ازدواج مجدد

تعلیق در عقد نکاح

۵/۵ - (۱ امتیاز)

تعلیق در عقد نکاح

در بالا به توضیح عقد معلق و عقد منجز پرداختیم. به زبان ساده عقد معلق به عقدی گفته می‌شود که تاثیر آن وابسته و موقوف به امر دیگری است. یعنی تا زمانی که آن امر واقع نشده باشد خود عقد هم تاثیر کامل خود را نمی‌گذارد. با توجه به اینکه عقد معلق در ایران پذیرفته شده می‌باشد اما آیا تعلیق در عقد نکاح صحیح می‌باشد؟ پاسخ به این سوال در ماده ۱۰۶۸ قانون مدنی آمده است. این ماده مقرر می‌دارد که تعلیق در عقد نکاح موجب باطل شدن آن می‌شود.

بنابراین عقد نکاح را نمی‌توان به طور معلق واقع کرد، زیرا عقد نکاح مسئله مهمی بوده که باید از همان ابتدا قطعی و روشن باشد.

توجه داشته باشید که تعلیق در عقد نکاح موجب بطلان عقد نکاح خواهد شد.

قبول دعاوی حقوقی
شماره و آدرس دفتر وکیل حقوقی کار در تهران

برای مشاوره و اعلام وکالت در پرونده های حقوقی در تهران و سایر شهرستان ها ، می توانید با حضور در دفتر وکالت وکیل حقوقی به ادرس شعبه شرق: میدان رسالت خیابان فرجام پلاک ۹۴۸ تلفن ۵- ۷۷۲۱۲۴۵۴   نزدیکترین  دفتر وکالت حقوقی حق گرا در شمال ، دفتر وکالت شرق و یا دفتر وکالت حقوقی شعبه غرب  تهران ، دفتر مرکز شهر حق گرا  از مشاوره وکیل متخصص کیفری استفاده نمود.

در صورتی که بعد مسافت و یا سایر عوامل مانع حضور شما می گردد از طریق شماره تلفن ۰۹۱۹۹۰۷۵۹۶۶ به صورت تلفنی، واتساپ و تلگرام با وکیل حقوقی در فرجام  گروه حقوقی حق گرا در تماس باشید تا علاوه بر مشاوره در خصوص نحوی اعطای وکالت نیز توضیحات لازم ارائه گردد. ضمن اینکه در سایر نقاط شهر تهران نیز می توانید با مراجعه به سایر دفاتر حق گرا در غرب و شمال و مرکز تهران می توانید به آدرسهای ذیل همین صفحه مراجعه نمایید. ضمن اینکه در صورتی که سوال حقوقی داشته باشید می توانید به سایت دوم به نشانی haghgara.com  مراجعه نمایید

انواع تعلیق

تعلیق انواعی دارد. برای روشن‌شدن موضوع، لازم است با آنها آشنا شویم.

۱. اگر تشکیل قرارداد یا عقد به امری احتمالی معلق شود، مثل این است که اصلا عقدی انجام نشده است. این نوع تعلیق باطل است. مثلا اگر الف به ب بگوید اتومبیل تو را یک میلیون تومان «می‌خرم» اگر ظرف ۱۰ روز تایرهای آن را تعویض کنی و ب بگوید «قبول است»، این عقد از اساس مشکل دارد و به‌طور کلی هیچ عقد و تعهدی شکل نگرفته است.

۲. گاهی تعلیق در اثرگذاری عقد است، به این معنا که الف به ب بگوید اتومبیل تو را یک میلیون تومان «خریدم» اگر ظرف ۱۰ روز تایرهای آن را تعویض کنی و ب بگوید «قبول است». اصل این قرارداد صحیح است و طرفین فقط اثر عقد را به امری محتمل وابسته کرده‌اند. این عقد به این صورت است که تا زمانی که تایرهای اتومبیل تعویض نشود، اتومبیل به مالکیت شخص الف درنمی‌آید.

