پارکینگ

مشاور حقوقی پارکینگ مزاحم

Rate this post

پارکینگ مزاحم چیست؟

پارکینگ مزاحم به پارکینگی گفته می‌شود که در پشت یک پارکینگ دیگر قرار گرفته است و در صورتی که ماشین پارک باشد مانع از خروج خودروی دیگر در پارکینگ جلویی‌ خواهد شد.

لازم به ذکر است در مورد وجود اینگونه پارکینگ در اکثر موارد توسط شهرداری تصمیم‌گیری خواهد شد.

البته در برخی موارد توافق جهت وجود پارکینگ مزاحم با موافقت و مشورت ساکنان آپارتمان صورت‌ خواهد گرفت و معمولا پارکینگ مزاحم برای شخصی می‌باشد که دیرتر از سایر ساکنان آپارتمان اقدام به تنظیم قرارداد کرده است.

به عنوان مثال در بعضی از آپارتمان‎‌ها پس از پایان کار و بررسی‌هایی که شهرداری انجام خواهد داد، شهرداری متوجه کمبود وجود فضای کافی جهت اختصاص پارکینگ به تمامی واحد‌ها‌ی آپارتمان می‌شود که در این صورت به ایجاد یک واحد پارکینگ مزاحم‌ اقدام خواهد کرد.
شیوه استفاده از پارکینگ مزاحم چگونه است؟

در صورتی که واحد آپارتمانی دارای پارکینگ مزاحم باشد، هرگاه ساکنان واحدهای دیگر قصد خارج کردن ماشین خود یا وارد شدن به پارکینگ را داشته باشند، باید ماشینی که در پارکینگ مزاحم پارک است جا به‌ جا شود و امکان دارد هر ساعت از شبانه روز این مورد چندین مرتبه تکرار شود که قطعا سخت و اذیت کننده است و صبر بسیاری می‌خواهد.

قبول دعاوی حقوقی
شماره و آدرس دفتر وکیل ملکی در تهران

برای مشاوره و اعلام وکالت در پرونده های حقوقی در تهران و سایر شهرستان ها ، می توانید با حضور در دفتر وکالت وکیل حقوقی به ادرس شعبه شرق: میدان رسالت خیابان فرجام پلاک ۹۴۸ تلفن ۵- ۷۷۲۱۲۴۵۴  و یا نزدیکترین  دفتر وکالت حقوقی حق گرا در شمال ، دفتر وکالت شرق و یا دفتر وکالت حقوقی شعبه غرب  تهران ، دفتر مرکز شهر حق گرا   از مشاوره وکیل متخصص کیفری استفاده نمود و در صورتی که بعد مسافت و یا سایر عوامل مانع حضور شما می گردد از طریق شماره تلفن ۰۹۱۹۹۰۷۵۹۶۶ به صورت تلفنی، واتساپ و تلگرام با وکیل حقوقی در فرجام  گروه حقوقی حق گرا در تماس باشید تا علاوه بر مشاوره در خصوص نحوی اعطای وکالت نیز توضیحات لازم ارائه گردد. ضمن اینکه در سایر نقاط شهر تهران نیز می توانید با مراجعه به سایر دفاتر حق گرا در غرب و شمال و مرکز تهران می توانید به آدرسهای ذیل همین صفحه مراجعه نمایید. ضمن اینکه در صورتی که سوال حقوقی داشته باشید می توانید به سایت دوم به نشانی haghgara.com  مراجعه نمایید

مقررات پارکینگ مزاحم چیست؟

متاسفانه اطلاعات مردم در خصوص پارکینگ مزاحم و مقررات آن بسیار کم می‌باشد و اشخاصی هستند که در آپارتمان‌ها در صورت وجود پارکینگ مزاحم در آن تصرفاتی می‌کنند و مشکلات بسیاری برای ساکنان آپارتمان ایجاد‌ خواهند کرد. از جمله مهم‌ترین مقررات مربوط به پارکینگ مزاحم عبارت است از:

