توهین ، فحاشی

تعریف، مجازات و احکام قذف 

۵/۵ - (۵ امتیاز)

قذف عبارت است از دادن نسبت ناروای زنا یا لواط به دیگری و بسیار شبیه توهین یا افتراست ولی قانونگذار به جهت تاثیری که روی حیثیت و آبروی افراد و اطرافیان ایشان ، آن را جرمی خاص با آثار و احکام و مجازات خاص دانسته است. این جرم از جمله جرایم حدی است به این معنا که مجازات آن در شریعت اسلام مشخص شده است.

 •  قذف عبارت است از نسبت دادن زنا یا لواط به شخص دیگر هرچند مرده باشد.
 •  قذف باید روشن و بدون ابهام بوده، نسبت دهنده به معنای لفظ آگاه و قصد انتساب داشته باشد گرچه مقذوف یا مخاطب در حین قذف از مفاد آن آگاه نباشد.
 •  هرگاه کسی به فرزند مشروع خود بگوید «تو فرزند من نیستی» و یا به فرزند مشروع دیگری بگوید «تو فرزند پدرت نیستی»، قذف مادر وی محسوب میشود.
 •  هرگاه قرینه ای در بین باشد که مشخص گردد منظور نسبت ناروا زنا و لواط نبوده است، حد ثابت نمیشود.
 •  هرگاه کسی به دیگری بگوید «تو با فلان زن زنا یا با فلان مرد لواط کرده ای» فقط نسبت به مخاطب، قاذف محسوب میشود.
 •  حد قذف، هشتاد ضربه شلاق است.
 •  فرد قاذف در صورتی موجب حد میشود که قذف شونده در هنگام قذف، بالغ، عاقل، مسلمان، معین و غیرمتظاهر به زنا یا لواط باشد.
 •  کسی که به قصد نسبت دادن زنا یا لواط به دیگری، الفاظی غیر از زنا یا لواط به کار ببرد که صریح در انتساب زنا یا لواط به افرادی از قبیل همسر، پدر، مادر، خواهر یا برادر مخاطب باشد، نسبت به کسی که زنا یا لواط را به او نسبت داده است، محکوم به حد قذف و درباره مخاطب اگر به علت این انتساب اذیت شده باشد، به مجازات توهین محکوم میگردد.
 • هرگاه کسی زنا یا لواطی که موجب حد نیست مانند زنا یا لواط در حال اکراه یا عدم بلوغ را به دیگری نسبت دهد به سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری درجه شش محکوم میشود.
 • – نسبت دادن زنا یا لواط به کسی که به خاطر همان زنا یا لواط محکوم به حد شده است، قبل از توبه مقذوف، مجازات ندارد.
 • حد قذف حق الناس است و تعقیب و اجرای مجازات منوط به مطالبه مقذوف است. در صورت گذشت مقذوف در هر مرحله، حسب مورد تعقیب، رسیدگی و اجرای مجازات موقوف میشود.
 • کسی که چند نفر را به طور جداگانه قذف کند خواه همه آنها با هم، خواه جداگانه شکایت کنند، در برابر قذف هر یک، حد مستقلی بر او جاری میشود.
 •  کسی که چند نفر را به یک لفظ قذف نماید هر کدام از قذف شوندگان میتواند جداگانه شکایت نماید و در صورت صدور حکم محکومیت، اجرای آن را مطالبه کند. چنانچه قذف شوندگان یک جا شکایت نمایند بیش از یک حد جاری نمیشود.
 • کسی که دیگری را به یک یا چند سبب، یک بار یا بیشتر قبل از اجرای حد، قذف نماید فقط به یک حد محکوم میشود، لکن اگر پس از اجرای حد، نسبت ناروا را تکرار نماید حد نیز تکرار میشود و اگر بگوید آنچه گفته ام حق بود به سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری درجه شش محکوم میگردد.
 • پدر یا جد پدری که فرزند یا نوه خود را نسبت ناروا بدهد  به سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری درجه شش محکوم میگردد.
 • حد قذف اگر اجرا نشده و مقذوف نیز گذشت نکرده باشد به همه ورثه به غیر از همسر منتقل میگردد و هریک از ورثه میتواند تعقیب و اجرای آن را مطالبه کند هر چند دیگران گذشت کرده باشند.

 

بیشتر بدانیم : شرایط طلاق توافقی

 

مواردی که حد قذف ساقط می شود:

الف- هرگاه مقذوف، قاذف را تصدیق نماید.

ب- هرگاه آنچه به مقذوف نسبت داده شده با شهادت یا علم قاضی اثبات شود.

پ- هرگاه مقذوف و در صورت فوت وی، ورثه او، گذشت کند.

ت- هرگاه مردی زنش را پس از قذف به زنای پیش از زوجیت یا زمان زوجیت لعان کند.

ث- هرگاه دو نفر یکدیگر را نسبت ناروا بدهند ، خواه قذف آنها همانند، خواه مختلف باشد.


بیشتر بدانیم : نمونه شکوائیه ، تهمت و افترا

 

8 دیدگاه در “تعریف، مجازات و احکام قذف ”

 1. ن تحت عناوین قذف فحاشی مزاحمت و تهدید شکایت کردم ولی به شورا عودت داده شده مگه جرایم کیفری در صلاحیت دادسرا نیست

  1. پاسخ
   برای ایجاد صلح ارسال میشود اگر صلح صورت نگیرد ب دادسرا عودت داده میشود

 2. شخصی که با بنده بر سر مسائلی خصومت دارد، با ارسال پیامکی به من صریحا مرا «زنازاده» نامیده است. یعنی عینا این کلمه را بکار برده است. آیا این عبارت ، قذف محسوب می شود؟ با سپاس فراوان.

  1. پاسخ
   نسبت به والدین قذف است ونسبت به شما توهین است

 3. سلام وقت بخیر. من طرح شکایتم رو باعنوان توهین نوشتم درصورتیکه بعدش فهمیدم قذف بوده/الان دادیار توهین رو تایید کرده و پرونده فرستاده شده دادگاه آیا قاضی با دیدن مدارک و اسناد پرونده براساس مستندات حکم رو صادر میکنه به قذف ؟ یا طبق عنوان طرح شکایتم یعنی به توهین رای صادر میکنه؟من اشتباه نوشتم توهین چون آشنا نبودم با کلمات و معناشون/ممنون از راهنماییتون واقعا حضورتون خیلی خیلی مفید بوده برام خدا براتون خوشی و موفقیت بخواد

  1. پاسخ
   سلام .جرم قذف احکام متفاوتی از توهین دارد کسی که به قصد نسبت دادن زنا یا لواط به دیگری، الفاظی غیر از زنا یا لواط به کار ببرد که صریح در انتساب زنا یا لواط به افرادی از قبیل همسر، پدر، مادر، خواهر یا برادر مخاطب باشد، نسبت به کسی که زنا یا لواط را به او نسبت داده است، محکوم به حد قذف و درباره مخاطب اگر به علت این انتساب اذیت شده باشد، به مجازات توهین محکوم میگردد.لذا این بستگی دارد قاضی رسیدگی کننده چه در نظر بگیرد

 4. کسی به من که یک دختر مجرد هستم تهمت زِنا زده است و من از ایشان شکایت کرده ام. حال من میخواهم بدانم آن فرد برای اثبات ادعایش شاهد لازم دارد یا من را میفرستند پزشکی قانونی؟
  و اگر خودم نامه سلامت تحویل دهم شرایط چه تغییری میکند؟

  1. ۲ نفر شاهد مرد برای ادعا ، ایشان لازم دارد

یک پیام بگذارید