شناسنامه

جعل گواهی ولادت

Rate this post

مطابق با قانون کشور ما جعل اسناد اوراق مانند گواهی ولادت جرم محسوب می‌شود و برای آن توسط قانون گذار م براساس مجازاتی تعیین شده است، مجازات جعل اسناد یا حبس تعزیری یا جریمه نقدی است و مراحل پیگیری جرم جعل اسناد از طریق شکایت دادسرا انجام می‌شود و نحوه رسیدگی به جرم جعل گواهی ولادت نیز آیین دادرسی کیفری است.

در این نوشتار ماگرتا می‌خواهیم ابتدا جرم جعل گواهی و مجازات آن ولادت برای توضیح نوزادان را دهیم و سپس مطالبی را در خصوص مراحل پیگیری جعل گواهی ولادت و نحوه رسیدگی به ان مطالبی را ارائه بدهیم با ما همراه شوید.

گواهی ولادت چیست؟

گواهی ولادت سندی است که بر اساس آن به دنیا آمدن یک نوزاد گواهی می‌شود در زمان گذشته وضع حمل توسط ماما در خانه انجام می‌شد صدور گواهی ولادت نیز برعهده ایشان بود.

امروزه گواهی ولادت توسط بیمارستان‌ها صادر می‌شود که برای صدور ان کادر بیمارستان باید اسناد هویتی والدین نوزادان مانند شناسنامه و کارت ملی را مشاهده کنند و در نهایت گواهی ولادت نوزاد صادر می‌شود و به والدین او تحویل می‌دهند البته اگر پزشک یا ماما در جریان تولد نوزاد نباشد با شهادت سه تیر می‌توان اقدام به اخذ ولادت کرد.

نکته حائز اهمیت این است که دریافت گواهی ولادت نوزاد برای صدور شناسنامه او الزامی است و بدون داشتن گواهی ولادت نمی توان برای نوزاد شناسنامه اخذ کرد همچنین برای دریافت شناسنامه نوزادان ناشی از عقد موقت، دریافت گواهی ولادت تاثیر فراوانی دارد.

جعل گواهی ولادت جرم است؟

در برخی از موارد افراد شرایط فرزند خواندگی قانونی را ندارند و انجام اعمال خلاف قانونی مانند دزدیدن نوزاد یا مخفی کردن آن او را فرزند خود قلمداد می‌کنند، به همین دلیل اقدام به جعل گواهی ولادت می‌کنند تا با استفاده از ان برای نوزاد شناسنامه بگیریند.

براساس قانون مجازات اسلامی جعل گواهی ولادت جرم است حتی اگر شخص خود گواهی را جعل نکرده باشد ولی از آن استفاده کند نیز جرم محسوب می‌شود و مجازات قانونی در پی دارد.

به طور کلی جعل کردن گواهی نوزاد که تنها توسط بیمارستان صادر می‌شود جرم است و تفاوتی ندارد که توسط پزشک یا ماما یا یک شخص عادی صورت گرفته باشد.

براساس ماده ۵۲۳ مجازات اسلامی جرم جعل اسناد عبارتند از:

ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن یا الحاق یا محو یا اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم یا تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته‌ای به نوشته دیگر یا بکار بردن مهر دیگری ‌بدون اجازه صاحب آن و نظایر اینها به قصد تقلب.

مجازات جعل گواهی ولادت

همانطور که در قسمت‌های قبل بیان کردیم جعل گواهی ولادت براساس قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می‌شود، حال شاید این سوال در ذهن شما مطرح شود که مجازات جعل جرم چیست و قانونگذار چه مجازاتی را برای این جرم تعیین کرده است؟

براساس ماده ۵۳۶ قانون مجازات اسلامی: هر کس در اسناد یا نوشته‌های غیررسمی مانند گواهی ولادت نوزادان مرتکب جعل یا تزویر شود یا با علم به آن استفاده نماید علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از سه ماه تا دو سال یا سه تا ریال دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

همچنین در ماده ۲ قانون تخلفات مجازات جعل گواهی تولد که توسط پزشک یا ماما انجام شود شامل حبس از ۹۱ روز تا یک سال و پرداخت جزای نقدی از دویست هزار تا یک میلیون تومان یا هر دوی ان‌ها می‌شود.

بیشتربدانیم :  طلاق توافقی در شرایط ویؤه  

مراحل پیگیری جعل گواهی ولادت

در این قسمت میخواهیم مراحل پیگیری جعل گواهی ولادت را بیان کنیم.

مراحل پیگیری جرم جعل گواهی نیز مانند سایر اسناد جعل ابتدا با طرح شکایت بابت گواهی ولادت می‌باشد علاوه بر طرح شکایت کیفری به شیوا قانونی نیز پیگیری جعل گواهی ولادت امکان پذیر است به طور کلی شاکی می‌تواند به دو شیوه حقوقی یا کیفری اقدام به پیگیری جرم جعل گواهی ولادت کند.
مراحل پیگیری جرم جعل به شیوه حقوقی به گونه‌ای است که دادخواست ابطال گواهی ولادت جعلی به دادگاه حقوقی ارائه می‌شود و دادگاه پس از بررسی نمودن و اثبات جعلی بودن گواهی ولادت اقدام به ابطال سند ولادت جعلی می‌کند و این گواهی اعتبار و ارزش خود را از دست می‌دهد و دیگر قابل استناد نخواهد بود.
مراحل پیگیری جرم جعل گواهی ولادت به شیوه کیفری به گونه‌ای است که شاکی می‌تواند با مراجعه به یک ی از دفاتر خدمات قضائی و شکواییه‌ای در خصوص جعل گواهی ولادت تنظیم کرده و گواهی ولادت جعلی را ضمیمه شکواییه کند، سپس دادسرا به این جرم رسیدگی می‌کند و پس از احراز جعلی بودن گواهی ولادت، گواهی باطل می‌شود و جاعل به مجازات جعل گواهی ولادت محکوم خواهد شد.

