پرداخت مهریه

هزینه حکم جلب مهریه

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دریافت حکم جلب مهریه در سال جاری چگونه است و چقدر زمان خواهد برد؟

یکی از سخت ترین دعاوی مالی حال حاضر، مربوط به دعوای مطالبه ی مهریه و هزینه حکم جلب می باشد. به هم دلیل نیز خانم ها امروزه بیشتر تمایل دارند که به جای تعیین مهریه، وکالت در طلاق را در هنگام عقد نکاح درخواست نمایند.

بر اساس ابلاغات ریاست قوه قضائیه ، از تمامی قضات محاکم دادگاه خانواده در خصوص مطالبه ی مهریه خواستار شدندکه؛

اولا؛ با توجه به وضعیت اقتصادی موجود و بررسی وضع مالی زوج، مهلت مناسبی برای پرداخت مهریه تعیین نمایند

ثانیا؛ چنانچه پس از اتمام مهلت، محکوم علیه قادر به پرداخت محکومیت دین ناشی از مهریه نباشد و پس از تحقیقات از سوی دادگاه مشخص گردد که محکوم علیه توانایی پرداخت محکوم به را در حال حاضر ندارد، قضات محترم باید اقدام به صدور حکم اعسار نمایند.

ثالثا؛ چنانچه در صورت اتمام مهلت مقرر عادله و صدور حکم اعسار مشخص گردد که در آینده ممکن است وضعیت محکوم علیه بهتر شده و وی قادر به پرداخت دین ناشی از عدم پرداخت مهریه به صورت اقساط گردد.

مجموعه دفتر وکالت حق گرا

پیشنهاد می گردد در صورتی که اگر پرونده ای در خصوص درخواست توقیف اموال برای مهریه در دادگاه داریدو یا به دنبال اخذ مهریه خودتان هستید و یا همچنین می خواهید اعسار خود را برای پرداخت مهریه اثبات کنید ، با توجه به حق دسترسی به وکیل با مراجعه به یکی از نزدیکترین  دفتر وکالت حقوقی حق گرا در شمال ، دفتر وکالت شرق و یا دفتر وکالت حقوقی شعبه غرب  تهران ، دفتر مرکز شهر حق گرا  ، پیگیری موضوع دریافت مهریه را به وکلای با تجربه ما بسپارید تا وکلای ما بتوانند در احقاق حق به شما کمک نمایند. ما آماده ایم در انواع پرونده های مربوطه به خانواده،ملکی ، حقوقی ، جزایی و…در کنار شما باشیم

گروه وکلای حق گرا آماده است تا پرونده های مربوط به طلاق توافقی را از سرتاسر کشور و همچنین هم میهنان حاضر در سایر کشور ها را نیز پیگیری نموده و در سریعترین زمان ممکن ( حدود ۱۰ روز ) به نتیجه برساند.

محاسبه هزینه دادرسی مهریه

هزینه دادرسی هزینه مهریه از طریق دادگاه چگونه محاسبه می‌شود؟

به‌طورکلی هزینه دادرسی در دادگاه قبل از شروع به رسیدگی در دادگاه یا مرجع قضایی از زن دریافت می‌شود تا به درخواست او رسیدگی شود. در این مورد هم خانم می‌تواند تمام این هزینه‌ها را از همسرش دریافت کند. زن باید ۳.۵ درصد از مبلغ مهریهٔ به اجرا گذاشته شده را بابت هزینه دادرسی مهریه به دادگاه بپردازد.
انواع هزینه‌های دادرسی مهریه از طریق دادگاه

هزینه دادرسی در مرحله بدوی: در صورتی که میزان مهریه بیشتر از ۲ میلیون تومان باشد؛ معادل دو و نیم درصد و مازاد بر آن معادل سه و نیم درصد از مبلغ مهریه است.

هزینه دادرسی در مرحله واخواهی و تجدیدنظر: این مبلغ معادل ۴.۵ درصد از مبلغ خواسته شده است.

هزینه دادرسی دعاوی مالی در مرحله فرجام‌خواهی و اعاده دادرسی و اعتراض ثالث: این هزینه صرفاً برای زمانی است که مهریه وجه نقد باشد و معادل ۵.۵ درصد از آن است.

بیشتر بدانیم : بهترین راه فرار از پرداخت مهریه

نحوه پرداخت هزینه دادرسی مهریه

با نحوه تعیین، دلیل پرداخت و انواع هزینه دادرسی مهریه آشنا شدید. اما سؤال اینجاست که بعد از تعیین این هزینه چطور باید هزینه دادرسی را پرداخت کرد؟ در ادامه این مطلب به این سؤال پاسخ خواهیم داد.

این مورد را لازم است بدانید زمانی که خانم از اداره ثبت اقدام به ثبت درخواست می‌کند، در همان آغاز کار نیازی به پرداخت یک بیستم یا همان نیم عشر از مهریه بابت هزینه دادرسی نیست. چرا که اگر مرد در طول مدت تعیین شده کل مبلغ مهریه را بپردازد، مصالحه کند یا خانم مهریه را ببخشد نیازی به پرداخت هزینه نیست.

زمانی که ثبت درخواست از طریق اجرای ثبت انجام شود، حق الاجرا تنها هزینه‌ای است که باید پرداخته شود. این مبلغ درصورتی‌که نیاز به پیگیری دادگاه نباشد و طی زمان مقرر مرد مهریه را پرداخت کند، از خانم گرفته نمی‌شود. در غیر این صورت در زمان اجرا دریافت خواهد شد.

