قیمومیت، و لکن قیم برخلاف فردی که حضانت دارد تا حدودی حق دخل و تصرف در امور مالی صغیر را دارد


مجموعه دفتر وکالت حق گرا

پیشنهاد می گردد در صورتی که میخواهید حضانت فردی را عهده دار شوید قبل از هر کاری ضمن تماس با وکلای گروه حق گرا ،تمام مراحل را وکلای گروه حق گرا بسپارید تا در سریعترین زمان حکم را به شما تحویل دهند.

در تهران می توانید برای هر یک از امور حقوقی و یا ملکی ، ارث ، طلاق ، ارز دیجیتال و… به یکی از نزدیکترین  دفتر وکالت حقوقی حق گرا در شمال ، دفتر وکالت شرق و یا دفتر وکالت حقوقی شعبه غرب  تهران ، دفتر مرکز شهر حق گرا  مراجعه و پیگیری موضوع را به وکلای با تجربه ما بسپارید تا وکلای ما بتوانند در احقاق حق به شما کمک نمایند. ما آماده ایم در انواع پرونده های مربوطه به خانواده،ملکی، حقوقی، جزایی و…در کنار شما باشیم.

یک مطلب کلی قبل از مطالعه این بخش که باید همه بدونند ، اینه که مطالب توی اینترنت، خیلی بدرد توی دادگاه نمیخوره . این تجربه وکیله که هم زمان می تواند از یکی دفاع و یا بر علیه اون اقامه دعوا کنه و پیروز از دادگاه خارج بشه .

پیشنهاد می شود قبل از هر گونه معامله با فردی با تجربه و قابل اعتماد مانند یک وکیل ملکی مورد اعتماد مشورت کرده و از او یاری بجوئید.


محجور کیست ؟

محجور به استناد ماده ۱۲۰۷ قانون مدنی اشخاصی هستند که از تصرف در اموال و حقوق مالی خود ممنوع هستند که شامل اشخاص ذیل می باشند  :

۱-صغار

۲-اشخاص غیر رشید: تصرفات او دراموال و حقوق مالی خود عقلایی نباشد.

 

۳-مجانین: تصرف در اموال این اشخاص بوسیله ولی یا قیم آنان  وزیر نظر اداره  سرپرستی اداره می شود .

 

در جهت تکمیل اطلاعات خود ،در صورت صلاحدید ،مظالب ذیل را مظالعه نمائید تشکر

 

*****محجور کیست و انواع محجور -شرایط -صفر تا صد ( بسیار مهم )

 

آدرس و شماره تلفن دادسرای ناحیه ۲۵ ( امور سرپرستی )

تهران – خیابان سئول – تقاطع رشید یاسمی – نبش خیابان مهتاب شماره تماس ۸۸۶۲۷۵۱۵

 

بمنظور حمایت از  افراد محجور ۳ نوع نمایندگی در قانون وجود وجود دارد ،که در ذیل به آن می پردازم

سه نوع نمایندگی در قانون برای این دسته افراد در جهت حمایت مشخص شده است که به ترتیب عبارتند از : 

۱-ولایت قهری: به پدر یا جد پدری ولی قهری می گویند  –تا زمانی که پدر و جد پدری باشد برای افراد محجور قیم تعین نمی شود

۲- وصایت:  به نماینده تعیین‌شده از سوی پدر یا جد پدری، که به او «وصی» می‌گویند.

۳- قیمومت: در صورت فقدان پدر یا جد پدری یا وصی، دادگاه فردی را به عنوان قیم تعیین می‌کند.

بیشتر بدانیم :

وظایف اداره سرپرستی :

وظیفه نظارت بر اموال و دارائی اشخاص محجور (زیر ۱۸ سال )وسفیه (فردی که صغیر نیست و بزرگ است و عقل ناقص در امور مالی دارد )مجنون ( دیوانه )تا مادامی که به سن ۱۸ سال ( در مورد صغیر )برسد و یا اینکه حکم رشد بگیرد ( حکمی از دادگاه خانواده که نشان دهد کودک زیر ۱۸ سال توانایی تصمیم گیری در امور مالی دارد ) و یا در مورد سفیه و مجنون ، در صورتی که عقلشان کامل و سالم شود

اداره سرپرستی موظف ایت بمنظور جلوگیری از حیف و میل اموال محجورین ، مادامی که آنها زنده هستند به وظیفه نظارتی خود عمل کنند

تعیین قیم و امین از دیگر وظایف اداره سرپرستی صالح است.

نحوه تشکیل پرونده در اداره سرپرستی :

متقاضی باید درخواست کتبی+اصل و کپی گواهی فوت مرحوم+ اصل کپی شناسنامه صغار و متقاضی +را آماده و تحویل اداره  سرپرستی دهد تا پس از   برابر اصل شدن  رئیس دایره سرپرستی دستور تشکیل پرونده و ارجاع پرونده را به یکی از شعب دادیاری بدهد

دادیار اداره سرپرستی ،پس از ملاحظه و رویت پرونده ،دستور ارسال فرم اظهارنامه به کلانتری محل سکونت صغار را جهت صورت برداری از اموال مرحوم و بررسی  این امر که ..

