زمین خواری

وکیل زمین خواری

Rate this post

بهترین وکیل زمین خواری

بهترین وکیل زمین برای رفع زمین خواری: به جرات می توان گفت که یکی از مشکل ترین و پیچیده ترین دعاوی رسیدگی به دعاوی مربوط به زمین کشاورزی است، زیرا هر زمینی دعاوی خاص خود را دارد که در صورت بروز تعارض بین آنها رسیدگی به مسائل و مشکلاتی که نیاز به وکیل ملکی دارد، می باشد. .

انتخاب وکیل زمین یک کار حساس و مهم است به همین دلیل وکیل زمین علاوه بر داشتن تخصص و مدرک حقوقی باید دارای تجربه بالا و اطلاعات کامل و جامع باشد تا بتواند بهترین عملکرد را در پرونده های مربوط به زمین داشته باشد.

قبول دعاوی حقوقی
شماره و آدرس دفتر وکیل ملکی در تهران

برای مشاوره و اعلام وکالت در پرونده های حقوقی در تهران و سایر شهرستان ها ، می توانید با حضور در دفتر وکالت وکیل حقوقی به ادرس شعبه شرق: میدان رسالت خیابان فرجام پلاک ۹۴۸ تلفن ۵- ۷۷۲۱۲۴۵۴  و یا نزدیکترین  دفتر وکالت حقوقی حق گرا در شمال ، دفتر وکالت شرق و یا دفتر وکالت حقوقی شعبه غرب  تهران ، دفتر مرکز شهر حق گرا   از مشاوره وکیل متخصص کیفری استفاده نمود و در صورتی که بعد مسافت و یا سایر عوامل مانع حضور شما می گردد از طریق شماره تلفن ۰۹۱۹۹۰۷۵۹۶۶ به صورت تلفنی، واتساپ و تلگرام با وکیل حقوقی در فرجام  گروه حقوقی حق گرا در تماس باشید تا علاوه بر مشاوره در خصوص نحوی اعطای وکالت نیز توضیحات لازم ارائه گردد. ضمن اینکه در سایر نقاط شهر تهران نیز می توانید با مراجعه به سایر دفاتر حق گرا در غرب و شمال و مرکز تهران می توانید به آدرسهای ذیل همین صفحه مراجعه نمایید. ضمن اینکه در صورتی که سوال حقوقی داشته باشید می توانید به سایت دوم به نشانی haghgara.com  مراجعه نمایید

زمین خواری چیست ؟

یکی از جرایم اقتصادی که باید با آن مبارزه شــود زمین خواری اســت. زمین خواران ثروتی را تصاحب می کنند که هیچ گاه آن را تولید نکرده و هیچ نقشــی در به وجود آوردن آن نداشــته و با روش های ناصواب آن را تصاحب کرده و با حیله و ترفندهای مختلف آن را به فروش می رســانند و در این راه عده ای را درمقابل دولت یا مالکان واقعی قرار می دهند. یکی از اثرات سوء زمین خواری گرانی شدید در بخش مسکن است. با پیشرفت جوامع، روی آوری مردم به زندگی شهرنشــینی، تراکم بالای جمعیتی مناطق شهرنشــین، گسترش ارتباطات، فناوری و… باعث شد که شکل جرایم و ماهیت آنها تغییر یابد. مجرمان قدیمی دیروز، امروزه به شکل متفــاوت اقــدام به ارتکاب جرایم می نماینــد.

بیشتر بدانیم : راههای اثبات مالکیت

وکیل زمین کیست و چه وظایفی دارد؟

بهترین وکیل زمین
وکیل ملکی یکی از وکلای پایه یک دادگستری است که می تواند به موضوع اموال مردم رسیدگی کند.

انواع زمین

 • زمین های بایر، دایر و موات
 • انواع زمین از نظر موقعیت
 • زمین هایی که در محدوده شهری یا خارج از محدوده شهری واقع شده اند.
 • زمین ها از نظر مالکیت
 • ملی، خصوصی و وقفی
 • زمین از نظر کاربری
 • کشاورزی، صنعتی، باغی و مسکونی