وجود پارکینگ اضافی از نوع مزاحم در تمامی واحدها به جزء واحدهای مسکونی که دارای پارکینگ مزاحم هستند، صرفا برای یک واحد مجاز می‌باشد..
در واحدهای مسکونی که کاربری آن‌ها اصولا مسکونی می‌باشد، ساخت تنها یک واحد پارکینگ مزاحم به صورت یک به یک مجاز می‌باشد.
وجود این نوع پارکینگ یک به یک، چنانچه مزاحمتی برای سایر همسایه‌ها به وجود نیاورد، در کاربری‌های غیرمسکونی، واحدهای مختلط، مجاز می‌باشد.
فقط پارکینگ‌ مربوط به یک واحد‌ می‌تواند به صورت مزاحم طراحی شوند.
در واحدهای مسکونی فقط یک واحد از پارکینگ‌های مورد نیاز‌ می‌تواند به صورت مزاحم ساخته شود.
مالک پارکینگ مزاحم نباید هیچ گونه مزاحمتی برای همسایه‌های خود ایجاد نماید.
مالک پارکینگ مزاحم باید در صورت درخواست همسایه‌ها در هر ساعت از شبانه روز که هست، ماشین خود را جا به جا نماید.
چنانچه مالک پارکینگ مزاحم توجه نکند‌، می‌توان به طور قانونی از طریق دادگستری اظهارنامه‌‌‌ای جهت تذکر برای او ارسال نماید.
لازم به ذکر است، این نوع پارکینگ اصلا در قانون پیش بینی نشده است و به آسانی می‌توان از دادگاه ابطال توافق‌نامه مربوط به پارکینگ مزاحم را تقاضا نمود.

بیشتر بدانیم :  تصرف عدوانی پارکینگ 

نکات مهم پارکینگ

تامین پارکینگ در ۴۰درصد فضای باز در طی سال ای ۶۷-۶۹ مورد استفاده بوده که در سال های بعد حذف شد.
تامین پارکینگ در فضای باز مازاد ۴۰درصد یعنی در ۶۰درصد ملک
اگر در زمینی امکان احداث پارکینگ به تعداد موردنیاز مقدور نباشد می‌توان در شعاع حداکثر ۲۵۰ متری ملک و در ساختمان‌های مجاور پارکینگ موردنیاز را تأمین نمود.
تنها پارکینگ‌های مربوط و مختص به یک واحد، می‌توانند به‌ صورت مزاحم طراحی شوند. برای مثال اگر واحدی ۲۵۱ مترمربع باشد، تعداد ۳ واحد پارکینگ نیاز دارد که در این حالت می‌توانند به شکل مزاحم تعیین و طراحی گردند.
در پهنه‌های مسکونی تنها یک واحد از پارکینگ‌های موردنیاز، می تواند به شکل مزاحم طراحی شود.
به ازای هر ۲۰ واحد پارکینگ، یک واحد پارکینگ ویژه معلولین (ابعاد در ادامه عنوان می‌شود) باید طراحی و تأمین گردد.

 

شکایت از مالک پارکینگ مزاحم چگونه امکان‌پذیر است؟

مطابق قانون، هیچ کدام از واحدها، ماشین خود را نباید به صورتی پارک نمایند که مانع رفت و آمد سایر ساکنان باشد. چنانچه مالک واحدی، بدون داشتن حق پارکینگ، ماشین خود را داخل پارکینگ ساختمان پارک نماید می‌توان از او شکایت کرد.

بنابراین در صورتی که داشتن پارکینگ مزاحم در سند واحد قید شود، باز هم مالک باید در هر ساعت از شبانه روز ماشین خود را، در صورت نیاز جا به‌ جا نماید، در غیر این ‌صورت مالکان سایر واحدها می‌توانند بابت مزاحمت از او شکایت نمایند.

