کالای قاچاق ممنوعه

Rate this post

کالای قاچاق چیست؟

به طور کلی به هر نوع انتقال غیرقانونی کالای قاچاق گفته می‌شود.

قاچاق کالا به دو صورت داخلی و خارجی است. در قاچاق داخلی، کالا از جایی به جای دیگر در داخل کشور به صورت غیرقانونی جابجا می‌شود و در قاچاق خارجی نیز انتقال کالا از کشور به کشور دیگری صورت می‌گیرد.

در قاچاق کالا، نقل و انتقال کالا بر خلاف قوانینی که در قانون وضع شده است، صورت می‌گیرد. به عنوان مثال ممکن است محدودیتی در انتقال کالا وجود نداشته باشد اما واردات کالای مجاز بدون پردخت عوارض گمرکی صورت گیرد.

 

مجموعه دفتر وکالت حق گرا

پیشنهاد می گردد در صورتی که اگر پرونده ای در خصوص قاچاق در دادگاه دارید به یکی از نزدیکترین  دفتر وکالت حقوقی حق گرا در شمال ، دفتر وکالت شرق و یا دفتر وکالت حقوقی شعبه غرب  تهران ، دفتر مرکز شهر حق گرا  ، پیگیری موضوع را به وکلای با تجربه ما بسپارید تا وکلای ما بتوانند در احقاق حق به شما کمک نمایند. ما آماده ایم در انواع پرونده های مربوطه به خانواده،ملکی ، حقوقی ، جزایی و…در کنار شما باشیم

تعریف قاچاق کالا در قانون ایران

بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قاچاق کالا به هر فعل و ترک فعلی گفته می‌شود که تشریفات قانونی مرتبط با ورود و خروج کالا از کشور را نقض نماید. در صورتی که قاچاق کالا در مبادی ورودی کالا، هر نقطه از کشور یا در محل عرضه آن در بازارهای داخلی شناسایی شود مجازاتی برای فرد مجرم در نظر گرفته می‌شود.

انواع قاچاق کالا

بر اساس قانون، قاچاق کالا به چهار بخش قاچاق کالاهای مجاز، مجاز مشروط، یارانه‌ای و ممنوع تقسیم می‌شود که برای هر یک مجازات متفاوتی در نظر گرفته می‌شود.

بر اساس قانون کالای ممنوع به کالایی گفته می‌شود که بر اساس قانون ورود یا خروج آنها از کشور ممنوع است.

کالای مجاز به کالایی گفته می‌شود که واردات یا صادرات آنها با ارائه اسناد و مدارک و انجام تشریفات گمرکی ممنوعیتی ندارد.

کالای مجاز مشروط به کالایی گفته می‌شود که واردات و صادرات آنها مستلزم طی کردن تشریفات گمرکی و دریافت مجوز از مراجعه ذی ربط قانونی می‌باشد.

کالای یارانه‌ای نیز به کالایی گفته می‌شود که توسط هیئت دولت و به پیشنهاد وزارت اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت معرفی می‌شود.

 

 جزئیات قاچاق کالا

ورود و خروج کالا از مسیرهای غیرمجاز: در صورتی که کالا از طریق مسیرهای غیرمجاز یا بدون انجام تشریفات گمرکی از قلمرو گمرکی خارج شود یا به آن ورود پیدا کند، به عنوان کالای قاچاق شناخته می‌شود.

ورود و خروج کالا از مسیرهای مجاز: در صورتی که کالا بدون انجام تشریفات گمرکی و از مسیرهای غیرمجاز به کشور وارد شود و در داخل کشور توسط سازمان بازرسی کشف شود، به عنوان کالای قاچاق شناخته می‌شود.

صادرات کالای ممنوعه: کالاهایی که بر اساس قانون صادرات آنها ممنوع است، در صورت صدور به عنوان کالای قاچاق شناخته می‌شوند.

واردات کالا برخلاف اظهارنامه: در صورتی که کالای مجازی بر خلاف اظهارنامه و با نام کالای دیگری برای کاهش تعرفه‌های گمرکی یا با ارائه اسناد دیگری اظهار شود، به عنوان قاچاق شناخته می‌شود.