بیشتر بدانیم : عقد معلق

نکته ی مهم در رابطه با عقد معلق

  • تمامی آثار و تبعات حقوقی عقد معلق پس از تعلق عقد به بار می نشیند و آغاز می شود.
  • عقد معلق قابل انتقال به ورثه است.
  • به محض تحقق امری که عقد بر آن معلق آن است، آثار و نتایج آن آغاز می شود. بنابراین هریک از طرفین عقد ملزم به ایفای تعهدات خود هستند. در چنین
  • شرایطی عدم انجام تعهدات از جانب طرفین عقد می تواند با پیگیری های قانونی همراه باشد.
  • عقد معلق صرفا نتیجه ی عقد را تا زمان تحقق امر مذکور فاقد اثر می کند، اما تحقق عقد قطعیست.
  • امری که در رابطه با عقد معلق در نظر گرفته می شود، بایستی یک حادثه ی خارجی منطقی باشد.
  • بیشتر فقها در این موضوع اتفاق نظر دارند که عقد معلق باطل است. با این حال بر اساس قانون مدنی عقد معلق در چهارچوب قانونی صحیح است.

معلق کردن مهریه در ازدواج موقت

همانطور که می‌دانید در نکاح موقت وجود مهریه یکی از شرایط اساسی بوده و وجود آن ضروری می‌باشد و همچنین مهر المثل هم در نکاح موقت وجود ندارد، بنابراین نمی‌توان در نکاح موقت مهریه را معلق نمود. معلق نمودن مهریه در نکاح موقت موجب بطلان نکاح می‌شود.

توصیه می‌کنیم مقاله احکام مهریه در ازدواج موقت را مطالعه نمایید.

 

معلق کردن ازدواج به شرایط صحت عقد نکاح

تعلیق در عقد نکاح به شرایط صحت عقد مثلا یعنی طرفین شرط کنند که در صورتی عقد نکاح واقع شود که طرفین اهلیت داشته باشند.

در این خصوص نظرات مختلفی وجود دارد، گروهی از افراد می گویند که تعلیق ازدواج به یکی از شرایط صحت عقد نکاح صحیح نبوده و باطل است. گروه دیگر مخالف این نظر بوده و می‌گویند تعلیق در عقد نکاح به یکی از شرایط صحت واقعی نبوده، در واقع تعلیق واقعی نیست. دلیل آن‌ها این است که صحیح بودن عقد نکاح وابسته به همین شرایط است و بدون شرایط صحت، اصلا عقد نکاحی واقع نشده است. همچنین در قانون آمده است که تعلیق ضمان به شرایط صحت آن، موجب باطل شدن عقد نمی‌شود.

 

تعلیق در نکاح یا ازدواج چیست؟

یکی از تقسیم بندی هایی که در حقوق از انواع عقود و قراردادها ارائه شده است ، تقسیم عقود و قراردادها به عقد منجز و معلق است . به بیان ساده ، عقد منجز را می توان عقدی دانست که تاثیر آن بر حسب اراده طرفین عقد ، موکول به امر دیگری نشده باشد . در مقابل ، عقد معلق به عقدی گفته می شود که تاثیر آن موقوف بر امر یا موضوع دیگری است و تا آن امر محقق نشود ، اثر کامل خود را به بار نمی آورد که این مفهوم از عقد معلق در ماده ۱۸۹ قانون مدنی به این صورت مورد پیش بینی قرار گرفته است : ” عقد منجز آن است که تاثیر آن بر حسب انشاء موقوف به امر دیگری نباشد و الا معلق خواهد بود ” . مثلا اگر زنی با مردی ازدواج کند به شرط اینکه لیسانس بگیرد و یا تصدی فلان شغل را به دست آورده و یا ملک بخصوصی را به او واگذار کند و منظور زن از این شرط ، این باشد که عقد نکاح اثری به بار نیاورد ؛ مگر بعد از اینکه شرط مذکور تحقق پیدا کند ، چنین شرطی مفهوم تعلیق در نکاح است که موضوع اعتبار نکاح معلق یا تعلیق در ازدواج را ذیلا مورد بررسی قرار می دهیم .

اعتبار عقد نکاح معلق

به طور کلی عقد معلق در حقوق ایران صحیح تلقی می شود و دارای اعتبار و قابل اجرا خواهد بود . با این حال ، وضعیت عقد نکاح معلق اندکی متفاوت است . در واقع به دلیل اینکه عقد نکاح امری است که با استحکام خانوادگی در جامعه پیوند زیادی دارد ، تعلیق و یا معلق نمودن رابطه زوجیت میان زن و مرد بر اساس قانون امکان پذیر نمی باشد و عقد نکاح معلق صحیح و دارای اعتبار نخواهد بود . مفهوم بی اعتباری نکاحی که به صورت معلق واقع شده است ضمن ماده ۱۰۶۸ قانون مدنی و در فصل مربوط به شرایط صحت عقد نکاح مورد اشاره قرار گرفته است که به موجب آن : ” تعلیق در عقد موجب بطلان است ” .