 

آیا وجود پارکینگ مزاحم در سند ملک ذکر خواهد شد؟‌

ذکر شدن یا نشدن در سند تغییری در ماهیت آن به وجود نمی‌آورد. کماکان مالک پارکینگ مزاحم نباید هیچ گونه مزاحمتی را جهت پارک کردن ماشین خود برای سایر همسایه‌ها ایجاد کند.

چنانچه وجود پارکینگ مزاحم در سند بیان شده باشد و مالک آن از جا به جا کردن ماشین خود در صورت لزوم خودداری نماید، می‌توان در این شرایط از او شکایت کرد و در صورتی که وجود پارکینگ مزاحم در سند بیان نشده باشد، در این حالت قاضی پس از بررسی اسناد و مدارک دو طرف، شخص متجاوز به پارکینگ دیگری را محکوم می‌کند، به این دلیل که شخصی که حق استفاده از پارکینگ را ندارد، نمی‎تواند به صورت غیرقانونی به پارکینگ دیگری تجاوز نماید.

 

حذف پارکینگ به چه صورت است؟

 

حدف و ابطال پارکینگ از جمله کار‌هایی است که ساکنانی که درگیر پارکینگ مزاحم هستند، می‌توانند آن را انجام بدهند، لازم به ذکر است، قرار دادن پارکینگ مزاحم در یک آپارتمان به دو گونه‌ی کاملا متفاوت انجام خواهد گرفت:

وجود پارکینگ مزاحم در سند واحد مسکونی ذکر شود، در این شرایط می‌توان آن را به عنوان جزء جدا نشدنی از آپارتمان محسوب کرد. بنابراین وجود این موضوع موجب خواهد شد که وجود پارکینگ برای سایر ساکنان آپارتمان محدودیت قانونی ایجاد نماید و حتی باید شرایط لازم جهت استفاده فراهم شود. در این صورت اگر شخصی برای حذف و ابطال اقدام نماید، در نهایت باید به مراجع قانونی مانند شهرداری و اداره ثبت اسناد مراجعه نماید که این مراجع به مقررات و موارد قید شده در قرارداد اولیه آپارتمان پایبند می‌باشند.
در صورتی که ایجاد پارکینگ با تصمیم ساکنان ساختمان و با توافق آن‌ها صورت گیرد و مورد در سند ساختمان بیان نشده باشد. بنابراین در این شرایط معمولا محدودیت قانونی ایجاد نخواهد شد و حذف پارکینگ در این شرایط امکان‌پذیر خواهد بود. در صورت بروز این شرایط می‌توانید از طریق مراجع قانونی یا از طریق توافق با سایر ساکنان، به حذف پارکینگ‌ مزاحم اقدام نمایید یا از ایجاد مجدد آن جلوگیری شود.

 

چگونه می‌توان پارکینگ مزاحم را حذف کرد؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم، پارکینگ مزاحم یا توسط شهرداری تخصیص داده می‌شود یا ساکنین مجتمع بر سر وجود آن با همدیگر توافق می‌کنند. در صورتی که این پارکینگ توسط شهرداری تعیین و در سند ثبت شده باشد، امکان حذف آن وجود ندارد و معمولا بعد از مناقشات طولانی، شهرداری در نهایت به سند اولیه منزل مسکونی وفادار می‌ماند.

اما اگر بعد از توافق ساکنین به برخی از واحد‌ها پارکینگ مزاحم اختصاص داده شده باشد، به این معناست که در سند ثبت نشده و به راحتی قابل حذف است. در این صورت ساکنان می‌توانند با مراجعه به مراجع قانونی یا حتی به صورت توافقی، پارکینگ مزاحم را حذف نمایند.
چه مراحلی برای شکایت از مالک پارکینگ مزاحم باید طی شوند؟