آیاجد پدری( پدر برزگ)  وجود دارد

آیامتقاضی قیمومت که معمولاً مادر ،صلاحیت اخلاقی دارد با خیر ؟؟

ضمنا با  اداره تشخیص هویت نیروی انتظامی مکاتبه ای در جهت بررسی  سوابق موثر کیفری  قیم خواهد داشت

و پس از وصول پاسخ استعلامات در صورتی که متقاضی قیمومت، صلاحیتهای  قانونی لازم را ،داشته باشد بعنوان قیم صغیرر، به دادگاه حقوقی برای نصب وتعین قیمومت ،معرفی خواهد شد.

نکته بسیار مهم

فرزندان صغیری که دارای جد پدری یا وصی منصوب از طرف پدر یا جد پدری هستند نیازی به قیم ندارند وآنها می توانند  اقدامات قانونی لازم را در اداره اموال صغیر طبق موازین شرعی و قانونی بعمل آورنند .

وفقط بایستی این افراد، فوت پدر صغیر را به سرپرستی اطلاع دهند و مدارک لازم را ارائه تا با صدور ولایت نامه مطابق ماده ۷۳ امور حسبی به وظایف خود عمل نمایند.


بیشتر بدانیم: مراحل تعیین و نصب قیم


 

پاره ای از وظایف اداره سرپرستی :

مفقود الاثر :

اداره سرپرستی ،در مورد  فردی که  مفقودالاثر ( فردی که مدت طولانی مفقود شده ) نیز دخالت می کند البته اگر  شخص مفقود فاقد اموال یا اولاد صغیر باشد نیازی به تشکیل پرونده در سرپرستی نیست.

اگر اموال نداشته باشد و اولاد صغیر داشته باشد و جد پدری صغیر در قید حیات باشد باز هم نیازی، به تشکیل پرونده در سرپرستی نمی باشد.

اداره سرپرستی برای اشخاص ذیل ، قیم تعین می کند 

طبق ماده ۱۲۱۸ قانون مدنی برای سه دسته از اشخاص، قیم منصوب می شود :

۱-برای صغاری که ولی خاص( پدر و جد پدری ) ندارند.

۲-برای مجانین و اشخاص غیر رشید که جنون و یا عدم رشد آنها متصل به زمان صغر آنهاست و ولی خاص نداشته باشند.

۳- برای مجانین و اشخاص غیر رشید که جنون‌ یا عدم رشد آنها متصل به زمان صغر آنها نباشد.

قیم از میان اشخاص مورد وثوق و معتمد و ترجیحا از بستگان محجور انتخاب می‌شود. پس از تعیین قیم به حکم دادگاه اداره کلیه امور مالی محجور با قیم است.

چگونگی نصب قیم:

چگونگی نصب قیم، اختیار و وظایف و مسئولیت او در مقررات مواد ۱۲۰۸ الی ۱۲۵۶ قانون مدنی و مواد ۵۵ الی ۱۰۲ قانون امور حسبی اعلام شده است.

نصب امین توسط اداره سرپرستی :

۱-تعیین امین برای اداره سهم الارثی که ممکن است از ترکه متوفی به جنین تعلق گیرد در صورتی که جنین ولی یا وصی نداشته باشد.

۲-برای اداره اموالی که به مصارف عمومی اختصاص داده شد و سرپرستی نداشته باشد.

۳-چنانچه در وقف، متولی وقف محجور گردد و یا به علت تخلف از وظایف خود معذور گردد، جهت ضم امین، دایره سرپرستی اقدامات لازم را انجام می دهد.

مرجع صالح اداره سرپرستی :

برای تشکیل پرونده در دایره سرپرستی حتماً بایستی صغیر یا محجور در همان شهرستان سکونت داشته باشد و شخص مفقود شده آخرین محل اقامتش آن شهرستان باشد در غیر اینصورت باید به دادسرای شهرستانی که این افراد در آنجا سکونت دارند برای تشکیل پرونده مراجعه نمایند.

بیشتر بدانیم : برای پیگیری سرپرستی یا قیمومیت و حضانت با دفاتر حقوقی حق گرا تماس بگیرید


دفتر وکالت حق گرا

در خصوص مطالب ارائه شده اگر سوالی دارید می توانید از طریق تلفن  ۰۹۳۶۴۶۸۸۸۶۱ یا حضوری با وکیل های موسسه حقوقی حق گرا صحبت کنید و مشکل خودتان را با آنها در میان بگذارید.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تعیین قیم و سرپرست می توانید یا گرفتن مشاوره از وکیل طلاق توافقی با شماره های موجود در وب سایت  حق گرا تماس حاصل فرمایید.

3 دیدگاه در “حضانت یا قیمومیت برای افراد محجور”

  1. ملک احمد

    سلام اگر ولی قهری طبق ماده ۷۳امور حسبی به وظایف عمل نکرد راهکار چیست؟

  2. علی

    سلام .در صورتی که شخص محجور ازدواح کرده باشد مهریه او با قیم و سرپرست اوست یا نه

    1. سلام بله برعهده قیم است که از دارایی و اموال محجور پرداخت کند

یک پیام بگذارید