وجود کالای اضافه غیر هم نوع: در صورتی که همراه کالای اظهار شده به گمرک، کالای دیگری مشروط بر آن از نوع کالای اظهار شده نباشد وجود داشته باشد، به عنوان قاچاق شناخته می‌شود.

اظهار کالا با اسناد جعلی: در صورتی که برای بهره‌مندی از معافیت‌های گمرکی اسناد ارائه شده غیر واقعی باشد یا مجوزهای جعلی ارائه شده باشد، کالا به عنوان قاچاق شناخته می‌شود.

خروج کالا از گمرک: خروج کالا از اماکن گمرکی بدون اظهار گمرکی یا بدون پرداخت عوارض و حقوق ورودی گمرکی از دیگر مصادیق قاچاق کالا است.

صادرات کالا با اظهار ارزش کمتر: در صورتی که کالای صادراتی که برای آن پروانه خروج صادر شده است با کالایی مشروط یا کالایی با ارزش کمتر تعویض شود، به عنوان قاچاق کالا شناخته می‌شود.

خودروهای مناطق آزاد: اگر وسایل نقلیه ظرف مدت تعیین شده از قلمروهای گمرکی کشور خارج نشوند و سازمان بازرسی آنها را در داخل کشور کشف کند، در دسته قاچاق کالا قرار می‌گیرد.

جریمه کالای قاچاق

تا این بخش مطلب با قاچاق کالا و انواع آن آشنا شدیم، در این بخش قصد داریم به مجازات واردات و صادرات کالای قاچاق می‌پردازیم.

بر اساس ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا هر شخص مرتکب قاچاق کالا به جرائمی از ضبط کالا، جریمه نقدی و حبس محکوم می‌شود.

در صورتی که به کشور وارد شود به عنوان قاچاق شناخته شده و برای آن جرایمی از قبیل ضبط کالا، جریمه نقدی سه تا پنج برابر ارزش کالا و دو تا پنج سال حبس در نظر گرفته می‌شود.

ضبط کالا و جریمه نقدی یک تا سه برابر ارزش کالا مجازات قاچاق کالا مجاز مشروط است.

ضبط، جریمه نقدی دو تا چهار برابر ارزش کالا جریمه قاچاق کالای یارانه‌ای می‌باشد.

توجه داشته باشید که فهرست کالاهای یارانه‌ای به تصویت هیئت دولت رسیده و توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می‌شود.

کالاهای اساسی، دارو، نهاده‌های کشاورزی، حامل‌های انرژی برخی از کالاهای رایانه‌ای است.

همچنین لازم به ذکر است که بر اساس ماده ۱۱۴ قانون امور گمرکی، کارت بازرگانی مرتکبین قاچاق کالا پس از رسیدگی به موضوع به طور موقت یا دائم ابطال خواهد شد.

چگونه از قاچاق کالا پیشگیری کنیم؟

در شرایطی که کالا مشکوک به قاچاق باشد و احتمال ضبط آن توسط مقامات گمرکی وجود داشته باشد می‌توان با ارائه اسناد و مدارکی مشکل قاچاق کالا را رفع کرد.

ارائه گواهی نامه شناسه کالا و شناسه رهگیری برای هر کالا یکی از راهکارهای کاربردی برای جلوگیری از قاچاق کالا است.

استفاده از سامانه جامع تجارت و انجام مراحل صادرات کالا و واردات از طریق این سامانه یکی از دیگر راهکارهای کاربردی برای جلوگیری از قاچاق است.

ارائه اسناد مثبت گمرکی از قبیل پروانه ورودی گمرکی، پته گمرکی، پروانه عبور، مرجوعی، ورود موقت، پروانه صادراتی، پروانه صدور موقت، کارت هوشمند تکمیل و تایید شده توسط گمرک از دیگر روش‌ها برای پیشگیری از قاچاق کالا می‌باشد.

نگهداری کالای قاچاق

بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا نگهداری، عرضه و فروش هر گونه کالای قاچاق ممنوع بوده و فرد مرتکب علاوه بر ضبط کالا مشمول جریمه نیز می‌شود.

