سوال از وکیل

سوالات مربوط به طلاق توافقی

Rate this post

مقدمه

در این صفحه تلاش شده است ضمن پاسخ به تعدادی از سوالات مربوط به طلاق توافقی با ارجاع به صفحات مرتبط بخشی از سوالات مربوطه پاسخ داده شود

سوالات با پاسخ خلاص به موضوعات طلاق توافقی

۱- باید در همان شهری که عقد کرده ایم طلاق توافقی بگیریم؟

خیر. در هر شهری که سکونت داشته باشید و یا نشانی زوجه اعلام شده باشد می توان دادخواست طلاق توافقی ثبت کرد.

۲- امکان پشیمانی پس از ثبت دادخواست طلاق توافقی وجود دارد؟

بله. هر کدام از زوجین حتی در صورت امضاء دادخواست یا توافقنامه می تواند از ادامه پرونده منصرف شود.

۳- پس از صدور رأی طلاق توافقی امکان پشیمانی وجود دارد؟

اگر زوج (شوهر) بعد از صدور رای دادگاه پشیمان شود، زوجه نمی تواند طلاق را در محضر ثبت کند ولی اگر زوجه پشیمان شود زوج با شرایطی که در رای و در قانون حمایت خانواده آمده است می تواند طلاق را ثبت کند.

۴- اینجانب مدتهاست که با همسرم رابطه زناشویی نداشته ام و از طرفی در اثر عمل جراحی بچه دار نمی شوم، آیا اخذ گواهی عدم بارداری اجباری است؟

بله.

۵- اگر زوجه باردار باشد و یا در جواب آزمایش مشخص شود که باردار است امکان ثبت طلاق توافقی وجود دارد؟

بله. فقط پایان عده وضع حمل زوجه می باشد.

۶- برای ثبت طلاق در محضر وجود شاهد الزامی است؟

پاسخ : بله حداقل دو شاهد مرد ولی بهتر است چهار شاهد باشد.

۷- آیا برای طلاق توافقی بایستی داور معرفی کنیم؟

خیر. داوری از مراحل طلاق توافقی حذف شده است.

۸- امکان مراجعه مستقیم زوجین متقاضی طلاق به محضر بدون دادگاه وجود دارد؟

خیر. اول باید گواهی عدم امکان سازش از دادگاه صادر شود.

۹- اجازه پدر زوجه برای طلاق نیاز است؟

در قانون اجازه پدر زوجه برای طلاق شرط نیست.

۱۰- رفتن به پزشکی قانونی در طلاق توافقی در چه صورتی نیاز است؟

دادگاه های خانواده تهران زوجه مدعی بکارت را به جهت معاینه و اخذ گواهی مربوطه به پزشکی قانونی معرفی می کنند.

۱۱- در چه صورتی مهریه در طلاق توافقی نصف می شود؟

عدم نزدیکی (زناشویی) کامل بین زوجین.

۱۲- اینجانب از دخترم که خارج از کشور است وکالت در طلاق دارم چه باید بکنم؟

پس از توافق با شوهر دخترتان، می بایستی با وکالتی که دارید با مراجعه به وکیل دادگستری برای او وکیل انتخاب کنید و به شخصه نمی توانید در دادگاه به وکالت حاضر شوید.

بیشتر بدانیم : انتخاب وکیل

۱۳- با وجود وکیل نیاز به حضور موکل برای طلاق توافقی است؟

پاسخ :خیر. طلاق توافقی بدون حضور زوجین و توسط وکیل انجام می شود.

۱۴- در چه صورتی می توان اسم همسر را پس از طلاق توافقی از شناسنامه پاک کرد؟

در صورتی که در رای دادگاه منعکس شود که بین زوجین نزدیکی واقع نشده است.

 

۱۵-آیا حضور زن و شوهر در جلسات مشاوره طلاق توافقی اجباری است؟

در طلاق توافقی زن و مرد باید در کل جلسات مشاور شرکت کرده و گواهی عدم سازش را دریافت کنند.