 

نحوه رسیدگی به جرم جعل گواهی ولادت

جعل گواهی ولادت معمولا با هدف استفاده از مزایای غیر قانونی آن مانند گرفتن شناسنامه یا قصد سرپرستی نوزاد دیگران انجام می‌شود به همین دلیل اشخاصی که از این موضوع متضرر می‌شوند می‌توانند از جاعل یا پزشکی که گواهی ولادت جعلی را صادر کرده است، شکایت کنند.

حال اگر گواهی تولد جعلی برای دریافت شناسنامه به ثبت احوال ارائه شود و کارشناسان از جعلی بودن ان آگاهی پیدا کنند می‌توانند به جرم استفاده از سند گواهی ولادت جعلی علیه افراد شکایت نمایند که این شکایت به صورت کیفری در دادگاه و دادسرای صالح برای رسیدگی به جرم جعل مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

بیشتر بدانیم : مجازات جعل گواهی فوت   

در اولین مرحله گواهی ولادت به دستور مقامات دادسرا توسط کارشناسان بررسی می‌شود و صدور گواهی ولادت را از بیمارستان یا پزشک استعلام می‌گیرند در صورتی که جعلی بودن گواهی اثبات شود، پرونده را بک صدور کیفر خواست برای دادگاه کیفری ارسال می‌شود.

سپس قاضی دادگاه کیفری پرونده را بررسی می‌کند و در صورتی که قاضی جرم جعل گواهی را محرز دانسته برای جاعل حکم مجازات صدور گواهی ولادت جعلی را صادر می‌کند و اگر جعلی بودن آن محرز نشود حکم به برائت متهم صادر خواهد شد. همچنین جعل مادی و معنوی چیست؟ را مطالعه نمایید.

 

 

قبول دعاوی حقوقی
شماره و آدرس دفتر وکیل حقوقی در تهران

برای مشاوره و اعلام وکالت در پرونده های حقوقی در تهران و سایر شهرستان ها ، می توانید با حضور در دفتر وکالت وکیل حقوقی به ادرس شعبه شرق: میدان رسالت خیابان فرجام پلاک ۹۴۸ تلفن ۵- ۷۷۲۱۲۴۵۴    از مشاوره وکیل متخصص کیفری استفاده نمود و در صورتی که بعد مسافت و یا سایر عوامل مانع حضور شما می گردد از طریق شماره تلفن ۰۹۱۹۹۰۷۵۹۶۶ به صورت تلفنی، واتساپ و تلگرام با وکیل حقوقی در فرجام  گروه حقوقی حق گرا در تماس باشید تا علاوه بر مشاوره در خصوص نحوی اعطای وکالت نیز توضیحات لازم ارائه گردد. ضمن اینکه در سایر نقاط شهر تهران نیز می توانید با مراجعه به سایر دفاتر حق گرا در غرب و شمال و مرکز تهران می توانید به آدرسهای ذیل همین صفحه مراجعه نمایید. ضمن اینکه در صورتی که سوال حقوقی داشته باشید می توانید به سایت دوم به نشانی haghgara.com  مراجعه نمایید


 

سوال شده است

لطفا کمکم کنید من اتباع افغانی هستم گواهی ولادت پسرم را گم کردم رفتم بیمارستان گفتن برو دفتر اتباع خارجی نامه بیار رفتم دفتر اتباع گفتن مااجازه نداریم نامه بدیم.

با سلام، اگر گواهی ولادت ثبتی است که باید به اداره ثبت احوال مراجعه کنید و اگر گواهی ولادت صادره از بیمارستان پسر شما گم شده است که می توانید از هر ارگان و سازمانی که جهت ارائه گواهی ولادت به اصل برگه نیاز دارید، نسبت به درخواست استعلام از بیمارستان جهت اخذ رونوشت گواهی ولادت اقدام نمائید.

 

سلام ببخشید نوزاد من دو ماهه است به دنیا آمده و از بیمارستان ، نوزاد رو بردن شیرخوارگاه، بیمارستان گواهی ولادت رو هم داده به اونا، حالا من گواهی ولادت دستم نیست چطوری باید شناسنامه بچه رو بگیرم، لطفا راهنمایی کنید.

 

با سلام، عموماً بیمارستان حق چنین کاری را نداشته و باید یک نسخه گواهی ولادت را به اداره ثبت احوال محل تولد ارسال نماید تا شما به همراه شوهرتان به اداره ثبت احوال مراجعه و نسبت به اخذ شناسنامه اقدام نمائید و برای ما مشخص نیست علت تحویل فرزند به اداره سرپرستی چیست. لطفا با دفتر تماس بگیرید

یک پیام بگذارید