گواهی فوت

مدارک مورد نیاز گواهی فوت

۱- شناسنامه متوفی و کارت شناسایی ملی( در صورت صدور کارت ) .
۲- گواهی پزشک یا بیمارستان یا مسئولین گورستان یا معرفی و حضور دو نفر گواه با ارائه مدرک شناسایی در اداره ثبت احوال مورد مراجعه .
ثبت احوال مورد مراجعه

از جمله نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد، آن است که گواهی به هر شخصی و به هر تعدادی که درخواست کند، تسلیم خواهد شد. در برابر دریافت گواهی مذکور، وجهی طبق تعرفه جاری اخذ می‌شود

نحوه ثبت وفات و صدور گواهی فوت

برای ثبت وفات و اخذ گواهی مذکور، تمامی ادارات ثبت احوال سراسر کشور آمادگی دارند در ساعات و ایام اداری پاسخگوی مراجعان باشند و در صورت تکمیل بودن مدارک لازم، نسبت به ثبت وفات و صدور گواهی فوت در همان روز اقدام خواهد شد.

در صورت عدم تحویل شناسنامه متوفی، ارایه مدارکی که هویت وی را مشخص کند، الزامی است که در این صورت پس از طی مراحل اداری نسبت به ثبت وفات و صدور گواهی فوت اقدام خواهد شد. لزوم اعلام واقعه وفات ظرف مهلت ۱۰ روز

بهتر است واقعه وفات در ظرف مهلت مقرر یعنی ۱۰ روز به اداره ثبت احوال اعلام شود و صدور گواهی فوت در مراحل بعدی، مستلزم ارایه شناسنامه متوفی یا اعلام شماره و تاریخ ثبت وفات است.
صدور گواهی مذکور مستلزم ثبت وفات است و با توجه به اهمیت موضوع لازم است قبل از امضای سند مربوطه از صحت مندرجات آن اطمینان حاصل شود.
پس از وفات، گواهی فوت جایگزین شناسنامه متوفی خواهد بود که بنا به ضرورت و نیاز، این گواهی ارایه خواهد شد.

درخواست از طریق سامانه

در اداره ثبت سامانه ای برای ثبت درخواست گواهی مربوطه طراحی شده که شهروندان می توانند با ورود به آن درخواست ثبت وفات را انجام دهند
شهروند گرامی , درگاه الکترونیکی صدور گواهی فوت به منظور ایجاد تسهیل در صدور گواهی وفات , کاهش تردد های درون شهری , هزینه های رفت وآمد و صرف وقت متقاضیان , بر روی پورتال سازمان ثبت احوال ایجاد گردیده است بنابراین برای صدور و دریافت گواهی وفات مورد نظر می توانید به شرح زیر اقدام نمایید.
۱- کلیک بر روی دکمه‌ی “درخواست صدور گواهی”
۲- تکمیل فرم درخواست .
۳- پرداخت الکترونیکی از طریق یکی از کارت های عضو شتاب.
۴- پس ازانجام مراحل فوق باکلیک بر روی دکمه‌ی “پیگیری در خواست گواهی فوت ” در سامانه و وارد کردن شماره پیگیری , وضعیت رسیدگی به درخواست خود را پیگیری نمایید.
۵- پس از بررسی تقاضای شما , در صورت صحت اطلاعات وارد شده , گواهی فوت صادر و توسط پست به نشانی مندرج در فرم در خواست شما ارسال خواهد گردید.

بیشتر بدانیم:  مراکز پلیس +۱۰

مجموعه دفتر وکالت حق گرا

پیشنهاد می گردد در صورتی که با مشکلی در خصوص امور ثبت و گواهی فوت ، تقسیم ارثیه و… دارید با مراجعه به یکی از نزدیکترین  دفتر وکالت حقوقی حق گرا در شمال ، دفتر وکالت شرق و یا دفتر وکالت حقوقی شعبه غرب  تهران ، پیگیری موضوع را به وکلای با تجربه ما بسپارید