۱۶- هدف مشاوره طلاق چیست؟

هدف از برگزاری جلسات مشاوره کمک کردن به زوجین برای کنترل عواطف و احساساتشان و تصمیم‌گیری درست است

۱۷ طلاق توافقی چقدر طول می‌کشد؟

با توجه به شرایط زوجین برای جدایی و طلاق حداقل بازه زمانی که برای طلاق توافقی در نظر گرفته شده بین ۱۰ روز  تا ۶ ماه خواهد بود.

 

سوالات با پاسخ مفصل تر در خصوص  طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی به صورت کلی؟

دو پرسش معمول و اصلی در خصوص طلاق توافقی که برای اکثر زوجین مطرح می‌شود و اغلب مراجعه کنندگان به مشاور حقوقی، در زمینه طلاق توافقی هم این سوال را مطرح می‌کنند که مراحل آن کدام اند؟

 

طلاق توافقی سریع ترین روش متارکه است.

 

ابتدا باید دانست که راه کار طلاق توافقی، روشی است که قانون برای تسهیل و تسریع درانجام روند طلاق توافقی آن را مد نظر قرار داده است.

سهولت و سرعت تحقق طلاق توافقی، فقط برای زوجین واجد ارزش نیست، بلکه طلاق به صورت توافقی برای نهاد قضایی و دست اندر کاران حقوقی نیز از اهمیت و مزیت نسبی برخوردار است؛ زیرا توافق زوجین در امر طلاق موجب می گردد که چالش های پیش روی نهاد قضایی و مجریان قانون و ضابطین قضایی، کاهش یابد و نهاد قضایی درگیری کمتری با موضوع و مراجعین پیدا خواهد کرد و پرونده‌ها سریع تر به سرانجام خواهد رسید.

بیشتر بدانیم : بخشنامه جدید طلاق توافقی

مهم ترین و اولین مرحله برای اقدام به طلاق توافقی، چیست؟

بیشترین سوالی که از مشاوران حقوقی پرسیده می شود، درباره چگونگی انجام فرآیند طلاق توافقی است. و اینکه طلاق توافقی شامل چه مراحلی می باشد؟

در مورد طلاق توافقی مهم ترین مرحله همان مرحله اول می باشد.

اولین و مهم ترین مرحله، تنظیم توافق نامه کتبی فی مابین می باشد. برای تنظیم توافق نامه کتبی فی مابین زوجین، ابتدا زوجین بایستی از طریق مذاکره و گفتگو در مورد مسائل مختلف و چالش های طرفینی، که می تواند شامل مهریه، نفقه زن و حضانت فرزند و جهیزیه و اثاث البیت باشد، به تفاهم کامل برسند و سپس به منظور تداوم فرآیند طلاق توافقی، مواردی را که مورد تفاهم واقع شده است، با تنظیم توافق نامه کتبی، درج نمایند.

در واقع عنوان طلاق توافقی را بایستی مرتبط با تنظیم همین توافق نامه فهم کرد. توافق نامه ای که در مراحل بعدی، به عنوان مدرک و سند اصلی و اساسی مورد عنایت نهاد قضایی قرار می‌گیرد.

 

اولین مرحله برای طلاق توافقی، تنظیم توافق نامه فی مابین زوجین است.

شایان ذکر است که مشاور حقوقی طلاق تلفنی و یا حضوری برای چگونگی تنظیم توافق نامه کتبی مذکور، می‌تواند راهنمای موثری باشد و به طرفین مشورت دهد. مشاور حقوقی ماهر و مجرب در زمینه طلاق توافقی، نکات اصلی و مهمی را که در توافق نامه کتبی تنظیمی باید قید گردد، به طرفین گوش زد می نماید.

مشاور حقوقی طلاق به طرفین یاد آوری می کند که پس از تنظیم توافق نامه کتبی، ذیل توافق نامه را امضا نمایند و توافق نامه کتبی به امضای دو شاهد نیز برسد. تنظیم و امضای توافق نامه کتبی، طلاق را روی ریل صحیح به پیش می راند.

