مراحل رسیدگی به تصادف

رانندگی بدون گواهینامه

۵/۵ - (۳ امتیاز)

رانندگی با وسایل نقلیه در کشور‌ها و ایران ملزم به رعایت قوانین است. از این رو در کشور عزیزمان ایران، رانندگی بدون گواهینامه امکان پذیر نیست و در صورت عدم رعایت این قانون، با جریمه‌های سنگینی مواجه خواهید شد.

قابل توجه است که وسایل نقلیه برای استفاده، نیاز به آموزش دارند. در همه جهان، فرد راننده باید گواهینامه داشته باشد تا در صورت بروز حادثه و تصادف مشکلی از نظر نقض قانون عدم دریافت گواهینامه برای او پیش نیاید. حالا سوالی که به وجود می‌آید این است که اگر فردی مهلت گواهینامه رانندگی او به پایان رسیده باشد چه مجازاتی دارد؟ در این مطلب قصد داریم درباره قوانین گواهینامه توضیحاتی را در اختیار شما قرار دهیم. در حقیقت به این سوال پاسخ دهیم که به راننده بدون گواهینامه بیمه تعلق می گیرد یا خیر. با ما همراه باشید.

اهمیت بیمه شخص ثالث در تصادف

در حقیقت بر اساس قوانین بیمه شخص ثالث، در سال ۱۴۰۰، دیگر شرایط انتقال تخفیف در زمان فروش خودرو وجود ندارد. این موضوع مزیتی برای معامله خودرو نیست. در حقیقت این قانون در راستای راننده محور شدن بیمه شخص ثالث، ایجاد شده و تخفیف این بیمه‌نامه قابل انتقال به خریدار جدید خودرو نیست.

حالا تصور کنید که در حین رانندگی دچار حادثه شده‌اید و پلیس راهنمایی و رانندگی شما را مقصر تصادف می‌داند. در این صورت اگر بیمه شخص ثالث یا گواهینامه نداشته باشید، چه اتفاقی می‌افتد؟

بیمه شخص ثالث و خسارت رانندگی بدون گواهینامه

اگر شما در حین تصادف با خودرو، گواهی نامه نداشته باشید به طور حتم دچار تخلف شده‌اید. در برخی از مواقع این سوال به وجود می‌آید که با داشتن بیمه شخص ثالث، می‌توان این خسارت‌ها را پرداخت کرد یا خیر؟

بیمه شخص ثالث و رانندگی بدون گواهی نامه

طبق قانون، شرکت‌های بیمه باید خسارت را تحت هر شرایطی پرداخت می‌کردند. حال در صورتی که راننده مقصر و فاقد گواهینامه باشد، بیمه شخص ثالث خسارت شخص زیان دیده را پرداخت خواهید کرد؛ اما بعد از فرد مقصر تمامی مبلغ را دریافت می‌کند. حالا می‌تواند به صورت کامل یا قسطی باشد.

نکته بسیار مهم این است که اگر در زمان وقوع حادثه رانندگی بدون گواهی نامه باشد و خسارات جانی رخ دهد، راننده مقصر است و متهم به جرم قتل می‌شود. بهتر است که تحت هیچ شرایطی ریسک نکرده و بدون گواهینامه رانندگی نکنید. نداشتن گواهینامه رانندگی در هر صورت به ضرر شما خواهد بود؛ به قول معروف دیر و زود دارد اما سوخت و سوز خیر!

مجازات نداشتن گواهینامه در تصادفات منجر به فوت

مجازات نداشتن گواهینامه در تصادفات، که بدلیل بى احتیاطى و بى مبالاتى و عمدى نبودن و عدم سوء نیت راننده، که منجر به قوت میشود، قصاص منتفى مى شود و مرتکب مکلف به پرداخت دیه مى باشد. کسب رضایت از اولیاى دم متوفى صرفا در کاهش حبس تاثیر داشته و در صورت عدم رضایت حبس، تعیین شده را تحمل مى کند.