اصولا در چنین حالتی عقد نکاح باطل خواهد بود . به این دلیل که رابطه زناشویی و تشکیل خانواده توسط زن و مرد باید از همان ابتدا روشن و قطعی و منجز باشد ؛ نه متزلزل و معلق . لذا تعلیق در ازدواج با هدف استحکام رابطه زناشویی و روشن بودن وضع زوجین از آغاز امر سازگاری ندارد و موجب بطلان عقد نکاح خواهد شد .

تعلیق ازدواج به شرایط صحت عقد نکاح

همانگونه که در قسمت های قبل اشاره گردید ، تعلیق در نکاح بر اساس قانون مدنی موجب باطل شدن عقد نکاح خواهد بود . با این حال این سوال مطرح است که اگر ازدواج به یکی از شرایط صحت عقد نکاح معلق شده باشد تکلیف چیست ؟ به عنوان مثال مردی به زنی بگوید که من با تو عقد نکاح منعقد نموده ام به شرط اینکه در ایام عده نباشی و یا زنی به مردی بگوید با تو ازدواج کردم به شرط اینکه خویشاوند رضاعی من نباشی . در خصوص تعلیق نکاح به شرایط صحت آن ، دو نظر مختلف وجود دارد و برخی قایل به آن هستند که بر طبق ماده ۱۰۶۸ قانون مدنی نکاح معلق به یکی از شرایط صحت نیز باطل است . با این حال ، برخی گفته اند که تعلیق عقد نکاح به شرایط صحت ، تعلیق واقعی نیست . چرا که در هر حال صحت عقد نکاح منوط به وجود همین شرایط است و بدون وجود شرایط صحت ، عقد نکاحی واقع نمی شود . علاوه بر این در ماده ۷۰۰ قانون مدنی در خصوص عقد ضمان چنین مقرر شده است که : ” تعلیق ضمان به شرایط صحت آن ، موجب بطلان آن نمی شود ” که این نظریه صحیح تر به نظر می رسد .

 

 

اسباب تعلیق نکاح

در ماده ۱۱۲۰ قانون مدنی موارد و اسباب تعلیق عقد نکاح مشخص شده اند . بر اساس این ماده ” عقد نکاح به فسخ یا به طلاق یا به بذل مدت در عقد انقطاع منحل می شود ” . بر اساس این ماده اسباب تعلیق نکاح را می توان شامل موارد ذیل دانست :

– فسخ نکاح

فسخ نکاح به عنوان یکی از موارد تعلیق نکاح ، روشی است که به موجب آن هریک از زن و مرد می توانند در شرایط معین و بدون رعایت تشریفات طلاق ، از هم جدا شوند . مثلا در مورد عیوب زنان در فسخ نکاح یا عیوب مردان برای فسخ نکاح ، می توان نکاح را منحل کرد . برای اطلاعات بیشتر در مورد فسخ عقد نکاح کلیک کنید .

 

– طلاق

طلاق یکی دیگر از عوامل تعلیق نکاح است . طلاق بعنوان شناخته شده ترین روشی که در عمل مورد استفاده زوجین قرار می گیرد ، شرایطی دارد که در صورت مراجعه به دادگاه خانواده می تواند بصورت طلاق توافقی ، طلاق از جانب مرد و طلاق به درخواست زن صورت پذیرد .

 

– بذل مدت

بذل مدت به معنای بخشیدن مدت باقی مانده عقد از طرف مرد به زن است . بذل مدت مخصوص عقد موقت است ؛ فلذا در عقد دائم راه ندارد؛ لذا بذل مدت روش تعلیق عقد موقت است . برای مطالعه بیشتر در مورد بذل مدت در عقد موقت کلیک کنید . بعد از این ، زن می تواند با نگه داشتن عده بذل مدت ، با دیگری عقد کند .

 

– فوت یکی از زوجین

علاوه بر مواردی که ذکر شد ، یکی دیگر از عللی که سبب تعلیق عقد ازدواج می شود ، فوت زن یا مرد است . علاوه بر این ، در صورتی که فرد غایب مفقودالاثر هم شود ، با گذشت مدت زمانی از غیبت او می توان حکم موت فرضی وی را از دادگاه گرفت که به موجب آن عقد نکاح منحل می شود و زن می تواند پس از نگه داشتن عده وفات ، با دیگری ازدواج کند .

یک پیام بگذارید