بعد از این مرحله، لازم است که وکلای خانواده که در موسسه حقوقی، فعالیت دارند، برای تهیه مدارک لازم جهت اخذ گواهی عدم امکان سازش، اقدام نمایند. گواهی عدم امکان سازش، مدرک اصلی برای انجام و قطعیت طلاق توافقی است که می توان گفت، به نوعی ضامن وقوع متارکه در مراحل داوری قضایی است.

شاید بعد از توافق و سازش بر سر مسائل حقوقی و سایر منافع زوجین، مرحله ای که اندکی زمان برتر و سخت تر می نماید، همین مرحله اخذ گواهی عدم امکان سازش جهت ارائه به مراجع قضایی است، که موسسه حقوقی اوستا و هر موسسه حقوقی معتبری مانند آن، با راهنمایی ها و پیگیری های مشاورین حقوقی ماهر و مجرب خود، می توانند روند این مرحله را سرعت بخشیده و تسهیل نمایند.

وضعیت مهریه در طلاق توافقی؟

در توافق نامه کتبی، در مورد مسائل اصلی و به ویژه حق و حقوق زن نباید هیچ ابهامی وجود داشته باشد. و همه موارد و شرایط به نحو شفاف و روشن در توافق نامه کتبی تصریح شده باشد. تا در مراحل بعدی هیچ موردی که مورد اختلاف باشد وجود نداشته باشد و احیانا وقفه ای در روند تحقق طلاق پیش نیاید. و هیچ یک از طرفین فرصت دبه کردن یا ان قلت آوردن را نداشته باشد.

در توافق نامه کتبی بایستی چگونگی پرداخت مهریه زوجه از سوی زوج مشخص شود. و یا چنان چه زوجه مهریه خویش را بذل نموده و یا از دریافت و مطالبه آن منصرف گردیده است، در متن توافق نامه کتبی بدان تصریح شده باشد.

و نیز چنان چه فرزندی در بین باشد، نحوه حضانت فرزند که به عهده پدر و یا مادر باشد، باید در توافق نامه کتبی مشخص گردد.

 

مشاوره حقوقی تلفنی موسسه حقوقی حق گرا، برای پاسخ گویی به سوالات مربوط به طلاق توافقی است.

طلاق توافقی چقدر زمان می برد؟

با توجه به مراحل مذکور در خصوص این نوع طلاق و پیگیری موسسه حقوقی حق گرا برای ثبت توافق نامه کتبی میان زوجین برای حل مسائل حقوقی و تفاهم بر سر امور مشترک مانند حضانت فرزندان و …، و نیز دریافت گواهی عدم امکان سازش، که از جمله مدارک اصلی مورد نیاز جهت اقدام برای طلاق به صورت توافقی در مراجع قضایی است، در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود؛ که معمولا دو هفته طول می کشد، تا این گواهی عدم سازش برای طلاق توافقی توسط وکلا و مشاورین حقوقی خانواده، دریافت گردد

بیشتر بدانیم : نکات مهم طلاق توافقی در تهران

دفتر وکالت در تهران

به منظور دسترسی آسان شما به کارشناسان دفتر وکالت حق گرا ، ما در نقاط مختلف شهر تهران از جمله شمال ، شرق غرب و دفتر مرکزی با دسترسی های مناسب تامین نموده ایم که می توانید با استفاده از مسیریاب های بلد ، گوگل مپ نزدیکترین محل دفتر حق گرا را انتخاب نمایید.

همچنین شما می توانید با ارسال سوالات خود را در خصوص طلاق توافقی ، مهریه ، اعسار از پرداخت مهریه ، نفقه و کلاً هر گونه سوالی که در مورد امور خانواده ، ملکی و… داشته باشید در سایتهای این گروه ( hagh-gara.ir و haghgara.com )، به صورت رایگان از پاسخ و مشاوره وکیل های حق گرا بهرمند شوید و یا جهت مشاوره با شماره تلفن های ذیل و یا وشماره ۰۹۳۶۴۶۸۸۸۶۱تماس بگیرید .پیش از هر اقدامی، از مشورت با وکلای مجرب حق گرا غافل نشوید.

یک پیام بگذارید