وکیل متخصص جرم قتل غیر عمد در پروندهاى که موضوع آن تصادف و فوت شخص و نداشتن گواهى نامه راننده است،

۱- اگر دفعه اول باشد راننده به حبس تعزیرى ٢ ماه یا جزاى نقدى تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. در صورت تکرار به ٢ ماه تا ۶ ماه حبس محکوم مى شود یعنى ١٢ ماه حبس. (مجازات درجه۶)

نکته: با توجه به قانون جدید،قاضى مجاز شده که در همه جرایم تعزیرى چه عمدى و چه غیر عمدى، چنانچه مجازات حبس بیش از ۶ ماه تا ٢ سال باشد، و جزاى نقدى بیش از ٢٠ میلیون ریال تا ٨٩ میلیون ریال باشد. مجازات متناسب با جرم براى مرتکب تعیین مى شود و جنسیت مهم نیست. چون دیه زن و مرد در اینخصوص یکسان شده است. بر اساس بند ۱ ماده ۳ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت، مجازات رانندگی بدون گواهینامه، به جزای نقدی تبدیل خواهد شد.

مجازات رانندگی بدون گواهینامه

در قانون دو نوع مجازات رانندگی بدون گواهینامه در نظر گرفته شده است. قانون مجازات اسلامی ‌بخش تعزیرات و دومی در قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی جزو این دو نوع مجازات است. در ادامه از دو نظر قانون، جرم نداشتن گواهینامه را نوشته ایم.

قانون مجازات اسلامی‌

دقت داشته باشید که در ماده ۷۲۳ و قانون مجازات اسلامی‌ اگر به رانندگی بدون گواهینامه اقدام کنید، مرتکب جرم شده‌اید. شرح این ماده به این صورت می‌باشد که ” هر فرد بدون گواهینامه رسمی ‌به رانندگی یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است اقدام کند و همچنین هر فرد که به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد، رانندگی کند، برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.”

البته که طبق این قانون مشاهده خواهید کرد که مجازات حبس در این قانون با توجه به بند ۱ ماده ۳ قانون وصول برخی از درآمد‌ها به جزای نقدی هم تبدیل خواهد شد.

قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی

رسیدگی به تخلفات رانندگی یکی دیگر از قوانین رانندگی بدون گواهینامه است که طبق ماده ۱۰ قانون ” در صورتی که راننده بدون گواهینامه به رانندگی اقدام کند، وسیله نقلیه متوقف و راننده به مرجع قضایی معرفی خواهد شد.”

رضایت و عدم رضایت شاکی در تصادف

در بسیاری از حادثه‌های جاده‌ای که به رانندگی بدون گواهینامه اقدام کرده‌اید، رضایت شاکی مورد بررسی قرار می‌گیرد. وکیل جرایم کیفری عنوان می‌کند، در پرونده تصادف‌های جاده‌ای که راننده بدون گواهینامه رانندگی کرده باشد رضایت شخص شاکی به شرح زیر است:

اگر شاکی رضایت خود را اعلام کند، پرونده متوقف نخواهد شد و مختومه اعلام نمی‌شود. به این دلیل که جرم ارتکابی، قتل غیر عمد یا شبه عمد عنوان می‌شود و قابل بازگشت نیست. البته که این نوع شکایت‌ها و رسیدگی به پرنده با شکایت شاکی، شروع می‌شود اما با رضایت او مختومه اعلام نخواهد شد. باید رسیدگی‌های قانونی آن در دادگاه مورد تعقیب و رسیدگی باشد تا اجرای حکم انجام شود.

قانون جدید تصادف بدون گواهینامه به هیچ وجه طرفدار شخص خاطی نیست.

رانندگی بدون گواهینامه متناسب

هنگامی‌ که گواهینامه دریافت می‌کنید با محدودیت‌های رانندگی مواجه خواهید شد. در صورت داشتن گواهینامه پایه ۳ و پایه ۲ برخی محدودیت وجود دارد که به شرح زیر است:

برای رانندگی در ۳ ماه اول سال باید یک همراه داشته باشید.
پس از دریافت گواهینامه محدودیت رانندگی خارج شهر تا یکسال برقرار است.
برای رانندگی با خودروهای سنگین باید گواهینامه مربوطه را اخد کنید.

در صورتی که فرد راننده محدودیت‌های گفته شده را رعایت نکند و رانندگی وی منجر به حادثه شود، بیمه مبلغ خسارت زیان دیده را پرداخت خواهد کرد؛ اما راننده مقصر باید این مبلغ را به شرکت بیمه پرداخت کند.