بیشتر بدانیم : ابطال سند رسمی مالکیت اموال غیرمنقول با سند عادی

اقدامات وکیل زمین

رسیدگی به پرونده های زمین شهری
با توجه به اینکه بسیاری از مشکلات زمین مربوط به زمین شهری است و با توجه به تورم، قانونگذاری و پیچیدگی در مقررات و مقررات، رفع این مشکلات نیازمند وکیل زمین با ویژگی های زیر است:
حساسیت بالا، بینش، تسلط بر مدارک ثبتی و…
رسیدگی به پرونده های زمین های کشاورزی
به صراحت می توان بیان کرد که یکی از سخت ترین و پیچیده ترین دعاوی رسیدگی به دعاوی مربوط به زمین کشاورزی است، زیرا هر زمینی دعاوی خاص خود را دارد که در صورت بروز اختلاف بین آنها رسیدگی به مسائل و مشکلاتی که نیاز به وکیل دارد.
اقدامات و توانایی های وکیل حرفه ای زمین در خصوص زمین های کشاورزی

 • پرداختن به موضوعاتی مانند حق طرح، حق ریشه و حقوق کشاورزی
  رسیدگی به پرونده های مربوط به زمین های زراعی
  رسیدگی به امور پرونده های زمین موات که دارای مواردی از قبیل ابطال اسناد می باشد
  رسیدگی به مسائل اصلاحات ارضی
  رسیدگی به مسائل مربوط به معاملات زمین کشاورزی
  و…..

هزینه بالای تولید محصولات کشاورزی و همچنین سود کم کشاورزان یکی از دلایلی است که کشاورزان تمایل به تغییر کاربری زمین خود را دارند به همین دلیل بسیاری از کشاورزان گزینه فروش زمین خود و مهاجرت به شهرهای بزرگ را انتخاب می کنند. ، فروش و رها شدن این زمین ها یکی از دلایلی است که باعث افزایش تورم، گرانی و برخی مشکلات اقتصادی شده است، با توجه به اینکه تغییر کاربری اراضی کشاورزی خلاف حقوق مردم است، کانون وکلای میرداد می تواند از راهکارهایی استفاده کند. و در مورد تقسیم اراضی، تفکیک اراضی و مشکلاتی از این دست استدلال هایی بیاورید باید مشاور شما باشد.

وکیل زمین خواری

بهترین وکیل زمین ، زمین خواری اصطلاح رایجی است که در قانون وجود ندارد. این اصطلاح برای رفتار مجرمانه عاملان تصرف غیرقانونی برخی از اراضی به کار می رود، زیرا نمی توان همه انواع زمین خواری را زمین خواری نامید.

زمین خواری به عنوان تصرف غیرقانونی زمین یکی از معضلات مهمی است که از نظر زیست محیطی و اقتصادی نیز حائز اهمیت است و از جرائمی است که در حقوق کیفری توسط وکیل زمین پیگیری می شود.

بیشتر بدانیم : ابطال مبایعه نامه ملکی و خودرو

جرم و مجازات زمین خواری در قانون

مرتکب جرم زمین خواری با ترفند و فریب و انجام اعمال متقلبانه خود را مالک اصلی اموال معرفی کرده و اموال را به صورت غیرقانونی تصرف می کند. با افزایش کلاهبرداری در املاک و اراضی، جرم زمین خواری نیز رواج یافته و به همین دلیل مقامات قضایی پیگیر تعقیب و مجازات بیشتر این مجرمان هستند.

این جرم بیشتر توسط افرادی صورت می گیرد که دارای نفوذ و روابط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی زیادی هستند و به آنها یقه سفید می گویند و از مفاسد اقتصادی محسوب می شود که از نظر عوارض و آثار منفی اقتصادی ، برای مبارزه ضروری است نیاز به برخورد قاطع و قاطع قضایی است.

در ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی مواردی مربوط به تصرف زمین و مصادیق آن ذکر شده است و هرکس از طریق صحنه سازی شامل کندن پی، دیوار کشی، تغییر حدود زمین، تخریب حدود، کشیدن رودخانه، زراعت است. یا در مواردی مانند این موارد تصرف اراضی کشاورزی حتی اگر این اراضی زراعی یا جنگلی یا هر نوع دیگری باشد و این اقدامات به قصد تصرف این اراضی و یا انجام عملیات دیگر بدون مجوز باشد. سازمان محیط زیست یا مراجع ذیربط موجب تخریب محیط زیست و منابع طبیعی یا تجاوزات و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق شود، بر اساس این ماده مرتکب به حبس از یک ماه تا یک سال محکوم می شود. وکیل زمین می تواند برای چنین مشکلاتی مفید باشد، چه برای متهم کردن و چه برای تبرئه شخص.

بیشتر بدانیم : تملک بر اساس حیازت مباحات

قانون حفظ کاربری اراضی

بهترین وکیل زمین ، پس از تصمیم کمیسیون مربوطه و رعایت الزامات قانونی، مالکان باید ۸۰ درصد قیمت روز اراضی و باغات مذکور را جهت تغییر کاربری زمین خود به صندوق خزانه داری کشور واریز کنند.