نحوه پرداخت هزینه دادرسی مهریه

احتمالاً با مطالعه قسمت هزینه دادرسی مهریه از طریق دادگاه این شبه به وجود می‌آید که: اگر زن در همان ابتدا هزینه دادرسی مهریه را پرداخت نکند به درخواست او رسیدگی نمی‌شود. قانون با درنظرگرفتن این مورد که امکان دارد پرداخت هزینه دادرسی برای خانم همان ابتدا مشکل باشد، راه چاره‌ای برای او در نظر گرفته است. زن می‌تواند با دادخواست اعسار به‌صورت موقتی از پرداخت هزینه دادرسی معاف شود.
خانمی که مهریه‌اش را از همسرش مطالبه کرده می‌تواند با ارائه دو شاهد و درخواست اعسار به دادگاه ثابت کند که توانایی پرداخت هزینه دادرسی را ندارد. در این مواقع پس از اینکه حکم پرداخت مهریه از جانب مرد قطعی و مهریه به خانم پرداخت شد، خانم می‌تواند هزینه دادرسی مهریه را از همسرش بگیرد. البته به این نکته توجه داشته باشید که در این مورد نیم عشر بر اساس قیمت روز سکه محاسبه می‌شود.

کیفیت اعسار از پرداخت مهریه

در خصوص حکم اعسار باید بیان داشت که، در صورتی که دادگاه اعم از خانواده و عمومی، با بررسی وضعیت مالی و معیشتی وی، احراز نمایند که توانایی پرداخت دین یا هزینه دادرسی را ندارد، برای وی حکم اعسار صادر خواهند نمود.

حال در صورتی که برای فردی حکم اعسار از پرداخت مهریه صادر شود، مطابق با ماده ۲۲ از قانون حمایت از خانواده، مهریه خانم به هر میزان که باشد، مرد موظف به پرداخت فقط تا میزان یکصد و ده سکه تمام آزادی می باشد (به صورت اقساطی)

اما نکته ی بسیار مهم و حائز اهمیت در این باره، امکان اثبات توانایی مالی مرد، برای پرداخت تمام مهریه از سوی خانم می باشد.

به موجب ماده۲ قانون نحوه ی اجرای محکومیت های مالی:

مرجع اجراکننده رأی، اعم از قسمت اجرای دادگاه صادرکننده اجراییه یا مجری نیابت، مکلف است به تقاضای محکومٌ له (کسی که حکم به نفع او صادر شده است) از طرق پیش بینی شده در این قانون و نیز به هر نحو دیگر که قانوناً ممکن باشد، نسبت به شناسایی اموال محکومٌ علیه و توقیف آن به میزان محکومٌ به اقدام کند.

تبصره ـ در موردی که محکومٌ به عین معین بوده و محکومٌ له شناسایی و تحویل آن را تقاضا کرده باشد نیز مرجع اجراکننده رأی مکلف به شناسایی و توقیف آن مال است.

حال با توجه به موارد بیان شده، در صورتی که پس از صدور حکم مبنی بر محکومیت مرد به پرداخت مهریه، مرد ظرف یک ماه دادخواست اعسار خود را تقدیم دادگاه ننماید یا پس از اینکه حکم اعسار مرد صادر شد اقساط تعیین شده را پرداخت نکند، یا قسمتی از اقساط را پرداخت و از پرداخت مابقی آن خودداری نماید، خانم می تواند با مراجعه به دادگاه های خانواده محل صدور رای، خواستار صدور حکم جلب، علیه مرد باشد.

مدت اعتبار حکم جلب برای مهریه

ابتدا در خصوص حکم جلب صادره از سوی محاکم دادگستری باید بیان داشت که؛ این حکم فقط در همان حوزه قضایی صادر شده دارای اعتبار می باشد.

وظیفه ی اجرای این حکم بر عهده ی ماموران نیروی انتظامی بوده که می بایست در حضور خواهان یا وکیل وی اجرا شود.

حکم جلب به معنای ورود به منزل خوانده به جهت جلب او نمی باشد؛ مگر اینکه این موضوع صریحا در حکم تصریح شده باشد.

اما مدت اعتبار حکم جلب صادره، منوط به تصمیم مرجع قضایی صادرکننده آن می باشد که مطابق با رویه قضایی حاکم، اصولا مدت اعتبار حکم جلب به مدت سه ماه می باشد.

بیشتر بدانیم : تفاوت مهریه عند المطالبه و عندالاستطاعه

نتیجه گیری

در پایان و به عنوان نتیجه گیری کلی از آنچه که بیان شد؛ مهریه از اقسام حقوق مالی خانم ها می باشد که پس از انعقاد عقد نکاح، قابل مطالبه می باشد.

اما مطالبه ی مهریه اخیرا به واسطه ی بخش نامه قوه قضاییه که به دلیل مشکلات معیشتی صادر شده است به سختی امکان پذیراست.

در مطالبه ی مهریه و دریافت حکم جلب، محاکم ابتدا مهلت پرداخت و سپس اقدام به تعیین اقساط می نمایند و اصولا حکم به بازداشت مرد صادر نخواهد شد.

یک پیام بگذارید