دادگاه صالح چیست؟

دادگاه صالح برای رسیدگی به جرایم نداشتن گواهینامه و بروز تصادف‌ها است که همان دادگاه کیفری ۲ می‌باشد. در این دادگاه کیفری، صدور رای کیفری برای ضرر و زیان شاکی خصوصی با توجه به مدارک، انجام می‌شود. البته که اگر رسیدگی به ضرر و زیان فرد مدعی خسارت نیاز به تحقیقات بیشتر باشد، دادگاه رای را صادر می‌کند و بعد از آن به دعوای ضرر و زیان رسیدگی خواهد شد.

یکی از اتفاق‌هایی که در بسیاری از شهر‌ها در حال رخ دادن است، رانندگی بدون گواهی نامه می‌باشد. با توجه به نبود مهارت و بهتر بگویم عدم صلاحیت رانندگی، حادثه جاده‌ای رخ می‌دهد. در برخی از مواقع، جبران خسارت‌ها بسیار سنگین خواهد بود.

در حقیقت تا زمانی که گواهینامه فرد در مراجعه صلاح مورد تایید قرار نگرفته باشد، در صورت بروز حادثه، پیامد‌های قانونی بسیاری برای فرد بدون گواهینامه رخ می‌دهد. مهم‌ترین این پیامد‌ها فوت فرد است و در این صورت با راننده بدون گواهینامه مطابق قوانین برخورد می‌شود.

رانندگی با گواهینامه تمدید نشده

رانندگی بدون گواهینامه با رانندگی با گواهینامه تمدید نشده تفاوت‌هایی دارد. سوالی که در هنگام وقوع تصادف ایجاد می‌شود، این است که آیا رانندگی بدون گواهینامه تمدید نشده مجازات دارد؟

در حقیقت تمدید نکردن گواهینامه به معنای نداشتن گواهینامه نیست و در صورت تمدید نکردن این مدرک قانونی، با پرداخت جریمه می‌توان گواهینامه را تمدید کرد.

بیمه

عواقب رانندگی بدون گواهینامه

همانطور که می‌دانید بیشتر تصادف‌های رانندگی ناشی از بی احتیاطی است و عدم تسلط و توانایی یکی دیگر از عوامل تصادف‌ها است. توجه داشته باشید که اگر رانندگی بدون گواهینامه را انتخاب کرده‌اید، عواقب جبران ناپذیر را هم باید در نظر بگیرید. فردی که بدون گواهینامه منجر به حادثه می‌شود و مجرم است. شخص باید در دادگاه‌های رسیدگی به جرایم رانندگی مورد بررسی قرار بگیرد.

 

هدایت موتور بدون گواهینامه

بر اساس ماده ۱ آیین نامه صدور انواع گواهینامه رانندگی مصوب سال ۱۳۹۰ هیئت محترم وزیران، برای هدایت تمامی وسایل نقلیه موتوری زمینی از جمله: انژکتوری، کاربراتوری و موتور برقی نیاز به گواهینامه است. در صورتی که راکب موتور، گواهینامه به همراه نداشته باشد، مطابق قانون ۷۲۳ مجازات اسلامی با او برخورد خواهد شد.

محدودیت‌های رانندگی برای افراد تازه گواهینامه گرفته

بر اساس اظهارات رئیس صدور گواهینامه پلیس محدودیت‌های جدید افرادی که تازه گواهینامه گرفته‌اند:

این افراد در سه ماه اول، حتماً باید با یک نفر دارای گواهینامه پایه سوم (بدون شرط و مشکل) یا دارای گواهینامه پایه اول و دوم همراه خود داشته باشند.
این افراد باید مراقب باشند که تخلفات منجر به دریافت نمره منفی نداشته باشند.
این گروه همچنین حق رانندگی با وسیله نقلیه از ساعت ۲۴ تا ۵ صبح را ندارند.

 

اهمیت بیمه شخص ثالث در تصادف

با تمام شرایطی که توضیح دادیم ما به شما توصیه می‌کنیم که به هیچ عنوان و حتی برای مدت زمان کوتاه هم بدون گواهینامه، رانندگی نکنید. نکته مهم دیگر خرید بیمه شخص ثالث است که در قانون به عنوان بیمه اجباری شناخته می‌شود. هر خودرویی باید این بیمه‌نامه را داشته باشد تا در صورت بروز تصادف، شرایط پرداخت هزینه به خودرو شخص ثالث فراهم شود.

یک پیام بگذارید