البته لازم به ذکر است تغییر کاربری برای سکونت مالک زمین و باغ تا متراژ ۵۰۰ متر مربع و فقط یکبار بلامانع است.

همچنین احداث مرغداری، پرورش ماهی، دامپروری، احداث گلخانه و سایر واحدهای صنعتی مرتبط با کشاورزی و صنایع دستی مشمول پرداخت عوارض مذکور نخواهد بود. بهتر است قبل از تعویض زمین با وکیل زمین مشورت کنید.

مجازات متخلفان تغییر کاربری

بهترین وکیل زمین ،لازم به ذکر است افرادی که به صورت غیرقانونی زمین خود را تغییر کاربری دهند مجازات و مجازات خواهند شد. در ماده ۳ این قانون آمده است:

تغییر کاربری غیرمجاز جرم محسوب می شود و مالکان و باغدارانی که بدون مجوز و غیرقانونی اقدام به تغییر کاربری می کنند، علاوه بر تخریب بنای ساخته شده، باید یک تا سه برابر ارزش زمین کشاورزی و باغات به قیمت روز جریمه بپردازند. از زمین با کاربری موظف به تعویض آن هستند.

تبصره* در صورت تکرار جرم به حداکثر جزای نقدی و همچنین به حبس از یک ماه تا ۶ ماه محکوم خواهند شد.

وکیل زمین کشاورزی

بهترین وکیل زمین ، زمین کشاورزی یکی از سخت ترین پرونده ها برای رسیدگی به اختلافات است و از آنجایی که هر زمینی اختلاف خود را بین طرفین دارد، بهتر است برای رسیدگی به این نوع پرونده ها از وکیل زمین کشاورزی استفاده کنید.

حق ریشه در عرف و قانون دارد

حقیقت این است که بر خلاف نظر بسیاری از مردم، حق ریشه مشکل است که هم قانون قبول دارد و هم عرف. موضوع حقوق کشاورزی به قدری اهمیت دارد که حتی در ماده ۳۱ قانون ثبت و تبصره ۲ ماده ۵ قانون خرید و تملک اراضی نیز به آن اشاره شده است و پس از انقلاب اسلامی نیز این موضوع کاملاً به رسمیت شناخته شده است. در برنامه های عمومی گنجانده شده است. و ملکی و نظامی نیز به طور کامل در نظر گرفته شده است.

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که حق ریشه فقط به کشاورزان صاحب نسق تعلق می گیرد و به هیچ وجه به کارگران عادی یا کشاورزان عادی تعلق نمی گیرد. ناگفته نماند که اگر خود مالک در زمین کار نمی کند و کشاورز دیگری در زمین کار می کند، باید حق زراعت در املاک صاحبان زمین به صاحب زمین داده شود.

بر اساس آرای وحدت رویه در موارد زیر می توان حق ریشه را صحت معامله تلقی کرد:

زمین های مساعد
زمین های بایر
مراتع و جنگل
در سایر سرزمین های مشمول اصلاحات ارضی و…
در مواردی که مال مذکور به هر دلیل از مالکیت شخص اول خارج شود و یا توسط دولت مصادره و تملک شود و یا مسائل دیگری موجب سلب ملک مذکور از مالک اصلی و اولیه شود، حق منشاء باید از موسسه تملک کننده درخواست شود. اتفاق خواهد افتاد.

با توجه به اینکه مطالبه حق ریشه یکی از موضوعات تخصصی و تخصصی به حساب می آید، افراد باید در نظر داشته باشند که کمک گرفتن و مشاوره با وکیل متخصص و حرفه ای بسیار مهم است و از موارد الزامی محسوب می شود. اثبات مالکیت زمین بدون سند نیز امکان پذیر است.

حق کشاورز چگونه محاسبه می شود؟

بهترین وکیل زمین ، بدون شک یکی از مهمترین و اساسی ترین سوالاتی که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش بیاید این است که حق ریشه چگونه محاسبه می شود؟ در پاسخ به این سوال باید به این نکته اشاره کرد که در مواردی که کشاورز و مالک در حین انعقاد قرارداد با یکدیگر توافق می کنند، نحوه تعیین حق ریشه و تعیین معیار برای آن، رسیدگی به این گونه موارد در محاکم قضایی. بسیار ساده تر و کمتر چالش برانگیز خواهد بود.

