سفید امضا

نمونه شکواییه جرم سوء استفاده از سفید امضا

۵/۵ - (۱ امتیاز)

سفید امضا چیست ؟

در ماده ۶۷۳ از بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مقرر شده است که :« هر کس از سفید مهر یا سفید امضا که به او سپرده شده است یا به هر طریق به دست‌آورده سوء‌استفاده نماید به یک تا سه سال حبس‌ محکوم خواهد شد.»
البته به گفته وکیل امور کیفری در ماده ۶۷۴ از همین قانون نیز بیان شده است:« هر گاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته‌هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی‌اجرت، به کسی داده شده و بنا بر این بوده است که اشیاء مذکور، مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی که آن اشیاء نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.»

اما همانطور که گفتیم سوء استفاده از سندی که به صورت سفید امضا یا مهر شده است جرم محسوب می شود


 

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب…………

با عرض سلام و تحیت احتراما به استحضار عالی می رساند:

 مشتکی عنه …………….. چندین سال است که با بنده مراوده دارد و دارای نسبت ……………. هستیم. اینجانب به حسب اعتمادی که در طول این سال ها از ایشان به دست آوردم، برخی از سفید مهر/ امضاء های خود را به ایشان سپردم. متاسفانه مشتکی عنه از اعتماد بنده سوء استفاده کرده و از مدارک ذکر شده برای انجام امور …………….. سوء استفاده نموده است و خساراتی از این بابت به اینجانب زده است. با وجود تساهل به خاطر رابطه ی چندین ساله فیمابین، به مشتکی عنه مهلت دادم که شرایط را به حالت سابق برگرداند و خسارات وارده به اینجانب را جبران کند. متاسفانه ایشان نه تنها به تعهدات خود عمل نکرده بلکه طبق روال خود عمل نموده است. لازم است یادآوری شود که با وجود مراجعه مکرر و همچنین ارسال اظهارنامه به شماره ……….. تاریخ …………… مشتکی عنه حاضر به انجام تعهدات خود و همچنین جبران خسارت اینجانب نشده است. فلذا با عنایت به شرح موضوع با کیفیت فوق و مطالب معنونه و ادله اینجانب شامل:

۱- ……………………

۲- ……………………..

۳- تصویر مصدق اظهارنامه شماره ………………. تاریخ ……………… و با توجه به اینکه فعل ارتکابی مشتکی عنهم از مصادیق بارز ماده ۶۷۳ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات های بازدارنده)، می باشد، تعقیب و مجازات ایشان به اتهام خیانت در امانت مورد استدعاست. قبلا از بذل عنایت جنابعالی کمال تشکر را دارد. همچنین با توجه به خسارات وارده به اینجانب که مبلغ …………… ریال است، بدوا تقاضای صدور و اجرای فوری تامین خواسته را دارم.


بیشتر بدانیم : جعل و سوء استفاده از سفید امضاء و مهر


سوءاستفاده کارفرما از سفید مهر یا سفید امضا

لازم به ذکر است جرم سوءاستفاده از ورقه سفید امضا در موردی همچون قرارداد کارفرما و کارگر نیز مصداق پیدا کرده و محقق می شود. در این حالت چنانچه کارفرما خارج از مقررات قانون کار و به طوری که به زیان کارگر باشد از سند سفید امضا شده توسط کارگر که نزد او سپرده شده است و یا به هر طریق دیگری که به دستش رسیده است سوءاستفاده کند مرتکب این جرم شده است.

نحوه اثبات سوءاستفاده از سفید امضا

برای اثبات وقوع جرم سوءاستفاده از سفید امضا باید ادله کافی داشته باشید. علاوه بر این، بررسی شواهد و مستندات پرونده توسط وکیل می‌تواند باعث پیشرفت پرونده شود.

یکی دیگر از مواردی که در مورد شکایت از جرم سوءاستفاده از سفید امضا وجود دارد، صدور قرار ارجاع امر به کارشناسی جهت بررسی زمان امضا و تقدم و تأخر ورود مندرجات ورقه در آن است. هرچند کارشناسی از مهمترین ادله مثبت ادعای شماست، در مواردی که بین امضا یا مهر ورقه و ورود مندرجات در آن فاصله کمی باشد و در فاصله کم تشخیص تقدم و تأخر غیرممکن است، توجه به سایر ادله بسیار حیاتی به نظر می‌رسد.

کیفر جرم‌ سوء استفاده‌ از سفید امضاء یا سفید مهر

در اجرای‌ ماده‌ ۶۷۳ قانون‌ مجازات‌ اسلامی‌ مرتکب‌ جرم‌ مزبور مستوجب‌ حبس‌ از یک‌ تا سه‌ سال‌ حبس‌ می‌باشد. با توجه‌ به‌موقعیت‌ مرتکب‌ و میزان‌ همکاری‌ وی‌ در کشف‌ جرم‌ و جلب‌ رضایت‌ شاکی‌، ممکن‌ است‌ بر حسب‌ مورد کیفر جرم‌ تغییر، و ممکن‌است‌ مشمول‌ کیفیات‌ مخففه‌ یا برعکس‌، کیفیات‌ مشدده‌ باشد. به‌ علاوه‌ اعمال‌ مجازات‌های‌ تنبیهی‌ و تکمیلی‌ نیز امکان‌پذیر است‌.

2 دیدگاه در “نمونه شکواییه جرم سوء استفاده از سفید امضا”

 1. حسن ولی خانی

  سلام من کاغذی سفید امضاه به برادرم دادم که ادوات من را به فروش برساند ولی برادرم بِعد از ۱۵ سال با خط خوش من را از ارث محرم کرد پس از مراحل قانونی از قاضی خواستم به کارشناس خط شناسی داده شود این کار انجام گرفت کارشناس مشخص نمود که امضاه اول انجام گرفته بعد متن نوشته شده حال پس از محکم شدن برادرم می خواهم شکایت کنم خیانت به امانت سواستفاده از سفید امضاء آیا دستم به جای می‌رسد محبت کنید راهنمایی شوم

  1. با سلام
   سلام
   آنچه که از متن یاد داشت شما بر می آید آنست که با امضا متن نوشته شده توسط برادرتان شما خودتان سهم تان را از ارث بخشیده اید و گرنه محرومیت از ارث شرایط دارد . در هر صورت با توجه به اثبات مربوط به امضا شما می توانید با تماس با دفتر و ارئه مستندات به وکیل پایه یک دادگستری گروه حق گرا پیگیری را به ما بسپارید تا از حق شما دفاع نماییم

یک پیام بگذارید