بر اساس ماده ۱۹ این قانون اگر کالای قاچاق (مجاز، مشروط، یارانه ای) با کالای دیگری تفکیک شود به صورتی که امکان تفکیک آنها از یکدیگر وجود نداشته باشد، کل کالا ضبط شده و پس از آن که جریمه‌ها و سایر هزینه‌های قانونی کسر شد، به نسبت کالای غیر قاچاق از حاصل فروش به مالک پرداخت می‌شود.

تبصره ۱- صاحب کالا می‌تواند به مدت ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ حکم جهت اعتراض و تعین تکلیف نهایی قاچاق، به اداره تعزیرات شهرستان محل کشف مراجعه نماید.

تبصره ۲- در صورت تکرار برای مرتبه سوم و بالاتر، مرتکب قاچاق علاوه بر ضبط کالا به جریمه نقدی نیز محکوم می‌شود.

تبصره ۳- به کشفیات موضوع این ماده هیچ گونه وجهی جهت حق الکشف و پاداش تعلق نمی‌گیرد.

قاچاق کالای ممنوعه چه مجازاتی دارد؟

مجازات قاچاق کالای ممنوعه نسبت به قاچاق دیگر کالا سنگین‌تر است.

بر اساس ماده ۲۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا هر فردی که کالای ممنوعه را قاچاق کند یا آن را نگهداری نماید و بفروشد علاوه بر ضبط کالا بر اساس مواد ۲۳ و ۲۴ این قانون مجازات می‌شود. این مجازات به شرح زیر می‌باشد.
ارزش کالای قاچاق جریمه نقدی مجازات
تا ۱ میلیون ۲ تا ۳ برابر ارزش کالا –
از ۱ تا ۱۰ میلیون ۳تا ۵ برابر ارزش کالا –
از ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون ۵ تا ۷ برابر ارزش کالا ۶ ماه تا ۲ سال زندان
بیش از ۱۰۰ میلیون ۷ تا ۱۰ برابر ارزش کالا ۲ تا ۵ سال زندان

لیست کالاهای ممنوعه گمرکی

در بحث صادرات و واردات کالا، جزئیات کالاهای ممنوع و مشروط همیشه مورد سوال و بحث بوده است. می‌توان گفت این لیست متغیر است و سازمان گمرک آن را همواره تغییر می‌دهد.
در ادامه به آخرین نسخه لیست کالاهای ممنوع اشاره خواهیم کرد.

۱-اشیا قیمتی: واردات و صادرات کالاهایی از قبیل طلا، نقره، عتیقه‌جات، انواع سکه و سنگ‌های گران قیمت ممنوع است.

۲- مواد خوراکی: واردات و صادرات هرگونه مواد خوراکی اعم از لبنیات، سبزیجات، مرکبات و…، ممنوع است.

۳- انواع کبریت، فندک، هیزم و زغال چوب

۴- صنایع نساجی: انواع پارچه از نوع پشمی، فاستونی، پنبه و الیاف مصنوعی و…

۵-محصولات دارویی و بهداشتی و آرایشی: کرم دست و صورت، شوینده‌های صورت و…

۶-کالاهای دارای باطری: تلفن همراه، لپ‌تاپ، پاوربانک و…

۷-کالاهای دارای حافظه داخلی: چیپست‌های فلش مموری، انوع رم، هارد (اکسترنال)، پورت لن یا آی سی بلوتوث و gps

۸-انواع صنایع چوبی: مبلمان، میز ناهارخوری و…

۹-مواد منفجره: گازها و جامدات قابل اشتعال، جیوه و…

۱۰-سلاح سرد و گرم: چاقو، زنجیر، پنجه بوکس، شوکرهای الکتریکی، تفنگ، مسلسل و…

۱۱-نرم افزارهای فیلتر شکن و تجهیزات ماهواره

۱۲-مکانیک و فلزشناسی: انواع تیرآهن، سیلندر گاز مایع و…

۱۳-صنایع تجهیزات نظامی: گاز اشک‌آور، گازهای بیهوشی، شوکر، باتوم و…

۱۴-تجهیزات پزشکی: گوشی پزشکی، آنژیوکت، جرمگیر دندان، سرنگ، دستکش جراحی، انواع عصا و… (در مقاله دیگری به طور کامل به آموزش واردات تجهیزات پزشکی پرداخته‌ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه این مقاله را بخوانید)