در مواردی که در ضمن عقد نحوه محاسبه حق ریشه مشخص نشده باشد و مالک و کشاورز توافق خاصی در مورد آن نداشته باشند، مرجع قضایی بر اساس ضوابط قانونی حکم و حق ریشه را تعیین می کند. کشاورز می تواند برای تعیین میزان حق ریشه به دادگاه و مرجع قضایی محل سکونت خود یا مالک مراجعه و برای احقاق حق خود شکایت کند. بنابراین در مرحله اول کارشناس باید ضوابط تعیین حقوق طراحی را که به موارد زیر تقسیم می شود مورد ارزیابی قرار دهد.

 • مدت زمانی که کشاورز در ملک بوده است.
  اقدامات و فعالیت های انجام شده توسط کشاورز در ملک.
  اثرات مطلوب کار کشاورز بر نتیجه نهایی ملک مذکور.
  مقدار پولی که کشاورز برای ملک خرج کرده است.
  فعالیت های کشاورز قیمت اصلی ملک را افزایش داده است.

بیشتر بدانیم : تفاوت توقیف و بازداشت ملک

جرم تخریب مرز زمین کشاورزی

معمولاً زمین های کشاورزی که در کنار هم قرار می گیرند با حاشیه یا حصار از یکدیگر جدا می شوند. این حدود با کمک اسناد یا مبایعه نامه ای مشخص می شود که ثابت می کند هر فرد مالک چه قسمتی از زمین و به چه میزان است. در نتیجه هر فرد دارای مقدار مشخصی زمین کشاورزی است. اگر شخصی محدوده زمین کشاورزی را تخریب کند، می توان به جرم تخریب محکوم و شکایت کرد.

به این ترتیب اگر شخصی به حریم و حدود زمین کشاورزی معترض باشد باید اعتراض خود را از طریق قانونی پیگیری کند.

مزایای وکلای مجرب

تسریع در روند قانونی
حضور در جلسات دادگاه بدون حضور موکل و گزارش منظم به موکل
حفظ اسرار و اطلاعات مشتری و عدم افشای آنها
مسائل حقوقی را برای مشتری روشن کنید
پیگیری منظم پرونده تا حصول نتیجه
حق نمایندگی عادلانه
جلب اعتماد مشتری و برقراری ارتباط موثر با او
انجام فعالیت های حقوقی با به روزترین سیستم حقوقی
به روز بودن و آگاهی از آخرین قوانین کشور
برخورد مناسب و محترمانه با ارباب رجوع و قاضی مددجو
فعالیت گروه های مجرب در کلیه زمینه های حقوقی (مالی، خانوادگی و …)، کیفری و ….

رایجترین شیوه و شگردهای زمین خواری

 

 • ١-تصاحب و تملک اراضی از طریق جعل اسناد ملکی.
 • ٢-تصاحب و تملک اراضی از طریق جعل اسناد هویتی.
 • ٣-تصاحب و تملک اراضی از طریق نشانه گذاری های خودساخته.
 • ۴-تصاحب و تملک اراضیاز طریق تبانی با سازمان های ذیربط به واسطه پوشش های قانونی وموافقتنامه های اصولی.
 • ۵-تصاحب و تملک اراضی از طریق توسعه غیر قانونی در اراضی حریم رودخانه ها، جاده ها و…
 • ۶-تصاحب و تملک اراضی از طریق توسعه غیر قانونی در اراضی اراضی همجوار، مراتع و…
 • ٧-تصاحب و تملک اراضی از طریق پوشش های خیرخواهانه.
 • ٨-تبانی با سازمان های ذیربط.
 • ٩-انتقال مال غیر ،هرگاه کســی مال غیر منقولی را با علم به اینکه مال غیر اســت به نحوی بدون مجوز قانونی به دیگری منتقل کند.
 • ١٠-تصــرف عدوانــی (هرگاه مال غیر منقولی را که در تصرف غیر بوده اســت عدوانا کرده و یا مزاحم اســتفاده تصرف شــده باشد و یا از استفاده از حق انتفاع یا ارتفاق دیگری ممانعت کرده باشد.)
 • ١١-تغییــر کاربــری اراضــی برابر قانون حفــظ و تغییر کاربری اراضــی و باغ ها در خارج از محدوده قانونی شــهرها و شــهرک ها، جــز در مواردی که ضرورت اقتضــا نماید تا اراضی زراعی و باغی تغییر کاربری یافته و به عنوان اراضی مســکونی و شــهری مورد استفاده قرار گیرد به تصویب کمیســیونی مرکب از نمایندگان وزارت جهاد کشــاورزی، وزارت مسکن و شهرســازی، حفاظت محیط زیســت و استانداری می رســد، ممنوع می باشد.
 • ١٢-سوء استفاده از خلأهای موجود در ثبت زمین های دولتی در ادارات مربوطه.
 • ١٣-استفاده از اسناد باطله سال های قبل.
 • ١۴-سوء استفاده از کپی های ثبتی.
 • ١۵-احداث بنا در زمین ها و املاک بلاصاحب و یا دارای صاحب متواری.
 • ١۶-وثیقه قرار دادن املاک با اســناد جعلی در مراجع قضایی یا بانک ها جهت دســتیابی به مقاصد.