همان‌طور که در قسمت مربوط به قوانین پارک کردن به صورت مزاحم اشاره شد، مالک این پارکینگ موظف است در هر ساعت از شبانه روز، خودروی خود را برای خروج خودرویی که در پارکینگ اختصاصی قرار دارد، جابه‌جا کند. اگر فرد از این کار امتناع کند، مشمول جریمه پارکینگ مزاحم شده و ساکنین دیگر می‌توانند از او به مراجع قانونی شکایت کنند.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، داشتن پارکینگ مزاحم، همیشه هم به سود مالک نیست و گاهی می‌تواند دردسرساز هم باشد. چون در صورت بروز کوچکترین تعارض با مالک پارکینگ اختصاصی، او می‌تواند با مراجعه به کلانتری، به راحتی از شما شکایت کند. بنابراین حتما قبل از خرید یا اجاره هر واحد آپارتمانی، از وضعیت پارکینگ این واحد به صورت کامل اطلاع کسب نمایید.

سمت دیگر ماجرا هم دردسرهای خودش را دارد؛ یعنی این‌که دارای پارکینگ اختصاصی باشید اما پارکینگ مزاحم باعث آزار و اذیت و بروز مشکل در رفت و آمد شما شود. در این صورت و برای حصول بهترین نتیجه از شکایت خود، حتما با یک مرکز مشاوره حقوقی ملکی مشورت کنید. دریافت راهنمایی‌های لازم به صورت تلفنی یا آنلاین از یک مشاور حقوقی وکیل ملکی، کار شما را برای جریمه پارکینگ مزاحم و سایر دعاوی ملکی، بسیار ساده و آسان خواهد نمود.

استفاده از پارکینگ آپارتمان به جای انباری

در بسیاری از اختلافات آپارتمانی، پیش می‌آید که مالکان از استفاده محدوده تعیین شده افراد با منظورهای دیگر شکایت دارند. به عنوان مثال اگر فردی در محدوده تعیین شده برای پارکینگ آپارتمان اقدام به قرار دادن وسایل دیگری نماید، مالکان دیگر حق اعتراض و پیگیری این موضوع را خواهند داشت.

همانطور که توضیح داده شد، پارکینگ آپارتمان قسمتی از مشاعات ساختمان است و بنا بر توافقات و قوانین پارکینگ به واحدها تخصیص داده می‌شود. در این صورت مطابق با تبصره ۳ آیین‌نامه ذکر شده، قرار دادن وسایلی دیگر نظیر میز و صندلی یا استفاده از فضای تعیین شده با هدف دیگر امری ممنوع بوده و دخل و تصرف در حقوق دیگر مالکان محسوب می‌شود.
مالکان می‌توانند بر اساس توافق فی‌مابین نسبت به قرار دادن وسایل دیگر و حتی استفاده از پارکینگ آپارتمان‌های دیگر دیگر تصمیم بگیرند.

پارک بدون اجازۀ مالک

در صورتی که یکی از مالکان در واحد خود سکونت نداشته باشد و ساکنان دیگر از پارکینگ وی در طول مدت عدم سکونت او استفاده کنند، مالک می‌تواند برای آن مدت از ساکنان دیگر درخواست اجاره کند. اما اگر خود مالک شکایتی نداشته باشد یا اجازه استفاده از پارکینگ را به دیگر ساکنان داده باشد، نمی‌تواند تقاضای چنین حقی از دیگر ساکنان داشته باشد.
استفاده از ملک افراد حتی اگر پارکینگ آن‌ها باشد بدون اجازه آن‌ها جرم محسوب می‌شود. مالک می‌تواند طی یک شکایت رسمی با نظر کارشناس دادگستری مبلغی را به عنوان اجاره دریافت کند.

همچنین اگر فردی در پارکینگ آپارتمان فرد دیگری خودرو خود را متوقف کند و تمایل به برداشت اتوموبیل خود نداشته باشد، بر اساس قوانین پارکینگ جرم محسوب می‌شود و بنا بر قانون مدنی جریمه و حبس به عنوان مجازات برای وی در نظر گرفته می‌شود.

یک پیام بگذارید