۱۵-کالاهای ساختمانی و معدنی: انواع سیمان، آجر رسی و…

۱۶-کالاهای شیمیایی: شامپو سر، خمیردندان، انواع گریس، ضد‌یخ و…

۱۷-کالاهای مخابراتی: بی‌سیم‌، ریموت‌ و کنترل‌های مخابراتی

۱۸-مواد مخدر و روان گردان: واردات و صادرات هرگونه مواد مخدر ممنوع بوده و تنها با مجوز و موافقت وزارت بهداشت و درمان و اموزش پزشکی مجاز است.

۱۹-دستگاه‌های فرستنده: از هر نوع که باشند همچنین واردات قطعات متعلق به آن، مگر با دریافت مجوز از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

۲۰-دستگاه‌های مربوط به عکاسی و فیلمبرداری هوایی مگر با دریافت مجوز از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

۲۱-کتاب و نوشت‌افزار

۲۲-ادوات موسیقی

۲۳-عطر، ادکلن و فراورده‌های معطر

برای اطلاع دقیق از قوانین صادرات و واردات کالاهای ممنوعه و لیست دقیق کالاها می‌توانید از کارشناسان شرکتهای  کمک بگیرید.
تعریف کالای مشروط

کالای مشروط، کالایی است که واردات یا صادرات ممنوع نبوده ولی با توجه به شرایط، برای واردات یا صادرات آنها به کسب مجوز از نهادهای دولتی نیازمند است و ممکن است در شرایط زمانی خاصی مجوز ورود و خروج داده نشود.

به طور مثال ممکن است ورود و خروج کالاهایی از قبیل روغن، گوشت، مواد شوینده و غیره در شرایط زمانی خاصی ممنوع باشد و مجوزهای لازم از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولید‌کننده داده نشود.

انواع کالاهای مشروط

۱-کالاهای مغناطیسی و مگنتی

۲-انواع پودر

۳-انواع مایعات
انواع تست در کالاهای مشروط

برای ترخیص کالا های مشروط ذکر شده، به تست ریپورت و msds یا تست مگنتی نیاز است. درادامه به توضیح این اصطلاحات می‌پردازیم.

تست ریپورت: محصولاتی که توسط کارخانه تولید می‌شوند باید بر اساس استاندارد تعریف شده باشند، که تست ریپورت در حقیقت آنالیز فنی این محصولات است.

Msds: برگه اطلاعات ایمنی، برگه‌ای است که اطلاعات کامل خطرات مواد شیمیایی در آن ذکر می‌شود. این اطلاعات شامل اطلاعات بهداشتی مواد شیمیایی و دستورالعمل‌های اضطراری و ایمنی در هنگام حمل مواد است.

تست، مگنتی: در این تست کالایی که آهنربا دارد را، در میدان مغناطیسی قرار می‌دهند و اگر از حدی (۱۰ درصد) رد شود امکان ترخیص آن کالا وجود نخواهد داشت.

تعریف کالای مجاز

کالاهای مجاز، کالاهایی هستند که صدور یا ورود آن‌ها با رعایت ضوابط و قوانین نیاز به کسب مجوز ندارد. به جز موارد گفته شده هرکالایی که در دسته‌های نام برده قرار نگیرد کالای مجاز به حساب می‌آید.

 

کلام آخر

در این مطلب با یکی از مهم‌ترین موضوعات در واردات و صادرات کالا آشنا شدیم و لیست کالاهای ممنوعه گمرکی را بررسی نمودیم. به طور کلی قوانین و لیست کالاهای ممنوعه در کشورهای مختلف با توجه به قوانین و سیاست‌ها متفاوت است، بنابراین لازم است امور واردات و صادرات توسط افراد حرفه‌ای و متخصص صورت گیرد.

با توجه به اینکه لیست کالاهای ممنوعه دائما در حال تغییر است توصیه می‌کنیم پیش از اقدام به واردات و صادرات از ممنوع نبودن کالا اطمینان حاصل نمایید، برای این کار می‌توانید با شرکت‌های فعال در این زمینه کمک بگیرید.

 

یک پیام بگذارید