پشیمانی از طلاق

پشیمانی از طلاق توافقی

۵/۵ - (۳ امتیاز)

انصراف از طلاق توافقی چگونه امکان پذیر است؟ اگر هر یک از زوجین از طلاق احساس پشیمانی کردند چکار باید بکنند تا بتوانند به زندگی مشترک بازگردند

با توجه به سرعت انجام روال طلاق توافقی ، دادگاه خانواده با اجباری کردن جلسات مشاوره تلاش می کند؛ از عجله زوجین بکاهد. این مسئله به هر دو طرف کمک می کند که برای آخرین بار رابطه خود را زیر نظر مشاور متخصص، از جوانب مختلف بررسی کنند. تمامی تلاش ها در مراکز مشاوره در راستای منصرف کردن زوجین از طلاق توافقی است. بنابراین در صورت انصراف از طلاق توافقی در این مرحله پرونده به دادگاه خانواده ارسال نخواهد شد.

اگر پس از گذشت جلسات مشاوره هنوز دو طرف به جدایی پافشاری کنند؛ در دادگاه برای صدور گواهی عدم امکان سازش تصمیم گیری می شود. اگر پشیمانی از طلاق توافقی تا قبل از صدور رای باشد؛ باز هم مانعی برای انصراف وجود ندارد.

گواهی عدم امکان سازش به هر دو طرف اجازه می دهد که به دفترخانه مراجعه کنند و با تشریفات قانونی طلاق را به ثبت برسانند. با این حال اگر هر دو طرف با هم از جدایی پشیمان شوند؛ قطعا هیچ یک به دفترخانه مراجعه نخواهد کرد. رای دادگاه نیز بعد سه ماه خود به خود اعتبارش را از دست می دهد. طبیعی است که با بی ارزش شدن گواهی عدم امکان سازش تمامی توافقات انجام شده در مورد مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و غیره نیز اعتبار نخواهند داشت.

انصراف یکی از زوجین در طلاق توافقی

اکثر قضات عقیده دارند که هر دو طرف باید تا لحظه ثبت طلاق توافقی به جدایی رضایت داشته باشند. به همین خاطر در صورت انصراف زوج از طلاق توافقی، زوجه نمی تواند به تنهایی در دفترخانه صیغه طلاق را جاری کند. باتوجه به این قانون این خطر وجود دارد که آقایان به دلیل لجبازی یا سواستفاده و اجبار زن به بخشیدن حق و حقوق خود در دفترخانه حاضر نشوند. برای جلوگیری از این مشکل وکیل طلاق توافقی معمولا پیشنهاد می کند که از زوج وکالت در طلاق آن هم از نوع بلاعزل گرفته شود. با این کار دیگر نیازی به حضور مرد در دفترخانه نخواهد بود.

در مورد پشیمان شدن زوجه از طلاق توافقی برعکس این روال در نظر گرفته می شود. به این معنی که عدم حضور زن در دفترخانه، پس از صدور گواهی عدم امکان سازش مانع از جاری شدن صیغه طلاق نمی شود. البته لازم به ذکر است که براساس ماده ۳۵ قانون حمایت از خانواده در این حالت، در مرحله نخست هفت روز برای حضور زن در دفترخانه فرصت در نظر گرفته می شود. در نهایت پس از گذشت این مدت زمان، با پافشاری مرد صیغه طلاق بدون حضور زن نیز جاری می شود.

نحوه انصراف از طلاق توافقی

اکثر افراد تصور می کنند که کمک گرفتن از وکیل طلاق هنگامی که زن و شوهر برای جدایی توافق دارند؛ ضروری نیست. درحالیکه وجود وکیل آگاه سرعت صدور رای نهایی را بالا می برد. ضمن اینکه با رعایت نکات حقوقی که وکلا متذکر می شوند؛ خسارت و مشکلات مربوط به انصراف یکی از طرفین در طلاق توافقی به حداقل خواهد رسید.

 

در صورت پشیمانی زنان بعد از طلاق چه باید کرد؟ پشیمانی بعد از طلاق آیا راهکاری دارد؟ پشیمانی از طلاق به چه صورت است؟

برابر قانون مدنی (ماده ۱۱۴۵) طلاق خلع و مبارات، مادام که زن رجوع به‌عوض نکرده، یعنی مالی را که درازا طلاق به شوهر داده مطالبه ننموده است، بائن محسوب می‌شود و مرد را حق رجوع نیست. اما قانون مدنی برای رعایت حال زن به او حق رجوع به‌عوض و استرداد مال خود را در ایام عده داده است. در صورت رجوع زن به بذل، طلاق خلع و مبارات به طلاق رجعی تبدیل خواهد شد و مرد حق رجوع در ایام عده را خواهد داشت (بند ۳ ماده ۱۱۴۵) و به زبان ساده می‌توان گفت در صورت پشیمانی زن در طلاق خلع یا مبارات ، زن می‌تواند مالی را که به‌عوض طلاق به مرد داده بود را طلب کند که در این حالت حق رجوع مرد مهیا می‌گردد .

البته لازم به ذکر است اگر طلاق یائسه یا غیر مدخوله یا طلاق سوم باشد به علت عدم امکان رجوع مرد به طلاق ، در صورت پشیمانی زن از طلاق امکان رجوع زن به بذل وجود ندارد.

دفتر وکالت حق گرا در تهران

در خصوص مطالب ارائه شده اگر سوالی دارید می توانید از طریق تلفن  ۰۹۳۶۴۶۸۸۸۶۱ یا حضوری با وکیل های موسسه حقوقی حق گرا صحبت کنید و مشکل خودتان را با آنها در میان بگذارید.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص امکان بازگشت به زندگی مشترک و پشیمانی از طلاق می توانید یا گرفتن مشاوره از وکیل طلاق توافقی با شماره های موجود در وب سایت  حق گرا تماس حاصل فرمایید.

پیشنهاد می کنیم قبل از هرگونه تصمیم و کاری،  با وکلای با تجربه ما در گروه حقوقی حق گرا تماس بگیرید .

یک پیام بگذارید