.
نحوه شکایت از زمین خواران

.
برای زمین خواری مقررات تصرف عدوانی اعمال می شود و برای این جرم دادگاه کیفری ۲ صالح به رسیدگی است و در باب صلاحیت محلی ، دادگاه محل وقوع جرم که همان وقوع ملک مورد تصرف عدوانی است از نظر محلی صالح است. برای اعلام این جرم نیاز به تنظیم شکواییه است و علاوه بر تنظیم شکواییه می توان شکایت شفاهی نیز اعلام کرد.
در این باب ماده ۶۹ قانون ایین دادرسی کیفری مقرر می دارد: دادستان مکلف است شکایت کتبی و شفاهی را همه وقت قبول کند. شکایت شفاهی در صورت مجلس قید و به امضاء یا اثر انگشت شاکی می رسد. هرگاه شاکی سواد نداشته باشد، مراتب در صورت مجلس قید و انطباق شکایت با مندرجات صورتمجلس تصدیق می شود).
وجود ایام تعطیل یا شب بودن مانع طرح شکایت نیست. طبق بند های ۴ و ۱۷ ماده ۳ قانون وصول برخی از درامد های دولت و مصرف آن در موارد معین شاکی باید از بابت شکایت خود و تصدیق اوراق پیوستی شکواییه ، هزینه پرداخت کند که به صورت الحاق تمبر( ۵۰۰۰۰ ریال) و ( ۵۰۰۰ ریال) می باشد که ا مراجعه به واحد تمبر دادسرای صالحه، این هزینه را پرداخت می کند.

راه های مقابله با زمین خواری

.
توجه به موضوعات زیر می تواند در کاهش، پیشــگیری و کشف زمین خواری مؤثر باشد :

.
١ -اجرای طرح کاداســتر: یک قطعه کاداســتر قطعه ای از زمین است که موقعیت حدود آن روی نقشــه مشــخص شده و اطلاعات حقوقی نظیر آن معین باشد، یا به عبارتی همان سیستم اطلاعات ملکی که نوع خاصی از سیســتم های اطلاعاتی جغرافیایی اســت که شــامل اطلاعات مربوط به مالکیت زمین ها می باشد.
٢ -دقت نظر سازمان ها و مرجع مسئول در پاسخ به استعلامات در مورد اراضی قولنامه ای.
٣ -کنترل دفاتر اســناد رســمی و نظارت بر فعالیت آنان در خصوص ثبت معاملات مربوط به اراضی و املاک.
۴ -اطلاع رسانی صحیح و درست از طریق وسایل ارتباط جمعی و دایر کردن مکان هایی در شــهرداری ها و ســایر مراجع ذی ربط برای دادن اطلاعات دررابطه با زمین های محدوده هر شهر و زمین های خارج از محدوده با نوع کاربری آن به گونه ای که هر شهروند قبل ازخرید هر زمینی براحتی بتواند از وضعیت آن اطلاع کسب نماید.
۵ -کلیه زمین های دولتی به طریق حصارکشی و یا نصب تابلو و یا گماردن نگهبان حفاظت شوند.
۶ -اصل ســند کلیه زمین های دولتی اســترداد شــود تا از وقوع ســوء استفاده های احتمالی جلوگیری شود.
٧ -دسترسی به روز سازمان ثبت اسناد و املاک به سیستم ثبت احوال تا هویت دقیق افراد رؤیت شود.
٨ -تهیه سیســتم یکپارچه جامع اطلاعاتی ثبت اســناد و املاک کشور و دسترسی سریع به آن تا از وقوع سوء استفاده زمین خواران پیشگیری نماید.
٩ -تشدید مجازات زمین خواران می تواند یکی از راه های کاهش زمین خواری باشد که باید توسط مسئولان مربوطه در خصوص وضعیت قانون موجود بازنگری شود.
١٠ -گسترش تعاملات درون و برون سازمانی دستگاه های ذیربط.

یک پیام بگذارید